Jump to content

İş Kazası ve Meslek Hastalığı;Hastalık ve Analık Sigorta Yardımları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1) Hizmet Akdi Çalışanlar İçin İş Kazası Ve Meslek Hastalığı, Hastalık Ve Analık Sigorta Kollarından Sağlanan Yardımlar

 

5510 sayılı Kanunda, hizmet akdi (4/a sigortalıları) ile çalışanlar için;

-İş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık ve analık hallerinde iş göremedikleri süre içerisinde geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi,

-İş kazası ve meslek hastalığı ve bunların dışında ölüm halinde cenaze ödeneği verilmesi,

-Sigortalı kadına ve sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının, kendi çalışmalarından dolayı gelir/aylık alan kadına veya gelir/aylık alan erkeğin sigortalı olmayan karısının doğum yapması durumunda, her bir çocuk için yaşaması şartıyla emzirme ödeneği verilmesi,

öngörülmüştür

 

2) Kendi Nam Ve Hesabına Bağımsız Çalışanlar İçin İş Kazası Ve Meslek Hastalığı, Hastalık Ve Analık Sigorta Kollarından Sağlanan Yardımlar

 

5510 sayılı Kanunda, kendi nam ve hesabına bağımsız (4/b sigortalıları) çalışanlar için;

-İş kazası ve meslek hastalığı ile ve analık hallerinde iş göremedikleri süre içerisinde yatarak tedavi süresince veya yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu aldıkları süre için geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi,

-İş kazası ve meslek hastalığı ve bunların dışında ölüm halinde cenaze ödeneği verilmesi,

-Sigortalı kadına ve sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının, kendi çalışmalarından dolayı gelir/aylık alan kadına veya gelir/aylık alan erkeğin sigortalı olmayan karısının doğum yapması durumunda, her bir çocuk için yaşaması şartıyla emzirme ödeneği verilmesi,öngörülmüştür.Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar için geçici iş göremezlik ödeneği ile kendi çalışmalarından dolayı gelir/aylık alan kadına veya gelir/aylık alan erkeğin sigortalı olmayan karısının doğum yapması durumunda emzirme ödeneği verilmesi uygulamaları Kanunla ilk defa getirilmiştir.

 

3) Geçici İş Göremezlik Ödeneği

 

Geçici iş göremezlik ödeneği; Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından rapor alınmak kaydıyla;

-İş kazası ve meslek hastalığı için herhangi bir şart aranmadan her gün,

-Hastalık halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün prim bildirilme kaydıyla iş göremezliğin başladığı üçüncü günden başlamak üzere her gün,

-Analık halinde ise; sigortalı kadının analığı halinde doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün prim bildirilmesi kaydıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde doğumdan sonraki süreye ilave edilecek iki haftalık sürede de,verilmesi öngörülmüştür.

 

Analık halinde, sigortalının isteği ve hekimin de uygun görmesi şartıyla, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, doğum öncesi çalışılan beş haftalık süre doğum süresi sekiz haftaya eklenebilecektir.

 

Kanuna göre geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde prime esas günlük kazancın yarısı, ayakta tedavilerde ise prime esas kazancın üçte biri miktarında verilecektir.

 

4)Kendi Nam Ve Hesabına Bağımsız Çalışanlara Verilecek Geçici İş Göremezlik Ödenekleri

 

Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılarının geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanması için, genel sağlık sigortası da dahil tüm prim ve prime ilişkin borçlarının ödenmesi gerekmektedir.

 

5)Şirket Ortakları

 

Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılarından şirket ortaklarına geçici iş göremezlik ödeneği verilmeyecektir.

 

6) Geçici İş Göremezlik Ödeneğinin Miktarı

 

Kanuna göre geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde prime esas günlük kazancın yarısı, ayakta tedavilerde ise prime esas kazancın üçte biri miktarında verilecektir.

 

7)Cenaze Ödeneği

 

Cenaze ödeneği, iş kazası ve meslek hastalığı veya sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü, yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün prim bildirilmek kaydıyla ölen sigortalının hak sahiplerine verilecek olup, cenaze ödeneğinin miktarı, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarifeye göre belirlenecektir.

 

8) Emzirme Ödeneği

 

Emzirme ödeneğinden yararlanma için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim bildirilme, 4/b sigortalıları için ayrıca prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmesi şartı aranacaktır.

 

Ayrıca, emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların sigortalılıklarının sona ermesi durumunda, sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa, doğum tarihinden önceli 15 aylık süre içinde 120 gün prim bildirme veya kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan (4/b) sigortalılar için prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödeme şartı aranacaktır.

 

Emzirme ödeneğinin miktarı, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarifeye göre belirlenecektir.

 

Kaynak:5510 Sayılı Kanun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...