Jump to content

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bireylerin gelişimlerini ve çevrelerine uyumlarını güçleştiren faktörleri ortadan kaldırarak, onlara en üst düzeyde gelişme ortamı sağlama, gizli güçlerini geliştirebilecekleri eğitim programlarına ve mesleklere yönelmelerine yardımcı olma konusunda çalışacak elemanları yetiştirme ile ilgili eğitim yapılır. Resmi ve özel okullarda, özel dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, çocuk mahkemelerinde ve ıslah evlerinde çalışılabilir.

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Programının Amacı : Rehberlik ve psikolojik danışma programlarının amacı, bireylerin gelişimlerini ve çevrelerine uyumlarını güçleştiren faktörleri ortadan kaldırarak, onlara en üst düzeyde gelişme ortamı sağlama; gizil güçlerini geliştirebilecekleri eğitim programlarına ve mesleklere yönelmelerine yardımcı olma konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Rehberlik ve psikolojik danışma programlarında eğitime giriş, eğitim sosyolojisi, eğitim felsefesi, eğitim tarihi, istatistik ve araştırma gibi temel dersler yanında, öğrenme psikolojisi, çocukluk, gençlik psikolojisi, sosyal psikoloji, ölçme ve değerlendirme, psikometri, ruh sağlığı, rehberlik, psikolojik danışma mesleki rehberlik, özel eğitim programları, uyumsuz çocukların eğitimi, zihin özürlü çocukların eğitimi gibi alan dersleri okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışma için Gereken Nitelikler : Rehberlik ve psikolojik danışma programına girmek isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, sosyal bilimlere, özellikle psikolojiye ilgili ve bu alanda yetişmiş, hoşgörü sahibi, sabırlı, insanlara içten sevgi ve saygı duyan, dinlemesini bilen, kendinden hoşnut, başkalarını oldukları gibi kabul edebilen bir kimse olmalıdır. İnsanlara yardım etmekten hoşlanan bir kimse için rehberlik, doyum sağlayıcı bir çalışma alanı olabilir.

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

 

HACETTEPE EĞİTİM FAKÜLTESİ

BOĞAZİÇİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

MARMARA ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ

ANKARA EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

DOKUZ EYLÜL BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ

İSTANBUL HASAN ALİ YÜCEL EĞİTİM FAKÜLTESİ

EGE EĞİTİM FAKÜLTESİ

GAZİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

ÇUKUROVA EĞİTİM FAKÜLTESİ

ULUDAĞ EĞİTİM FAKÜLTESİ

SELÇUK EĞİTİM FAKÜLTESİ

PAMUKKALE EĞİTİM FAKÜLTESİ

ONDOKUZ MAYIS EĞİTİM FAKÜLTESİ

İNÖNÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ

KARADENİZ TEKNİK FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ

ABANT İZZET BAYSAL EĞİTİM FAKÜLTESİ

ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ

ÇUKUROVA EĞİTİM FAKÜLTESİ

KARADENİZ TEKNİK FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ

DOĞU AKDENİZ EĞİTİM FAKÜLTESİ

MERSİN EĞİTİM FAKÜLTESİ

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Rehberlik ve psikolojik danışma programı bitirenler okullarda Rehberlik ve Araştırma merkezinde ve dershanelerde "Rehberlik Öğretmeni" olarak görev alırlar. Rehberlik öğretmeni başarısız veya uyum güçlüğü gösteren öğrencilerle veya onların aileleri ile görüşür; onların davranışlarını gözlemler, testler uygular ve sorunların kaynağını ortaya çıkarmaya çalışır, tüm öğrencilerin, yetenek ve ilgilerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olur; bunun için bireylere bireysel olarak veya gruplar halinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verir, ailelere çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileri ilgili kurumlara havale eder.

 

Rehberlik Öğretmenlerinin Çalışma Alanları : Rehberlik ve psikolojik danışmanlık programını bitirenler resmi ve özel okullarda, özel dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev alabilirler. Sekiz yıllık eğitim uygulamasından sonra okullarda rehber öğretmenlere duyulan gereksinme artmıştır. Ayrıca bu alanda eğitim görenler özel sektörde , insan kaynakları birimlerinde görev alabilmektedirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

      Psikolojik danışmanlık ve rehberlik, bir koruyucu ruh sağlığı hizmetidir. Eğitim kurumları bu hizmetin uygulama alanlarından bir tanesidir. Ruh sağlığı açısından normal, ancak gelişimsel ve uyum sorunları olan herkesin bu hizmetlere ihtiyacı vardır. Örneğin, yeni okula gelmiş bir öğrencinin uyum sorunu olabilir, arkadaşsızlık çekebilir, bir başka öğrencinin sınavlara ilişkin kaygısı olabilir ya da bir üst eğitim kurumu veya meslek seçimiyle ilgili yardım isteyebilir vb. gibi. İşte, tüm bu

      , Yer: Eğitim Bilimleri

×
×
  • Yeni Oluştur...