Jump to content

Önerilen Mesajlar

Truman Capote (30 Kasım 1924 - 25 Ağustos 1984), Amerikalı yazardır.

20. yüzyıl Amerikan edebiyatının özel yazarlarından biridir. Yıldızının parladığı zamanlar da oldu, itibardan düştüğü zamanlar da. Yazarlık ününe erken kavuşmuş ve alkole çok erken yaşlarda başlamış, cinsel tercihleri ve bu tercihlerini yaşama biçimleriyle -yakın arkadaşı Tenesse Williams ile birlikte- çok sayıda skandala imza atmış, ancak buna rağmen ABD sosyetesi içinde özel bir yer edinmişti. Öyle ki, onun verdiği partilere davet edilmek ya da edilmemek, sosyeteden sayılmak ya da sayılmamakla eş anlamlıydı sayılırdı.

200pxTrumanCapote1959-1.jpg

 

Çok genç yaşta, henüz ilk romanlarının basıldığı yıllarda kazandığı ün, sadece ABD ile sınırlı kalmamış, Avrupa’da hatta Türkiye’de bile sevilerek okunmuştu.

 

50’lerden sonra “Çimen Türküsü” (1954), “Gece ağacı” (1954), “Tiffany'de kahvaltı” (1966), “Soğukkanlılıkla” (1966), “Para Dolu Damacana” (1976) gibi kitaplarıyla Türkçeleştirilen Truman Capote’un en tanınmış kitapları “Bukalemunlar İçin Müzik”, “Soğukkanlılıkla” ve “Tiffany'de Kahvaltı”dır.

 

Kendi hayatından ya da hikâye ve romanlarından senaryolaşmış çok sayıda film vardır. Bunlardan en önemlisi -her ne kadar erkek karakterin eşcinselliği filmde dikkate alınmamışsa bile- baş rollerini Audrey Hepburn ve George Peppard’ın oynadığı, Blake Edwards’ın yönettiği “Tiffany'de Kahvaltı”dır. Ayrıca 2005 yapımı Capote'nin kişiliği ve karekteri üzerine çekilmiş olan ve başlıca rollerinde Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Clifton Collins jr. gibi oyuncuların yer aldığı Capote adlı film de ilgiyle karşılanmıştır.

 

Kitapları

 

  • Bir Noel Şarkısı
  • Gece Ağacı
  • Çimen Türküsü
  • Hatıralarım
  • Bukalemunlar İçin Müzik
  • Başka Sesler Başka Odalar
  • Tiffany'de Kahvaltı
  • Soğukkanlılıkla

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...