Jump to content

20 Bin Yıllık Ayak İzi


Guest locked puppet

Önerilen Mesajlar

Bilim adamları, Avustralya’da 20 bin yıllık ayak izleri buldu.

 

Avustralya’da yaşamış ilkel insanların ıslak kumda bıraktığı ayak izleri, insanoğlunun 20 bin yıl önce geçtiği yolları gösteriyor. İlk ayak izi 2003 yılında Avustralya’nın güneybatısında bölgedeki yerliler tarafından bulunmuştu. Daha sonra olaya el atan bilim insanları bölgede, 20 bin yıllık 457 adet ayak izine rastladı. Keşif, Pleistosen çağa ait şimdiye dek bulunan sayıca en çok ayak izini barındırdığı için büyük önem taşıyor. Pleistosen Çağı, 1.8 milyon yıl öncesinden günümüzden M.Ö. 10.000 arasını kapsıyor.

 

Araştırmayı yapan Melbourne Üniversitesi uzmanı Matthew Cupper, ayak izlerinin son derece iyi korunmuş olmasını büyük şans olarak niteliyor; “İzler o kadar iyi korunmuş ki, ayak parmakları arasında kalan kumlar bile belirginliğini koruyor” diye konuştu. Cupper, ayak izlerinin 20 bin yıl önce kadınlı erkekli çocuklu bir kabilenin bıraktığını düşünüyor. Cupper, izleri bırakan kişilerin aynı yöne hareket ettiğini belirtiyor.

 

ABORİJİNLERİN ATALARI

 

Pleistosen çağın en önemli özelliıi insansı yaratıkların yeryüzüne yayılması oldu. Mamut gibi büyük memeliler ve Neandertaller bu dönemde yok olurken, modern insanın atası Homo Sapien yine bu dönemde yükselişe geçti. Avustralya’ya ilk insanların 50.000 yıl önce girdiği varsayılıyor. Araştırmacılar, ayak izlerinin Avustralya’nın bugünkü yerlileri Aborjinler’in atalarına ait olduğunu düşünüyor.

 

BİR ZAMANLARIN GÖL SİSTEMİ ŞİMDİ KURUDU

 

Ayak izinin bulunduğu Avustralya’nın güneybatısındaki Willandra bölgesinde bugün birçok kurumuş göl var. Bölge bugün hektarlarca uzayan kumullar ve yok denecek kadar az yağmur miktarıyla oldukça kurak bir arazi. Aynı bölgenin, ayak izlerinin bırakıldığı 20 bin yıl öncesinde Buzul Çağı’nın da etkisiyle sulak bir bölge olduğu, balıkların ve bataklık hayvanlarının yaşadığı biliniyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • İnsanın Evrimi Beş Milyon Yıllık Macera / Josef H. Reichholf

      İnsan Afrika’da ortaya çıktı. Bunu artık çok iyi biliyoruz. İnsanın evrim sürecinde meydana gelen tüm kritik gelişmelerin izlerine Doğu Afrika düzlüklerinde rastlıyoruz. Atalarımız burada dik yürümeye başladı; uzun yürüyüşleri mümkün kılan ayaklar ve diğer primatların ellerinden kat kat daha işlevsel olan eller burada gelişti. Yine de, insanın evrimini konu alan en yeni araştırmaların sonuçlarını büyük bir resim oluşturacak şekilde birleştirdiğimizde, sanki çözümden ziyade bir bulmaca ile karşı

      , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
  • Yeni Oluştur...