Jump to content

Pranayama


Misafir
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hindistan'daki yogiler için, pranayama veya "nefes tutma", yoganın temel alıştırmasıdır. Yogiler, böylece onları çevreleyen ve hayatta kalmak için bağlı oldukları yaşamsal enerjiye, pranaya hakim olmayı öğrenirler. Bu enerji, tüm "kımıldayan", "titreyen" ve varlıkların vücutlarını canlandıran şeyle ilişkilidir. Yogiler, soluk üzerinde hakimiyet kurmayı öğrenirken, bu yaşamsal enerjiye onu dağıtmadan yaklaşmayı, psikosomatik organizmalarına çok daha büyük bir yarar sağlamak için tercih ederler.

 

Solunum hareketi, yani nefes alıp vermek, çevremizde rastladığımız tüm ikili kutuplarla karşılaştırabilir: gece ve

gündüz, sıcak ve soğuk, pozitif ve negatif, vb. gibi. Bu kutuplar, kusursuz bir denge sağlamak için vazgeçilmezdir. Bu solunum disiplinini geliştirirken, kendimize, enerjimize hakim olabileceğimiz bir araç uydurabilir ve böylece, doğada bizi çevreleyen tüm canlılarla ortak bir yaşam yaratabiliriz. Solunum sırasında, evrendeki "kendi" yerimizi alıyoruz. Nefes alıp vermeyi öğrenmek, yaşamın her anının farkına varmak demektir. Sıkıntı veren bir an mı yaşıyoruz? Hemen solunumumuza dikkat etmeliyiz. Her zamanki halinden çok daha sık, kesik kesik olacaktır. Ortada ani bir ölüm olasılığı olabilir? Öyleyse, solunum ritmimizi tekrar düzene sokmak için (tekrar nefesimize hakim olmak için), biraz zaman ayıralım ve böylece organizmamıza karşımıza çıkan durumla başa çıkma olanağını verebilelim.

 

Nefes alırken, diyafram bir şırınga gibi "çekilir" ve böylece ciğerlerin dibinde hava değişimine yol açar. Diyafram, örttüğü organlara (karaciğer, mide, bağırsak, dalağa ve karnın içinde yer alan diğer organlar) devamlı bir masaj gibi çok yumuşak ve hafif bir basınç uygular. Soluk verdiğimiz zaman, diyafram önceki haline döner ve akciğerlerin en dipten başlayarak tüm havalarını boşaltmalarına yardım ed¬er. Her nefes alışta karın, diyaframın baskısı altında, sonra doğal bir dalgalanma hareketi içinde ilk durumuna döner hafifçe şişer. Solunum hareketi, enerji sistemimizin temizlenmesini sağlar. Ama maalesef aramızdan çok azı, "iyi" nefes alıp vermeyi bilir.

 

Karındaki havayı boşaltarak nefes vermeye başlayın. Derinden nefes verdiğiniz ve ciğerlerinizin havasını boşalttığınız zaman, doğal bir "hava değişikliği" oluşur. Diyaframınız, tıpkı bir hava pompası gibi hareket eder. Karnınız şişer ve doğal bir şekilde havayla dolarsınız. Bu solunum derin, yavaş ve ritmiktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Solunum (Pranayama)

 

Prana (vital air or energy) hava ve havadaki yasam enerjisi

Yama (control or direction) Kontrol etme ve yönlendirme

Pranayama: Hayat enerjisinin kontrol edilerek yönlendirilmesi

 

Solunum kendimizi iyi hissetmek ve saglikli olmak için her zaman kullanabilecegimiz ve karsisiginda bir bedel ödememiz gerekmeyen inanilmaz bir enerjidir.

 

* Kanin temizlenmesi, vücuttaki zehirli maddelerin atilmasi (karbondioksit) için saglikli nefes alip vermeliyiz.

* Solunum sirasinda akcigerlerimizin genisleyip daralmasi, karin bölgesine nazikçe masaj yapilmasina sebep olur. Sindirim organlarimiz, karacigerimiz, böbreklerimiz vs bu masajdan olumlu yararlanirlar. Gögüs kafesimizin daralmasi ve genislemesi sayesinde koroner damarlarimizdaki tikanmalar önlenir, kolestrol ve triglyceride seviyemiz düser, stresten kaynakalnan yüksek tansiyon, uykusuzluk, basagrilari, sinirlilik ve huzursuzluk gibi rahatsizliklarimizdan kurtulmamiza yardimci olur.

* Kronik soguk alginligi, sinüzit, allerji, horlama vs gibi rahatsizliklarimizdan kurtulmamiza yardimci olur.

* Saglikli nefes alip vermeyi basarmak, spor çalismalarimizda basarimizi artirir.

* Solunum çalismalari her yasta herkes tarafindan yapilabilir.

* Her yerde, günün her saatinde yapilabilir.

 

 

Solunum tekniklerini uygulayip tam verim alabilmek için:

 

* Düzenli pratik yapmak

* Dik durusta (oturarak, ayakta yaslanarak) yapmak

* Temiz havada yapmak

 

Solunum tekniklerini uyguladikça kendinize hangi durumda hangi teknik iyi geliyor sorusuna cevap bulacaksiniz. Sakinlesmek için, gevsemek için, isinmak için, serinlemek için, basagrinizi hafifletmek için uygun teknigi bulup uyguladikça kendinizi her zamankinden çok daha iyi hissedeceksiniz.

 

Nefes tekniklerini uygularken dikkat edilmesi gereken hususlar:

 

* Iyi havalanmis bir ortamda, pencere önünde, temiz havada

* Rahat bir pozisyonda (lotus, yarim lotus, bagdas kurmus olarak, sandalyede, minderde oturur poziyonda veya ayakta bir duvara veya dolaba vs dayanmis olarak – yatarak bile olabilir, yeterki sirtiniz düz pozisyonda olsun...)

* Yarar saglamak için bütün solunum tekniklerini sürekli olarak uygulamak zorunda degilsiniz. Size en uygun gelenleri yapmaniz yeterli olabilir. Zamanim yok gibi bir bahaneyle ertelemeyi de düsünmeyin, zamaninizin yettigi kadarini yapmanin bile inanilmaz yararini göreceksiniz. Günde 2 ila 10 dakika arasinda çalismak yeterli... Nasil nefes aliyorum diye kontrol etmeniz bile yararli...

* Iki özel solunum teknigi (aslan ve serinleme) disinda bütün çalismalarda sadece burundan nefes alip vermeliyiz.

* Genel saglik için her teknigi 3-5 kere yapmak yeterli. Özel durumlar için çalismalarda bu 10-15 kereye çikabilir. Degisik teknikleri uygulamadan önce 15 saniye kadar normal nefes alip vermeyi unutmayiniz.

* Sinüs, solunum, kalp hastaliklari varsa nefes çalismalari sirasinda bas dönmesi veya nefes darligi gibi bir durum ortaya çikabilir, hemen normal nefes alip-verme ritmine geri dönülmelidir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Pranayama (Enerji Kontrolü) Nefes ve Bio Enerji Teknikleri

   Pranayama olarak adlandırılan solunum teknikleri, nefes alış verişlerini düzene sokar, solunum rahatsızlıklarını giderir ve zihnin kontrol edilmesini sağlar. Bu teknikler vücut-zihin sistemini bir bütün olarak yeniler ve enerjik yapar. Solunum sistemi canlanır ve güçlenir. Sinir sistemi sakinleşir ve yatışır. Kanda oksijen oranı artar ve dolaşım hızlanır. Vücudun bütün hücreleri arınır, beslenir ve yaşam gücü kazanır. Doğru ve düzenli olarak yapılan Pranayama teknikleri çok çeşitli iyileş

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

  • Pranayama(Nefes Çalışması)...

   Prana, hayat enerjisi, ayama ise kontrol etmek demektir. Pranayama da hayat enerjisini kontrol etmektir. Prana, içtiğimiz suda, soluduğumuz havada, güneş ışınlarında, sebze ve meyvelerde, ulaşabildiğimiz ulaşamadığımız her yerde vardır. Eski bir yoga deyişi , “Dünyayı hava dokur, insanı nefes dokur” der. Pranayama başlı başına bir yoga sistemidir. BunaSvarodaya Yoga denir. Sürekli hareket halindeki zihnimizi nefes çalışmalarıyla kontrol altına alabiliriz. Pranayama istem dışı çalışan otonom

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Pranayama

   Pranayama, dengeli nefes alıp vermektir.Günümüzde birçok insan, özellikle uykuda, gün içerisinde yeterince ve sakin bir şekilde nefes alamamaktadır.Oysa bir insan için en temel gıda ne yiyecek,ne içecek ne de sudur.En temel gereksinim oksijendir.Bu nedenle dengeli nefes alıp vermek çok önemlidir.   Prana ,Temel yaşam enerjsidir.Prana’yı dengeye getiren en önemli unsurlardan biri de Pranayama ‘dır.Genelde sırayla ve tek tek burun deliklerinden yapılır, solunum ritmini daha düzenli yapmak ve bö

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

  • Shatkarmalar ve Pranayama

   Shatkarmalar - (Sutra Neti yapılmasına gerek var mıdır) ve Pranayama   Anuradha D.D.   "Pranayama ve asanalarda malum doğru nefes alabilmek önemli ama benim bir burun deliğim genellikle tıkalı oluyor ve nefes çalışmalarında ya Alternatif nefesde olduğu gibi hiç yapamıyorum yahut olsa da verimsiz oluyor. Okuduğum bazı yazılarda Sutra Neti yapılması öneriliyor. Jala Neti yapıyorum ama tam anlamıyla istediğim verimi alamıyorum. Sen bu çalışmaları pek önermiyorsun ama yine de yapılmasında önemli

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

×
×
 • Yeni Oluştur...