Jump to content

Mimarlık


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Her çeşit binanın isteğe ve imkanlara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde çalışılabileceği gibi, mimarlık bürosu açarak serbest çalışmak da mümkündür.

 

Mimarlık Programının Amacı : Mimarlık bölümü, her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

 

Mimarlık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Mimarlık bölümlerinde genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, yani plan çizimine dayalı, daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.

 

Mimarlık için Gereken Nitelikler : Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

 

Mimarlık Programının Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteler :

 

ORTA DOĞU TEKNİK MİMARLIK FAKÜLTESİ

İSTANBUL TEKNİK MİMARLIK FAKÜLTESİ

MİMAR SİNAN MİMARLIK FAKÜLTESİ

GAZİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

YILDIZ TEKNİK MİMARLIK FAKÜLTESİ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ

YEDİTEPE MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

DOKUZ EYLÜL MİMARLIK FAKÜLTESİ

ANADOLU MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

ULUDAĞ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

BAHÇEŞEHİR MİMARLIK FAKÜLTESİ

BEYKENT MİMARLIK FAKÜLTESİ

OSMANGAZİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

HALİÇ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

İSTANBUL KÜLTÜR MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

ÇUKUROVA MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

SELÇUK MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

MERSİN MİMARLIK FAKÜLTESİ

KARADENİZ TEKNİK MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

BALIKESİR MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

ERCİYES MİMARLIK FAKÜLTESİ

SÜLEYMAN DEMİREL MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

TRAKYA MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

DİCLE MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

HALİÇ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 210,658

İSTANBUL KÜLTÜR MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

ERCİYES YOZGAT MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

 

Mimarlık Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Mimarlık bölümünden mezun olanlara "Mimar" ünvanı verilir. Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

 

Mimarların Çalışma Alanları : Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak, son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • İç Mimarlık Mezunları Nerelerde Çalışır?

   İç Mimarlık bölümü her zaman popülerliğini koruyarak iş olanaklarını sürdürür. Çizime, görsele ve dekorasyon tasarımına meraklı olanlar, bu konuda kendilerini profesyonel anlamda geliştirerek üniversite eğitimini İç Mimarlık üzerine alabilirler. İç Mimarlık bölümünden lisans almaya hak kazananlar ''İç Mimar'' ünvanını alırlar. İlgili bölüm Mimarlık Fakültesi'ne bağlıdır. Bu bölüme MF - 4 puan türü ile girilebilir. Lisede Sayısal alanda eğitim görmüş öğrencilerin ağırlıklı olarak okuduğu bir bö

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Kuşlar Mimarlık Bilgilerine Sahip Olarak Doğarlar

   Kuş yuvalarıyla ilgili dikkat çekici bilgiler   Birçok kuş yuva yapımında çamura da yer veriyor. Yuvaya biçim verebilmek, sağlamlaştırmak için çamurdan yararlanıyor. Bazı türler de çamur yerine yuvanın dış cephesini sağlamlaştırmak için hayvan pisliklerini ve salyalarını kullanıyorlar. Bazı yuvaların sıvası öyle koyu oluyor ki, dışarıdan sadece girişleri ayırdedilebiliyor.   Yuva yapmak, kuşların yavrularına öğrettikleri birşey değil. Yaradılıştan gelen bir davranış. Kuş Allah'ın onlara öğre

   , Yer: Hayvanlar Alemi

  • İç Mimarlık...

   İç Mimarlık Programının Amacı : İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktır.   İç Mimarlık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Gotik Mimarlık

   Fransa’da XII.yy.ın ortasında sanatta yaratıcılık işlevi manastırlardan katedrallere geçti. Büyük bir gelişme içindeki kentler zenginleşti: burjuvaların, zanaatçıların ve tacirlerin ibadet etmek, sivil ve dini toplantılar yapmak için geniş mekânlara ihtiyaçları vardı. Capet hanedanının gücü derebeyliğin parçalanmasıyla ortaya çıkmıştı ve kutsal niteliğini, Tanrı’nın zaferi halinde yansıtacak gösterişli mekâna yönelmişti. Ruhban sınıfı toprakların gelirinden pay almak amacıyla bu hükümdarlar çevr

   , Yer: Güzel Sanatlar

×
×
 • Yeni Oluştur...