Jump to content

Kuyumcu...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

TANIM

 

Kuyumculuk, değerli maden ve taşlardan takı ve süs eşyası yapma sanatıdır. Kuyumcu ise; tüketici isteklerini ve kullanım alanlarını dikkate alarak tasarım yapan, altın, gümüş gibi kıymetli metal ve alaşımları eriterek döküm yapan, plaka veya tel haline getirildikten sonra, işleyerek ziynet eşyası meydana getiren kişidir.

 

GÖREVLER

 

- Yapılacak süs eşyalarını (takıları) tasarlar ve resmini çizer,

 

- Platin, altın, gümüş veya bunların alaşımlarını ergiterek, hazırladığı kalıba döker,

 

- Kalıptan çıkan parçalara, tasarıma uygun olarak, dövme, delme, basınç altında tutma, inceltme vb. yoluyla şekil verir,

 

- Tıraşlama, parlatma, temizleme yöntemleri ile ve kimyasal boyalarla yüzeyleri düzeltir,

 

- Parçaları bozulmuş takımları tamir eder,

 

- Altın alım satımı yapar.

 

KULLANILAN ALETVE MALZEMELER

 

- Küçük el aletleri; eğeler, penseler, çekiçler, keski ve makas, kıl testere, heştek takımı ve zımbaları, örs, düzdemir, oluklu demir, mengeneler, malafalar, raspa ve çelik kalemler, kaynak kabı ve çift pergel,

 

- Büyük elektrikli motorlu aletler; eritme ocakları, astar için silindir, tel için hadde, vakumlu döküm ocağı, tavlama ve mine fırını, lazer makinesi, zincir makinesi, freze, cila motoru, vibratör (yazı makinesi), presler.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Kuyumcu olmak isteyenlerin;

 

- Şekilleri algılama,

 

- Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilme,

 

- Bir resmin ayrıntılarını akılda tutabilme,

 

- Değişik mücevher modelleri tasarlayabilme,

 

- Tasarlanan modelleri çizebilme yeteneğine sahip,

 

- Dikkatli, sabırlı

 

kimseler olmaları gerekir.

 

Yaratıcılık meslekte ilerlemeyi kolaylaştıran bir özelliktir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Kuyumcular atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı sıcak ve madeni koku ile yüklü olabilir. Kuyumcular odasıyla, atölye personeliyle ve meslektaşlarıyla iletişim halindedir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Ülkemizde, geleneksel soy metallerden yapılmış ziynet eşyasına gerek takı, gerekse tasarruf amacıyla büyük ilgi duyulması sonucu çok hareketli bir iç piyasa bulunmakta, Meslek elemanı bir başka kişinin yanında çalışabileceği gibi kendi adına işyeri de açabilir. Gelecekte teknolojik bilgilerle donanmış, ustalıklarını işledikleri parçalara yansıtan iyi yetişmiş uzman elemanlara ihtiyaç olacaktır.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi Anadolu Meslek Liseleri, Endüstri Meslek Liselerinin “Kuyumculuk” bölümünde,

 

Anadolu Kız Meslek Liselerinin ve Kız Meslek Liselerinin “Kuyumculuk Teknolojisi alanı ” Takı tasarımı ve Takı Üretimi, dallarında Pratik Kız Sanat Okulları ile Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde verilmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Endüstri Meslek Liselerine girebilmek için en az ilkokul mezunu olmak, Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde öğrenim görmek isteyenlerin ise ilköğretim çağı dışında olması, Pratik Kız Sanat Okulları’na gidebilmek için herhangi bir eğitim şartı yoktur.

 

Mesleki Eğitim Merkezlerine devam edebilmek için;

 

En az ilköğretim okul mezunu olmak,

 

14 yaşını doldurmuş,19 yaşından gün almamış olmak,

 

Ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.

 

Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,

 

Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Kız Meslek/ Meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. olup Pratik Kız sanat okulunda 760 saatlik kurs programı uygulanmaktadır. Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ise eğitim süresi 2 yıldır.

 

Mesleki eğitim merkezlerinde eğitimin süresi lise ve daha üst düzeyde eğitim almış olanlarda meslek eğitimi 1.5 yıl devam etmektedir ilköğretim mezunları için eğitim programı 3 yıl devam etmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

Endüstri meslek ve kız meslek liselerinin Kuyumculuk ve Kuyumculuk Takı Tasarımı bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde Kıymetli Taş ve Metal İşlemeciliği, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı Tasarımı ve Süs taşları İşlemeciliği, Taş ve metal işlemeciliği, Uygulamalı Takı teknolojisi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

 

Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’ nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırması için kendisinin veya “usta öğretici” belgesine sahip bir çalışanının olması zorunludur.

 

Kuyumculuk eğitimini tamamlayanlar kendi olanakları ile kuyumculuk mesleğinin aşağıda sıralanan bölümlerinde uzmanlaşabilirler.

 

· Altın ve gümüş kuyumculuğu, . Mücevherat kuyumculuğu, Mücevherat tamirciliği, . Kıymetli taş tıraş ve perdah işçiliği,. Kıymetli taş takıcılığı,

 

· Kıymetli metal çekiciliği, . Kıymetli metal varak işçiliği, . Mücevherat oymacılığı.

 

BENZER MESLEKLER: Altın ve gümüş işlemecisi, Kıymetli taş traş ve perdah işçisi, Mücevharat oymacısı, Mücevharat tamircisi, Takı teknolojisti (teknikeri), Model tasarımcısı, İmitasyon (taklit takılar) yapımcısı.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

İşletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin 0'undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.

 

Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.

 

Mesleki eğitim sonrasında, en az asgari ücret düzeyinde ücret alınmaktadır.

 

Kazanç bir başka kişinin yanında çalışma veya kendi adına iş sahibi olma durumuna göre değişkenlik gösterir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • 100'den Fazla Dubai Merkezli Kuyumcu şirketi İstanbul'a Yerleşti...

   100'den fazla Dubai merkezli kuyumcu şirketi İstanbul'a yerleşti Vergisiz dönemde Dubai merkezli çalışan kuyumculuk şirketleri, Dubai'nin yüzde 5 gümrük ve yüzde 5 de KDV getirmesi sonrasında bu ülkeden çekiliyor. Uluslararası altın ticaretinin merkezlerinden biri olan Türkiye, bu gelişme ile daha da öne çıktı. Son bir yılda gelenlerin çoğu İstanbul'da Kuyumcukent, Kapalıçarşı ve Nuruosmaniye bölgesini tercih ederek buralarda kendi mağazalarını ve atölyelerini açtılar. Vergiler nedeniy

   , Yer: Ekonomi

  • Gamze Kuyumcu'dan ”Algı” Sergisi!

   Derinlikler Sanat Merkezi,Gamze Kuyumcu’nun ”Algı – Perception” ismini vermiş olduğu kişisel resim sergisine ev sahipliği yapacak.     Gamze Kuyumcu‘nun ”Algı – Perception” ismini vermiş olduğu kişisel resim sergisi Derinlikler Sanat Merkezi’nde ; 21 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında gezilebilecek.   Gamze Kuyumcu Kimdir? Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği’nden mezun olan sanatçı, yüksek lisansını Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar

   , Yer: Resim

  • Altın Zirvede Kuyumcu Dipte

   İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, altın fiyatları yükseldikçe satışların azaldığını, bugüne kadar kapanan dükkan ve atölyelerin oranının yüzde 40'ları bulduğunu söyledi. Altın fiyatları zirve yaparken kuyumculuk sektörü dibe vurmaya başladı. Altının son yıllardaki yükselişine bağlı olarak ülke genelinde kapanan dükkan ve atölyelerin oranının yüzde 40'ları bulduğunu belirten İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, fiyatların her artışında işlerinin daha da geriye gittiğini söyledi. U

   , Yer: Ekonomi

  • Rüyada Kuyumcu Görmek

   İşlenmiş altınları satan kimseyi görmek sevince; ilme, hidayete, sevince, evlenmeye yahut evlada; Altın işleyen kuyumcu hilekar, yalancı ve riyakar kimseye delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Sarraf.)   Rüyasında kuyumcu gören insanın sahtekarlık ve yalancılıkla karşılaşılacağına işarettir. Bu rüya aynı zamanda ilme, doğru yola, evlada ve evlenmeye yorumlanır.   Başkalarının kısmetinden yararlanmayı düşünen, varlıklı, güçlü, bencil insan olarak yorumlanır. kuzgun: Haşin, kendini beğenmiş, kibirli

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Antik Çağın Kuyumcu Kenti Parion...

   Çanakkale'ninBiga ilçesine bağlı Kemer köyünde yer alan Parion Antik Kenti'nde, 2bin yıl önce yaşayan Parion kralı ve kraliçesine ait olduğu tahminedilen, altın taç ve çeşitli takılarla ile 150 parça tarihî eserbulundu. Antik çağın önde gelen kuyumculuk merkezi Parion’dan çıkarılantakılarda özellikle fantastik hayvan stili motifleri dikkat çekiyor.   Geçmiştebirçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu’nun neredeyse herköşesinden antik kentler ortaya çıkıyor. Tarihte önemli yer tutmuş bu

   , Yer: Güzel Sanatlar

×
×
 • Yeni Oluştur...