Jump to content

Hemşire...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

TANIM

 

Bireyleri, hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgilendiren, beden veya ruh sağlığının bozulması halinde hekim tarafından verilen tedaviyi uygulayan, hasta bakımını planlayan, uygulayan, denetleyen ve izleyen kişidir.

 

GÖREVLER

 

- Hastayı kabul eder ve muayeneye hazırlar, - Hasta bakımını yaparken, solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme, uygun giyim, temizlik vb. temel insan ihtiyaçlarını dikkate alır ve uygulama yapar, - Acil durumlarda ilk yardım tedavisi yapar, - Hasta için öngörülen tedaviyi uygular, takip eder ve düzenli olarak hastaya verilecek ilaçları temin eder, enjeksiyon yapar, serum takar, ameliyat yaralarını temizler, bandajlar, tansiyon ve vücut ısısını ölçer, - Ameliyathanede fiziksel ortamı hazırlar, ameliyat ekibine yardımcı olur, - Hastaların genel durumları hakkında yazılı rapor tutar, - Ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin yürütülmesinde, insanların bulaşıcı hastalıklardan korunması ve istatistiki bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi gibi görevlerde bulunur.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Tansiyon aleti, sıcaklık ölçer (derece), EKG aleti (kalp grafiği), monitör, oksijen tüpü ve çadırı, - Enjektör, ilaçlar, solüsyon ve tüp, sonda, - Pansuman aletleri ve malzemeleri, - Aspiratör, - Ameliyatta gerekli diğer malzemeler, - Beden bakımında kullanılan küvet, havlu vb.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Hemşire olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, - Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, - İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, - Sorumluluk duygusu yüksek, - Çabuk ve doğru karar verebilen, - Tedbirli, tertipli, - Şefkatli, sevecen, - Bedence sağlıklı, dayanıklı ve soğukkanlı kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Hemşireler resmi veya özel hastanelerde, dispanserler ve sağlık ocaklarında görev alabilirler. Çalışma ortamı genellikle temiz ve kapalıdır. Hemşireler çalışırken hastalarla, hasta yakınlarıyla, doktorlarla ve diğer sağlık personeliyle iletişim halindedirler ve görev yaptıkları sağlık kuruluşlarında belirlenen takvime göre nöbete kalmak veya vardiyalı çalışmak durumundadırlar.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

- Hemşireler; üniversite bünyesinde bulunan hastanelerde, devlet hastanelerinde, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı hastanelerde, dispanserlerde, özel sağlık kurumlarında, çeşitli kurumların bünyesinde bulunan sağlık birimleri ve kreşlerde görev yaparlar. - Meslekte işsiz kalma durumu hemen hemen yok denecek kadar azdır. Sağlık alanında en çok ihtiyaç duyulan meslek elemanıdır.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Mesleğin eğitimi, Sağlık Meslek Liselerinin “Hemşirelik” Bölümlerinde ve çeşitli üniversitelere bağlı, “Hemşirelik Yüksekokulları” ile “Sağlık Yüksekokulları”nın “Hemşirelik” programında ve “Sağlık Bilimleri Fakülteleri”nin “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” programlarında verilmektedir;

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Yüksek öğretim kurumlarındaki mesleğin eğitiminin verildiği programlara girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Hemşirelik” veya “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri”” lisans programları için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak, - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Hemşirelik” veya “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir. Sağlık Meslek Liselerindeki mesleğin eğitiminin verildiği programlara girebilmek için; - İlköğretim okulu mezunu olmak (öğrenimine ara vermemek ve orta öğretim kurumlarına devam etmemiş olmak), - Kız olmak, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liseleri için, - Merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak , Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liseleri için, - Sağlık Meslek Liseleri (Gündüzlü) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak, gerekmektedir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Mesleğin eğitim süresi, Sağlık Meslek Liselerinde 4 yıl, yüksek öğretim kurumlarında da 4 yıldır. Hemşirelik eğitiminde dersler teorik ve uygulamalı olarak yürütülmektedir. Eğitimleri süresince; - Hemşirelik mesleğinin tarihçesini, - İnsan yapısı ve fonksiyonları, mikrop ve parazitler, sterilizasyon ve dezenfeksiyon önlemleri uygulamasını ve bağışıklığını, - İlaçları, ilaçların etki ve yan etkilerini, ilaçların korunması ve uygulanmasını, - Mesleği uygularken insan davranışlarının sebeplerini, hasta bakımındaki yerini, insan ilişkilerini, - Bulaşıcı hastalıkların, bulaşma ve yayılma yolları ile alınacak tedbirleri, - Sağlık hizmetlerinde eğitim ve eğitim programlarının hazırlanması, uygun eğitim araçlarının seçimini, - İlkyardım, temel hasta bakımı ilke ve yöntemlerini, bunların hastaya uygulanmasını, - Dahiliye hastalarının bakım ilkelerini, cerrahi müdahale gerektiren hastaların bakımını, - Çocuk hastalıklarının bakım ilkeleri ve uygulamasını, - Doğum ve aile planlamasını, - Akıl sağlığı ve hastalıklarını, hastaların özelliklerine göre gerekli bakımı, - Sağlık hizmetleri ile ilgili istatistiki bilgi toplama ve değerlendirme yöntem ve uygulamalarını öğrenirler.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

- 2 yıllık hemşirelik önlisans bölümünü bitirenler, uygun şartları taşımaları durumunda 4 yıllık Ebelik, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Memurluğu, Sağlık Yönetimi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Sasyal Hizmetler, Hemşirelik ve Sağlık hizmetleri bölümlerine devam edebilirler. - Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulundan mezun olan hemşireler, zaman içerisinde sorumlu hemşireliğe, baş hemşire yardımcılığı ve baş hemşireliğe yükselebilirler. BENZER MESLEKLER: Sağlık Memurluğu, Ebelik.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi imkanları eğitim süresince sağlanan kazançlardan sayılabilir. - Sağlık meslek yüksekokullarından mezun olan hemşireler 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde kamu sektöründe çalışmaları halinde 10′uncu derecenin 2′ncikademesinden maaş alırlar. Maaşlar kıdeme ve belirlenen katsayı artışlarına paralel olarak artar. - Özel hastane, poliklinik gibi yerlerde çalışanlar ise piyasa koşullarına göre zaman içerisinde hizmet süreleri, mesleki deneyim ve bilgilerine göre değişik oranlarda ücret almaktadırlar.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Soru: Hemşire Olmak İçin Boy Şartı Nedir?

   bilgisi olan yorum yapabilirmi çevrem hemşire olmam konusunda ısrarcılar lisede sağlık mesleği kazanamadım ben şuan 16 yaşındayım boyum 161 araştırma yaptım 16 yaşında en az 148 boyle böyle 154 e kadar çıkıyor 20 yaşına kadar sizce ben liseyi bitirene kadar bu rakamda artış olurmu kazanırsam girermiyim giremezmiyim bu boy yuzunden

   , Yer: Sorular

  • ‘Cesur Hemşire’nin Yayın Tarihi Belli Oldu!

   [h=2]Bir erkek hemşirenin yaşadığı komik olayları konu alan 'Cesur Hemşire' isimli sit-com, başlıyor.[/h]   Bir erkek hemşirenin yaşadığı komik olayları konu alan 'Cesur Hemşire' isimli sit-com, 1 Aralık'ta ATV'de başlıyor. Dizi, oyuncu kadrosuyla gülme garantisi veriyor   Başrollerinde Hakan Yılmaz ve Şebnem Bozoklu'nun oynadığı 'Cesur Hemşire' isimli sit-com dizisi, 1 Aralık Pazar günü saat 20.00'de ATV'de yayın hayatına başlıyor. Yönetmenliğini Bora Onur'un yaptığı, senaryosunu ise

   , Yer: Televizyon Programları ve Diziler

  • Hemşire Olmak Zorlaştı

   Sağlık Bakanı, öğrencilerin bundan sonra sağlık meslek liselerinden hemşire olarak mezun olamayacaklarını söyledi Sağlık meslek liseleri ile ilgili bir düzenleme yaptıklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Önümüzdeki yıldan itibaren sağlık meslek liselerine kaydolacak evlatlarımız buradan hemşire olarak mezun olamayacaklar. Hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı olacaklar. Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar ancak üniversitede lisanslarını tamamlayınca hemşire, ebe veya sağlık teknikeri olabile

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Hakan Yılmaz Hayranlari, Cesur Hemşire Dizisini Bekliyor

   Hakan Yılmaz, Şebnem Bozoklu ile başrolü paylaştığı “Cesur Hemşire” dizisinde, izleyici karşısına “Cesur Hemşire” olarak çıkacak.     Cesur Hemşire dizisinin kadrosuna İşler Güçler dizisinden tanıdığımız Yeliz Şar da dahil oldu .     Diziye usta oyuncu Tuluğ Çizgen,daha önce Yahşi Cazibe'de oynayan usta oyuncu Sezai Aydın, Yarım Elma, Haneler ve Esir Şehrin Gözyaşları'nda rol alan Fırat Doğruloğlu, ve şu sıralar Güldür Güldür programıda yer alan Çağlar Çorumlu dahil oldu.     Yönetmenli

   , Yer: Televizyon Programları ve Diziler

  • Hemşire Köpek Balığı

   Suptropikal iklimleri seven köpekbalığı türü.   44° Kuzey - 18° Güney; 122° Batı - 10° Doğu enlem ve boylamlarında yaşarlar. Maksimum 430 cm uzunluğa, 110 kg ağırlığa ulaşabilirler. Ama genelde 2 m'yi ve 45 kg'yi nadiren geçerler.   Meksika'nın batı ve doğu sahilleri, Orta Amerika'nın batı sahilleri, Güney Amerika'nın kuzey-batı sahillerinde; Brezilya kıyılarında, Fransa ve İspanya açıklarında ve Afrika'nın orta ve batı sahillerinde yaşarlar.   Kabuklular, yumuşakçalar, tulumlular, diğer

   , Yer: Akvaryum

×
×
 • Yeni Oluştur...