Jump to content

Güneş Işığı ve Renkler


Misafir
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Güneş ışınlarının yaşamın gelişmesinde, insanlarda olduğu kadar bitkiler ve hayvanlarda da çok iyi bilinen bir etkisi vardır. Işıktan yoksun kalan bitkiler solar ve klorofille ilgili

işlevlerini kaybederler. Hayvanlarda ise ışığın olması veya olmaması onların biyolojik işlevlerini derinden etkiler. Bitkilerde, hayvanlarda olduğu gibi, güneşin doğusuyla yoğun bir hareketlilik başlar. Buna karşılık, kısa kış günlerinde, daha az bir hareketlilik gözlenir. Bu durumu ortadan kaldırıp hayvan üretimini arttırmak için yapay ışıklandırma kullanılır. Örneğin verimli bir tavuk için, kümesin içine otomatik olarak, sabah çok erken saatlerde yanarak yumurtlamayı sağlayan ışıklar yerleştirilir. Aynı şey insanlar için de geçerlidir. Işık, örneğin kış depresyonunun tedavisinde, terapi aracı olarak kullanılır.

Deneyler sonucu güneş ışınlarında, mavi tonun sabah, sarı tonun öğlen ve kırmızı tonun akşam daha baskın olduğu bulunmuştur. Yeşil, kuşluk vakti hüküm sürerken, turuncu öğleden sonra ağırlıktadır. Şafakta, eflatun ve mor ışınların miktarı fazlayken, gece yarısında lacivert ışınlar ağırlıklı olarak gözlenir. Öyleyse alacakaranlıkta, sabahın mavi tonlarıyla akşamın kırmızı tonlarının eşit bir karışımı yer alır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...