Jump to content

Süleyman Hilmi Tunahan (Ks) Hz'Lerinin Bir Üniversite Talebesine Nasihatlari


Guest semihbaba4125
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Guest semihbaba4125

Süleyman Hilmi Tunahan (Ks) Hz'Lerinin Bir Üniversite Talebesine Nasihatlari Adapazarlı bir zat olan Osman Eslek, Ziraat Fakültesine devam ettigi yıllarda, Süleyman Efendi (k.s.) Hazretleri'nin yanında ve himayesinde bulunuyordu. Süleyman Efendinin akrabalarından olan bu genç talebeye, beş maddelik bir nasihati vardır ki, bütün üniversite talebelerinin dikkatle ögrenmesi ve uyması gereken düstürları ihtiva etmektedir.

 

Süleyman Efendi Hazretleri (k.s.), nasihatları sıralamadan önce de

"Evladım, bu beş hususa riayet edersen, hem cemiyette itibarın, hem de ahirette yerin iyi olur" buyurmuşlardır.

 

Bu nasihatlar "muhatap" olan Osman Eslek tarafından Hasan Arıkan Hocaefendi'ye ve ondan da bize intikal etmiştir.

 

Beş maddede toplanan bu güzel nasihatlar, şöyledir:

 

1- ALLAH (ZT.C.C.) yolunda ol, dosdogru ol,verdigin sözün eri ol.

 

Evladım, agızın laf ediyorsa dilinle dogru ol,sözünle do ru ol. Sana inanan kişilere karşı sözünden cayma.Eger sözünü tutarsan "söz"olur ve seni cennete götürür, tutmazsan "köz" olur.

 

Elinle dogru ol. Kolunu, muzırda degil yardım işinde kullan.Tartıyla iş yapıyorsan terazinde, ölçüyle iş yapıyorsan metende ve litrende dogru ol. Dogrunun dogrulugu bütün sülalesine akseder, hepsini hayra götürür.

 

2- İnsanları sev ve kimseyi kendinden alçak görme. Tevazu sahibi ol, zira halis ziynet alçakgönüllülüktür. Mütevazi olan kimse, en güzel ziyneti takınmıştır.

 

Kimseyi kendinden aşagı görme. Hayatta haset etmeden say, kıskanmadan sev. Bazı insanlar başkasındakini istemez. Öyle olma. Gıpta et, fakat haset etme. Zira Allah cc'nün huzuruna fesatla çıkılmaz.

 

Memur oldugun zaman, sana gelen vatandaşlara sakın yüksekten bakma, yanına geleni ayakta bekletme. Yanında, daima bir sandalye bulundur ve oturtuver.Biraz dinlendirdikten sonra halini sor, işini hallet. Sakın ha " bu gün git yarın gel" deme!

İşini o gün bitir. Eger öyle yapmazsan on parmagım yakanda olacaktır.

 

Eger memursan ve başında müdürün varsa, haset etmeden say, kıskanmadan sev.

 

İnsanlar muhteliftir. Bazısı daha kabiliyetli, bazısı daha yakışıklıdır. "Ben niye onun yerinde olmayayım" deme, elindekinden de olursun. "Allah cc bana bir verirse, arkadaşıma, komşuma iki versin" diye düşünürsen,seninki üç olur. Eger arkadaşın veya komşun böyle düşünmüyorsa, onun ki iki de kalır.

 

Senden daha iyi hizmet edecek varsa, makamını ona ver. İşte vatan perverlik budur.

 

3-Çalışkan ol, üretici ol. Zira Peygamber Efendimiz "çalışmak ibadettir" buyuruyor.

Evladım, alın teri olmadan hiç bir şeyin kıymeti bilinmez. Tarlanı ek, mahsulünü al,komşuna ver, agaç dik... Sadka-i Cariye,iyi evlat yetiştirmek,ilmi eser bırakmak ve agaç dikmektir ki, agaç dikmek en efdalidir. Bunun için biz heykel dikmeyecegiz, yeşil agaç, yeşil abide dikecegiz.

 

Bir Dut agacı 400 sene, Ceviz agacı 700 sene, Kestane agacı 900 sene, Çınar agacı 1500 sene yaşar. Ihlamur agacı dik, çiçegi şifalıdır.*

 

Bursa da Osman gazinin ve Orhan gazinin diktigi bin senelik çınarlar var.Ben bekarken,her sen bir agaç dikerdim.Şimdi evliyim ve yengen için de her sene bir agaç dikiyorum.

 

Ben reklamı sevmiyorum,kendimi methetmek gibi oluyor.Bu yüzden herkeze söylemedim, fakat sen bil! Benim Fatih ve Beyazıt Camii yanında birer tane çınar agacım var.**

 

*Süleyman Efendi (k.s.) Ihlamur agacını çok severdi.

 

**Şehzadepaşa Camiinin sol tarafında 3 tane çınar sag tarafında 3 tane ıhlamur agacı vardır.Şu an da 50 yaşlarında olan bu agaçları, Süleyman Efendi ile beraber,nasihatların muhatabı Osman Eslek dikmiştir.

.ALLAH (ZT.C.C.) In Sevgisi Üzerinize olsun İNŞALLAH AMİN MEVLAM IŞIĞINDAN MAHRUM ETMESİN BİZİ

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...