Jump to content

Gezegenler (Yıldızlar)


sirius
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

GÜNEŞ

Astrolojide; doğum haritasının Ay ve Yükselen burçla beraber en önemli elemanlarından biridir yaşam enerjisidir. Güç ve yaratıcılığın hangi alanda hangi seviyede söz konusu olabileceğini ve baskın olma arzumuzun bulunduğu evi, alanı gösterir.

 

Bulunduğu evi ve temsil ettiği konuları aydınlatır, parlatır. Aldığı diğer planet görünümleri ise bu etkiyi azaltır, arttırır. Örneğin bir doğum haritasında 3. Evde olan Güneş, bilgisiyle, aklıyla, iletişim kurma biçimleriyle tanınmak isterken, 7. evde olan bir Güneş, birebir ilişkileriyle, evlilik ve ortaklıklarıyla kendini ifade etmek ve bilinmek ister.

 

Bu istekler ve tanınma da diğer planetlerle yaptığı açılar önemli rol oynayacak, örneğin Güneşin Neptün ile yaptığı gerilimli bir açı kişinin kendi gerçek isteklerini belirlemesinde zorluklara sebep olacak, Neptün'ün bulanık enerjisi, onun kendini bir karmaşa içinde bulmasına, hayal aleminde yaşamasına veya bağımlılıklara çekilmesine neden olacaktır.

 

Diğer planetlerle yaptığı açılarda bu planetlerin verdiği özelliklerle, Güneşin durumunu yanı kişinin kendini nasıl ve ne şekilde ifade ettiği konusunda bize ipuçları verebilir. Güneş, bilinç, istek ve güçtür. Kendimiz olma dürtümüzü saf ve başkalarından etkilenmemiş özümüzü temsil eder.

 

Aktif enerji dolu yanımızı gösterir. Güneşi veya güneş enerjisi güçlü insanlar çabuk fark edilen, hayat dolu insanlardır, isteklerini gerçekleştirecek büyük ve bitmek bilmeyen bir enerjiye sahiptirler. Güneş gibi parıldar ve etraflarına ışık saçarlar.

 

Güneş bütünün bir parçası olan ama kendi kimliğini koruyan kişiyi sembolize eder. Yükselen burç kim olduğumuzu bulmak için takip ettiğimiz yolu, Güneş ise bu yolun sonunda keşfettiğimiz veya aradığımız kimliğimizi temsil etmektedir.

 

Güneş, itici, hayat veren gücü temsil eder. Erkek, baba, eş (kadın haritasında), otorite, yaratıcı güç, hırs, gurur, liderlik, kendini ifade kararlılık ve güvenin sembolüdür.

 

Olumlu özellikleri; yaratıcılık, cömertlik, yumuşak kalplilik, organize yeteneği. Olumsuz özelikleri, kibir, tahakküm, zorbalık, müsriflik, büyük konuşmak, insanlara tepeden bakmak.

 

Aslan burcunun ve 5. Ev'in doğal yöneticisidir, 1. evde ve Koç burcunda güçlüdür, Kova ve Terazi burcunda ve doğal olarak 11. Ev ve 7. Ev de kendini ifade etmekte zorlanır ve gücü zayıflar.

 

 

GÜNEŞ TUTULMASI

 

Belli zamanlarda meydana gelen güneş tutulması olayı astrolojik yönden çok önemlidir. 4 veya 5 ayda bir kısmi veya tam güneş tutulması olur. Dönüşümlü olarak zıt burçlarda meydana gelir.

 

Örneğin; Yengeç burcunda meydana gelen bir Güneş tutulmasından 4 ay sonra Oğlak burcunda Güneş tutulması olur. Bu dönüşüm de geriye doğru bir sıra izler. Yani İkizler-Yay daha sonra Boğa-Akrep gibi.

 

Güneş tutulması değişiklik ve yeni durumlarının ortaya çıkmasına yol açar. Kesin olarak, sıkıntı veya ferahlık getirdiği söylenemez. Çünkü bu değişiklikler, tutulumun olduğu burçla ve evle ilgili konularda meydana gelir.

 

 

GÜNEŞ HANGİ EVLERDE

 

1. EVDE

 

Dikkat çekmek, kendine güvenme, kendisi ile gururlanma, güneş gibi parlamak ihtiyacı, sevilmeye ve bunu hissetmeye aşırı istek, yaratıcılık, eğlenmek ve lüks merakı.

 

2. EVDE

 

Elde edilecek maddi ve manevi değerlen bir amaç uğruna kullanma; gerçek anlam ve önemini anlama, sevdiği şeylere sahip olma isteği, para ile saygınlık elde etme.

 

3. EVDE

 

Parlak, yaratıcı, yapıcı fikirlerle arkadaşlar ve sosyal çevre içinde dikkat çekme; bilimsel konulara ilgi ve araştırma; sağlam fikirler, konuşarak kendini gösterme.

 

4. EVDE

 

Aile içinde sayılan, sevilen biri olma. Otoriterlik, evini ve ailesini üstün hale getirmek, saygıdeğer anne baba, ihtiyacı olanlara sahip çıkma.

 

5. EVDE

 

Doğa, sanat aşkı. Hangi yönde aşıksa sınırları aşıp, coşkunluk, taşkınlık, sevgi ve duygusal bağlar kurmada artistik yetenek. Cömertlik, kumar zevki.

 

6. EVDE

 

Yaşam enerjisinin iş konusunda kullanılması, çalışkanlık, seçilen iş dalında meşhur olma. Güneşin aldığı etkilere göre sağlık sorunları.

 

7. EVDE

 

Saygıdeğer, kendinden daha üstün bir eşe sahip olma ve bu sayede saygı görme. Ortak çalışmalarda saygılı ama otoriter olma, isteklerim kabul ettirme konusunda sağlamlık.

 

8. EVDE

 

Güneşin bu pozisyonu genellikle sıkıntılı bir yaşam verir. İnsanın değeri ölümünden sonra anlaşılır. Gizlilik ve esrar doludur, miras, nafaka, ortada kalmış mallar, resmi dairelerle ilgili konular yaşamda önemli yer alır.

 

9. EVDE

 

İnançlar, ruhsal ve psişik konularla ilgili uğraşlar. İyi bir eğitim ve saygınlık getirecek bir dalda, zorlada olsa yüksek öğrenim imkanı ve üstünlük elde etme; bu konudaki fikirlerim kabul ettirme çabası.

 

10. EVDE

 

Meslekte yükselme, tanınmış ve şöhretli olma, kuvvetli yöneticilik, örgütleme yeteneği hatta despotça bir tutuma varan idarecilik, önemli olan tek şey başarılı olmak.

 

11. EVDE

 

Arkadaşlıklar, dostluklar, beraberlikler çok önemlidir. Sevilir ve aranılır bir kişi, grup içinde önder durumda olma. Yorumsuz, peşin yargısız, akılcı bir tutum ve insanı sevme.

 

12. EVDE

 

Yalnızlığı tercih etme, içine kapanıklık, sebepsiz sıkıntılar içinde bocalama, ruhsal olarak kendine zarar verme. Ruhun derinliklerine inme, kendi ile yüzleşme, gizli bilinmeyen şeyleri merak ve araştırma, davranışlarda gizli amaçlar.

 

 

VENÜS

 

Güneşe Merkür'den sonraki en yakın gezegendir. Dünyanın kızkardeşi olarak ta anılan bu güzel ve gizemli gezegen hemen tüm eski uygarlıklarca "Bereket Tanrıçası "olarak ta adlandırılmıştır, cazibeli güzel bir dişi olan Venüs bazen Afrodit ve dişiliğin sembolü olmuştur. Astrolojik olarak oda Ay gibi duyguları etkiler. Sevgi, çekim, ikna gücü, sosyal olma arzuları, denge, uyum, barış sağlama etkileri arasındadır.

 

Aşk, sempati, arkadaşlık, güzellik, sanat, çekicilik, kıymet bilme ve estetiğin sembolüdür. Haritada gerilimli etkiler altında olduğunda; sevgi dolu, sıcak, sevimli ve sempatik özellikleri, flörtçü, zevk düşkünü, boş, tembel ve sorumsuz hallere dönüşebilir ve Venüs'ün bu pasif alıcı enerjisi nedeni ile de kişiler, arzularının peşinden gidemeyen, onların kendi ayaklarına gelmesini bekler hale gelebilirler, bu da tatmin etmeyen ilişkilere veya aşk da sevgide aradığını bulamamaya sebep olabilir.

 

Yani özetle, haritanızda, Venüs'ün olumlu açıları ve pozisyonu isteklerinize erişmeyi, sosyal ve sevgi yaşamımızdaki başarıları ve sanatsal gücümüzü desteklerken, olumsuz görünümleri, tembellik, lüks merakı, zevke aşırı düşkünlük, kibir ve uygunsuz aşk maceralarını getirebilir. Bir doğum haritasının en önemli yararlarından biri, aynı cinsten veya karşı cinsten olanlar arasındaki uyum veya anlaşmazlıklara ışık tutabilmesidir.

 

Venüs bu tür karşılaştırma haritalarında çok önemlidir. Örneğin bir kadın ve erkeğin haritalarında Venüs ve Mars birbirleriyle anlamlı bir açı yapıyorlarsa, bu insanlar fiziksel olarak birbirlerine dayanılmaz bir şekilde çekilirler.

 

Yıldırım aşklar, karşı cinse ani çekilimler ve aşırı istekler bu durumda ortaya çıkar ve bu insanların çok büyük engelleri yoksa tensel olarak birbirlerinden uzak durmaları çok zor dur. Bu durum Mars ve Venüs arasındaki hemen her açı için geçerlidir (Venüs de güneşten fazla uzaklaşamadığından haritanızda, o da Merkür gibi ya öz burcunuzda yada bir önceki veya sonraki burç da yer almaktadır. Yani siz bir Terazi iseniz Venüsünüzde ya Terazi burcunda yada bir önceki burç olan Başakta veya bir sonraki burç olan Akreptedir)

 

Boğa ve Terazi burçları ile 2. Ev ve 7. Evin yöneticisidir. Balıkta ve 12. Evde güçlenen Venüs, titiz ve kritikçi Başak da ve 6. Evde rahat edemez. Koç burcunda ve l. Evde ve Akrep burcunda ve 8. Evde kendini iyi ifade edemez.

VENÜS HANGİ BURÇTA

 

 

KOÇ BURCUNDA

 

Çok çabuk galeyana gelen, ateşli biridir. İyice tanımadan, idealist duygulara kapılarak aradığını bulduğunu sanır. Sonu genellikle pişmanlıktır. Ama o gene de uslanmaz bir gönül maceracısıdır. Dolu dolu ve severek yaşamak onun için her şey demektir. Sevdiklerine beklenmedik sürprizler yapmak hoşuna gider. Temiz kalplidir, eli çok açıktır. Güzel dans eder. Jimnastik ve spora çok yatkındır.

 

BOĞA BURCUNDA

 

Güzelliklere ve sevgiye aşıktır. Sevdiğini sahiplenmek ister. Bu konumda maddi menfaatlerde söz konusudur. Kıskançtır. Oldukça sakin, kibar ve yumuşaktır. Lezzetli yemeklere düşkünlüğü şişman biri olmasına yol açar. Müzik, çeşitli sanat dalları ona uygundur. Sesi de güzeldir. Parasal yönden şanslıdır. Mirasa konar. Güzel olan şeylere meraklıdır, şıklık konusunda da hakkını vermek gerekir.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Her şeyde ikilem içindedir. İki sevgiyi idare edebilir. Fazla bağlanmaz. Çabuk bıkar. Zaten körü körüne bir sevgiden ziyade arkadaşlıkla dengeli bir sevgiyi tercih eder. Macerayı sever. Sert bir yıldız Venüs'le kavuşumda ise evlilikle ilgili engeller verir. Karşısına çıkan kısmetleri hiç bir neden yokken reddeder. El hüneri isteyen sanat dallarında yaratıcı olur. Ancak hile yapmaya, yalan söylemeğe yatkındır.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Sevgiden ziyade şefkat, muhabbet, koruma duyguları ağır basar. Bunları kontrol edemez. Bağlandığı kişilerden kopamaz. Annelik rolü yüklenir. Aile yaşamı çok değerlidir. Sevildiğini hissedebildiği sıcak bir yuva güven verir. Bu sayede her şeyin üstesinden gelebilir. Aksi halde, karamsar ve çekilmez olur. Erkeklerde kılıbıklık verebilir.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Cömert, sadık, sevmeyi iyi bilen, ateşli bir aşıktır. Cazibesi göz kamaştırır Sevdiğini aynı zamanda yönetmelidir. Son derece gururludur. İstediğini mutlaka elde etmelidir. Güzel sanatlardan zevk alır. Eğlence dünyasının temel taşlarıdır. Kumarda da şansları iyidir.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

İş konusundaki başarıyı aşkta gösteremez, aşk ve evlilikte düşlediğini bulamaz. Çünkü çok eleştirici, kusur bulucudur. Romantik duygulardan ziyade, işlerliği olan bir sevgi arar. Yanındaki kişi devamlı bakımlı ve temiz olmalıdır. Bu tipler kendi kendilerini severler. Sık sık aynaya bakarlar. Kusursuz olmaya dikkat eder. Saygılı davrandığı için saygı görür. Çok güzel rol ve taklit yapar. Ahlaki değerlere uymayan görüş ve davranışları sergileyebilir.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

Bu burçtaki Venüs kişiye cazibe, güzellik, çekicilik, naziklik verir. Herkes tarafından sevilir, o da herkesi sever. Hoş bir aşıktır. Doğaya ve tüm güzelliklere aşıktır. Hatta aşka aşıktır. Uyumlu ve dengelidir. Başkalarının fikirlerine değer verir, dinler ve benimser. Tek başına yaşamak istemez. Ona göre, evlilik çok saygı değer bir kurumdur. Aşırı rahata ve lükse düşkünlük verir. İyi bir iş ortağı olurlar.

 

AKREP BURCUNDA

 

Sevgi, aşk, ihtiras ve seks yönünde ağırlık kazanır. Duygulan kontrol etmek zorlaşır. Geçimi, beraber yaşanılması zor insandır. Anti-sosyal davranışlar sergiler. Kendilerini daima her yönden haklı görürler. Çok bencil olur. zevkleri ve alışkanlıklarından asla ödün vermezler. Onları ihtirasları yönetir. Herkesin onlara tabi olmasını ister ve bunda haklı olduklarına inanırlar. Eş olarak sanki bile bile zor kişileri seçer, adeta acı çekmekten zevk alırlar. Tuhaf bir seks anlayışları vardır.

 

YAY BURCUNDA

 

Aşkta macera arar, ciddi ilişkilerden kaçar. Ancak bağımsızlığını engellemeyeceğinden emin olursa yaklaşır. Bu kişi sizinle serüvenlere çıkmaktan hoşlanmalıdır. Hayatın her alanında olduğu gibi, sevgi de ona yeni şeyler öğretebilmelidır. Birden fazla evlilik yapabilir. İyimser, umutlu, insanları harekete geçirebilen bir özellik verir. Güler yüzlü, eğlenceli ve cömerttir.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Duygularını belli etmez, kısıtlayıcılık verir. Aşkı ciddiye alır. Eş ve evlilik ilişkilerinde sadıktır. Ama sevgide maddi çıkarlar arayabilir. Evlilik yoluyla zengin olmayı planlar. Genellikle kadınlar, kendinden daha genç erkekle evlenebilir. Soğuk görünümü yüzünden insanların uzaklaşmasına neden olur. Düzenli, sınırlı bir estetik anlayışı vardır. Belli etmeden etrafını kontrolü altında tutar ve genellikle onun dediği olur.

 

KOVA BURCUNDA

 

Duygu, hayal, romantiklik onun işi değildir. Bilim dallan, güzel sanatlar ilgisini çeker. Mantık ve akıl sevgide de geçerli olmalıdır. Eş olarak seçeceği kişi hem dostu, hem de arkadaşı olmalı, kafaca da uyuşabilmelidir. İnsanlara yardım başlıca hedefidir. Sevgi ilişkilerinde beklenmedik şeyler yapabilir. Orijinal kişilerden hoşlanır. Gezmeye ve özgürlüğüne çok düşkün olur. Çok çekici olmasına karşın bir de anlaşılması zor yönü vardır. Umduğunu eninde sonunda bulur, hedefine ulaşır.

 

BALIK BURCUNDA

 

Gerek aşk, gerek iş her türlü ilişkide duygular yöneticidir. Duyguları iyi ifade edebilir ve başkalarının duygularını anlayabilir. Sezgileri ile doğrulan bularak akıllı görünümü verir. Gelenek ve göreneklerine çok bağlıdır. Çaresizler, zor durumda olanlar, haksızlığa uğrayanların can dostudur.

 

Sonsuz özverilidir bu özveri çoğu zaman başına olumsuz işler açar. Esrarlı, romantik, hayal dünyasındaki zenginliğim yaşatacak aşklar arar. Müzik, dans, sanat ve edebiyat adeta onlar için vardır. Kadınlar özellikle çok cazibeli olurlar.

 

 

VENÜS HANGİ EVLERDE

 

l. EVDE

 

Zevk ve estetik incelik, kibarlık, sanatçı ruhlu, zevklerine, rahatına düşkün, bol para harcamayı seven, sevildiğini bilmek ve duymak isteyen bir kişilik. Fiziki güzellik, şarkı söyleme yeteneği, karşı cinsten yana şanslı olma.

 

2. EVDE

 

Parayı fazla zorlanmadan kazanına, başkalarının maddi imkanlarını kullanma, zengin manevi değerler, sanatla ilgili bir yoldan gelir sağlama, bol para harcayıp hovardalık yapına isteği. Çok olmasa da her zaman bir yerden para gelir.

 

3. EVDE

 

Güzel konuşma, şiir ve yazı yazabilme, yaratıcılık, el becerilerinde sanatsal ve estetik güzellik, yakın çevreden kişilerle duygusal ilişkiler, denge sağlamak için yalan söyleme.

 

4. EVDE

 

Anne, baba, aile bireylerini sevme ve duygusal bağlılık. Evini rahat, sıcak ve dengeli yaşanılır hale getirme, uyumlu ilişkiler, vatan sevgisi, tabiatı, çevreyi koruma, hayatın sonlarında gelen rahatlık.

 

5. EVDE

 

Neşeli, canlı, yaşama sevinci ve coşkusu, aşkı ve aşık olmayı seven, yaratıcı, sanatkar ruhlu. Artistik anlatım, hassasiyet, çabuk incinme, birden fazla beraberlik. Çocukları güzel olur.

 

6. EVDE

 

Günlük uğraşılar yönünden hareketlilik; iş arkadaşları ile uyumlu, iyi, güzel, temiz bir çevrede yaşama, hayvan sevgisi, çevreyi ve doğayı koruma, giyimde temizlik, şıklık, sert açı varsa sosyal ilişkilerde zorlanma, sağlığın çabuk bozulması.

 

7. EVDE

 

Evlilikte şans, erken evlenme, Kibar, dengeli ve varlıklı bir eş. toplum ilişkilerinde uyum, aranılan, sevilen, tercih edilen bir kişilik. Sevgide cömertlik ve karşılığını görme, dost sandığı kişilerin düşman çıkması fakat onlardan gelen çıkarlar.

 

8. EVDE

 

Miras, boşanma veya benzer yollu varlık sahibi olma. Devlet işlerinde şanslılık, cinsellikte sevgiyi bekleme. Ölüm ve ötesi gibi konulara gerçekçi yaklaşım, sert yıldız etkileri varsa sözünü sakınmadan, dobra dobra kırıcı konuşma.

 

9. EVDE

 

Kurallara saygılı, zevklerim tatmin ve yeni arkadaşlar tanımak için uzun seyahatler yapına; bilgili, kültürlü, üst düzey kişilerle sevgi bağlan kurma, akrabalardan, çok yakın arkadaşlardan faydalanma.

 

10. EVDE

 

Bulunduğu ortamda, iş çevresinde sevilen, sayılan nazik biri, sanatsal bir dalda çalışma, meslek dalı ne olursa olsun güzellik, denge ve uyum, kendini yormadan çalışma teknikleri geliştirme, şöhret ve ün yapma. Sert etkiler varsa iflas etme, yeniden denge kurma.

 

11.EVDE

 

Şeytan tüyüne sahip olma, kibar, yumuşak davranışlarla insanları zorlanmadan kendine çekme yeteneği, her zaman yardıma hazır dost bulma, karşı cinsten arkadaşlarla iyi anlaşma, güçlü etkiler varsa umutlarına kolay kavuşma, aksi halde gerçekleşmeyen dileklere uzaktan bakış.

 

12. EVDE

 

Engin bir iç alem, sonsuz zenginlik, evrensel genişleyebilmeye müsait şuur boyutu, hayal edebilme, şekillendirme yeteneği, kolaylık ve şans, sevgiyi açıklayamama; içte hüzün dışta neşe; yalnızlığı dolu dolu yaşama.

 

MARS

Venüs'ün partneri, bütünleyicisi, aşığı Mars. Tüm bilinen çağlarda ve birbirinden farklı bir çok kültürde Mars hep savaş gezegeni olarak bilinir. Kızıl tanrı, Savaş tanrısı, depremler, volkanik patlamalar ve bir sürü felaketin Marsla ilgili olduğuna inanılmıştır.

 

Bugün ise astrolojik olarak Mars insanın içindeki ve dışındaki savaşları, mücadeleleri gösterir. Kuvveti, enerjiyi, ihtirası, arzuyu, cesareti, inisiyatifi, direnci, aceleciliği, tedbirsizliği, saldırganlık hareketi ve cinsel gücü de temsil ettiğine inanılmaktadır.

 

Güneş ve Ay ve Venüs'ün isteklerini gerçekleştirebilmek için Marsın hareketine, istekliliğine ihtiyacımız vardır. Yaşamımızdaki ileri doğru atılmış veya atılması gereken adımlarda hep Mars vardır. Amaçlarımıza doğru hareket etme kapasitemizdir Mars. Kişiliğimizi gelen tüm baskılara rağmen koruma enerjisidir Mars.

 

Haritadaki Mars çok zayıf bir durumdaysa o zaman kendimizi fazla koruyamayız, yok eğer çok güçlü ve saldırgansa o zamanda yaşam ve toplumla entegre olmamızı zorlar Mars. Bu gibi durumlarda çıkan içsel çatışmalar kişiyi mutsuz, huzursuz ve doyumsuz yapabilir. Bundan dolayı haritadaki Marsın durumunu dikkatle ele alıp değerlendirmek gerekmektedir.

 

Ayrıca Mars cinselliğin, seksin ve fiziksel enerjinin de planeti olduğundan kişinin aşk ve cinsel hayatını da gösterebilir (Venüs ile beraber). Örneğin Balık burcundaki bir Mars, kişinin fizik enerjisini düşürebilir, sürekli yorgunluk, uykuya doyamama, hareket isteksizliği getirebilir.

 

Aşk ilişkilerinde sorunlar aşk da, sevgide ikilemler, çatışmalar getirebilir. Bir yandan aşırı duygusallık ve ihtiraslar verirken kişiye diğer yandan uyum sağlama ve çatışmalardan kaçma çabası verir. Aşırı yoğun duygular ve alkol zihinlerini dağıtabilir. Bu çok kısıtlı bir örnek ve anlatımdı, Haritada Marsın bulunduğu ev ve diğer planetlerle yaptığı açılarda çok önemlidir.

 

Marsın bu temsil ettiği olumlu veya olumsuz olabilecek hareket biçimlerini Mars transitleri ile takip edebilir ve enerjiyi daha üretken kullanmak için bu özel devinim tarihlerinden faydalanabiliriz.

 

Koç burcu ve 1. Evin doğal yöneticisi olan Mars, Akrep burcu ve 8. Evi de yönetmektedir. Yine Oğlak burcu ve 10. Evde güçlenen kendini iyi ifade edebilen Mars, Terazi de ve 7. Ev ile Boğa ve 2. Evde kısıtlanır yine Yengeç burcu ve 4. Ev de rahat değildir.

 

 

MARS HANGİ BURÇLARDA

 

KOÇ BURCUNDA

 

Mars yöneticisi olduğu bu burçta bütün marifetlerini ortaya koyar. Cesur, atılımcı, girişimci özellikler verir. Sert ve oldukça hükmedicidir. Ortalığı karıştırmak, hareketlendirmede öncülük yapar. Mücadele etmek için vardır adeta. İnandığı şeyler için sonuna kadar savaşmaktan çekinmez.

 

BOĞA BURCUNDA

 

İnatçılık çok fazladır. Aklına koyduğunu, inandığını elde etmek için hiçbir engel tanımaz. Kendine karşı gelinmesine tahammülü yoktur. Kızınca tehlikeli olabilir. Bedensel zevklerine düşkündür. Duygular örtülmüştür. Sadece elde etmek için yaşar.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Bağımsızlığına düşkün, hırslı biridir. Zeka yönü çok güçlüdür. Zorluklara, sorunlara kolay çare bulabilir. Zekası ile her şeyin üstesinden gelebilecek özgüvene sahiptir. Etkili konuşması sayesinde insanları peşinden sürükleyebilir. Fiziksel yönden çok güçlü değildir. Çok çabuk yorulur. Kaba kuvvetle mücadele yerme, kelimelerle savaşmayı tercih eder.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Çabuk parlayan, sinirlenen, huzursuz bir yapıdadır. Duygulara kapılarak kinlenebilir. Heyecanlıdır, fakat hareketsizdir. Özgüveni zayıftır. Zor durumda kalınca çareyi uyumakta veya kaçmakta bulur. Aslında oldukça yeteneklidir ama özgüven ve dengeyi sağlamada başarısız olduğundan, yeteneklerini ortaya koymada çok zorlanır.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Çok ateşli, çalışkan, cömert ama biraz küstahtır. Kendini çok beğenir ve güvenir. Tembelliğe sabrı yoktur. Gururludur. Taviz vermekten, boyun eğmekten hiç hoşlanmaz. Ona göre gerçekten istenilince yapılamayacak şey yoktur. Güç ve mücadele isteyen sporlardan hoşlanır. Elde etmeyi düşündüğü şeyi, her türlü yola başvurarak, gerekirse çok iyi rol bile yaparak mutlaka elde eder.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

Duyguları sürekli baskı altındadır. Bu yüzden genellikle huzursuzdur. Hissettiklerini açıklamakta zorlanır. Öfkesinin altında açıklayamadığı çok farklı sebepler vardır. Neye ilgi duyuyorsa, o konuda başarılı olmaya kararlıdır. Zorlanır, yıkılır, umutsuzluğa düşer ama o hep çabalar. Aceleci ve telaşlıdır, aradığı düzeni yakalamakta zorlanır. İhtiyaç duyulduğunu hissetmek onu mutlu eder, var gücü ile hizmete koşar. Başkaları ile ilgili kritik durumlarda soğukkanlıdır.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

Şiddet, kavga, gürültü, patırtılara daima karşıdır. Böyle durumları yumuşatmaya, dengelemeye çalışır. Arabuluculuk yapmada, kırgınların arasını düzeltmede başarılıdır. Adil, dürüst ve tarafsız olmaya özen gösterir. Eğlenmek, dostluk ve arkadaşlık hayatın esas gayesi olmalıdır. Marsı Terazide olan insanlar çok çekici bir havaya sahip olurlar. Çapkın olurlar. Bir kişiye bağlanmak yerine, hayatını yaşamayı tercih ederler.

 

AKREP BURCUNDA

 

Her an kızmaya, tepki göstermeye, öfkelenmeye, meydan okumaya hazırdırlar. Ancak bu halini gizler. Çok sakın bir tablo çizer. Kontrollü ve kararlı olur. Kuşkucu duyguları çok kuvvetlidir. Sanki her şey, herkes onların düşmanıdır. Aslında onlar kendileri ile barışık değildirler. Menfaatleri daima ön plandadır. Acıma duygulan sanki yoktur. Zirveye ulaşmak için her şeyi yapar. Operatörlük için çok ideal bir konumdur. İradeleri, seks yönleri çok güçlüdür. İnatçılıkları ile kimse yanşamaz.

 

YAY BURCUNDA

 

Yaydan fırlamaya hazır bir ok gibidir. Maceraya hazırdır. Özgürlüğünü korumasını bilir. Sürekli aktiftir. Kendi sorunları yanında başkalarının problemlerine de çözüm bulucudur. Zekası çok keskin,

 

dili de oldukça sivridir. İnandığı konuların şiddetli savunucusudur. Ateşli, coşkulu, son derece enerjik, ani sinirlenir ve öfkelidir.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Amaçlarını ve hedeflerini iyi belirleyip, yılmadan ona ulaşmak için çabalar. Kararlılığı sayesinde yavaş ama emin ilerler. Kendi koydukları kurallar doğrultusunda yürürler. Sessizce insanları kontrolleri altında tutup yönetmeye çalışırlar. Maddi değerler ön plandadır. Çok iyi düşünüp, çok iyi plan yapar ve kendini tek bir konuya kilitleyerek çalışabilir. Bu başarıya ulaşmada çok önemlidir. İnsanlara güvenmez, kimseyle fazla samimi olmak istemez. Yöneticilik için iyi bir konumdur.

 

KOVA BURCUNDA

 

Kendi düşünceleri ve buluşları ile dünyayı adeta yönlendirmek ister. Sanki zaman kalmamış gibi, hızlı bir temposu vardır. Bu acelecilik ortalığı karıştırır. Sözünü sakınmaz, gerçekten nasıl düşünüyorsa öyle konuşur. İnsanlar üzerinde nasıl etki bırakacağını düşünmez. Alışılmış, monoton kurallarla ilgilenmez. Hayatın yeni icatlarla ilerlemesi için, insanlara yenilikler verebilmek için tüm enerjisini kullanır. Akıl ve keskin zekası ile sorunları önceden tahmin edebilir. Giyimden yaşam biçimine kadar tuhaf, alışılmamış bir tarzı vardır. Özgürlüğü asla kaybetmek istemez.

 

BALIK BURCUNDA

 

Hayal dünyasının renklerini yaşamda bulamamanın kırıklığı vardır. Huzursuzluk, kararsızlık içindedir. Sorunlardan kaçmaya meyilli olup, iç aleminde savaş verir. Ani öfkelenip, olmadık yerde tartışmalara girebilir. Ama gerçek sebebini kendi de bilmez. Sezgilerine güvenir. İnsanların iç alemlerini sezebilir. Resim, bale, perde, sahne gibi alanlarda başarılı olur.

 

 

MARS HANGİ EVLERDE

 

1. EVDE

 

Bedensel güçlülük, ataklık, cesaret, kimseye kulak asmama, her durum ve yerde bencillikle kendini gösterme; iddiacılık, tartışmaya ve kavgaya hazır olma. Kızgınlık arımda gücünü, sözünü esirgemez, fakat kin tutmaz. Sabırsızlık, çabuk öfkelenme, acele ve düşünmeden hareket ederek boşuna enerji kaybı. Başla, gözlerle ilgili sorunlar.

 

2. EVDE

 

Kazanma konusunda iddialı, dik kafalı, inatçı. Aklına koyduğunu yapmak için engelleri yıkma, kazandığı gibi çabuk yok etme, kendi işini kurma, başkalarının emrinde çalışamama. Vermeyi kendi dilerse cömert, zorla istenirse cimri, sinirlenince küfürbaz. Para ve mal elde etme hırsı, yüksek çalışma kapasitesi.

 

3. EVDE

 

Daima lider olma tutkusu yüzünden arkadaş bulmada zorlanır; kavgacı, kırıcı. Politik bir yorumcu. Kardeşler, yakın çevre ile ilişkilerde sorunlar; hep dediğim olsun savaşı içinde. Bilimsel konulara meraklı, araştırıcı, keşfedici, cesur ifadelerle yazabilme. Keskin zeka, uzunca bir dil, yerli yersiz münakaşaya hazır olma.

 

4. EVDE

 

Çabuk öfkelenme, duygulara kapılarak sonradan pişmanlık getirecek söz ve davranışlarda bulunma, çok çabuk değişme, bir küskün, bir barışık, bir coşkulu, bir kızgın. Aile içi geçimsizlik, anne baba ile anlaşmazlık, erken yaşta evden ayrılma. Huzurlu olacağı yeri kurma savaşı, ev ve aile ile ilgili konularda kavgalar.

 

5. EVDE

 

Ateşli, iddialı bir aşık, çok kıskanç bir sevgili, bitmeyen kavgalar, cinsel açlık yüzünden erken evlenme veya evlilik dışı ilişkiler. Yükselme hırsı, risklere cesurca atılma, dramatik rol kesme, kayıplar. Çocuklarla geçinememe, kendinden emin olma, sorumluluk yüklenme.

 

6. EVDE

 

Kaza tehlikesi, sağlık sorunları, enerji, çalışkanlık, çalıştığı alanda en mükemmele ulaşma hırsı. Her şeyde daima en iyiyi bulma çabası, eleştiricilik, acelecilik yüzünden fırsat kaçırma, güvendiği kişilerden zarar görme. Para çaldırma veya kaptırma; kesici aletlerle ilgili bir işte çalışma. Bilimsel çalışmalar, detaylı işlerde sabırlı olma, metodlu ve ciddi çalışma, her şeyi kahramanlık boyutlarında gösterme.

 

7. EVDE

 

Gürültülü, patırtılı bir evlilik. Eşine söz hakkı tanımama, çabuk kızma, kendi anlayışına uygun davranılmasını bekleme. Fazla açık sözlü olma yüzünden, sosyal ilişkilerde sorunlar, ortak çalışmalarda anlaşmazlıklar, kavgacı ve bencil arkadaşlar, kendine zarar verme, düşünceleri ve davranışları arasında bir türlü denge kuramama.

 

8. EVDE

 

Tutkulu, yıkıcı, yakıcı duygular, cinsel tatminsizlik, normal dışı cinsel arayışlar, aşk ve tutku uğruna her türlü anormal çarelere baş vurabilme. İstediği şeye mutlak olarak sahip olma. Miras konularında sorunlar, kayıplar, bir kavgada veya savaşta hoş olmayan yaralar alma.

 

9. EVDE

 

Felsefe, bilim, eğitim, öğretim alanlarında uğraşmaya yatkın, inançlarının doğruluğuna ve üstün olduğuna inanır, bu yolda savaşmaktan çekinmez. Yüksek not alma, başarılı ve birinci olma hırsı. Düşer, kalkar, sıfırı tüketir ama hep çalışır, onu köşeye sıkıştırmaya çalışan kişiyi onun silahı ile acımadan vurabilir. Ben bilirimciliği, yüzünden sık sık hatalara düşme. Spora ilgi, yarışma zevki, yaptığı işin hakkım verme. Acelecilik ve maceraperestlik.

 

10. EVDE

 

Yükselmek, şan, şöhret sahibi olmak, zirveye göz dikme. Bunun için hırsla, cesaretle ve önüne çıkan engelleri acımadan yıkarak çalışma, pratik, çabuk düşünebilme. Yetki sahibi olma, önderlik yapma, meslek alanında tutkularını elde etme için gözü kara davranabilme, iftiraya uğrama tehlikesi. Kendini çok üstünmüş gibi görme, etrafa meydan okuyucu tavırlar.

 

11. EVDE

 

Hareketli bir arkadaş çevresi, yüksek idealler, umutlar ve bunlara ulaşma savaşı. Kalıplaşmış kurallara, eskimiş geleneklere baş kaldırma, yemlik yapma, insanlığa faydalı olabilecek buluşlar yapma. Dostlukların bozulması, gizli düşmanlıktan kurtulamama. Özgürlük aşkı, herşeye karşı çıkma ve abartıcılık.

 

12. EVDE

 

İç dünyada yaşanan sıkıntılar, endişeler, duygularını ifade edememe veya yanlış anlaşılma yüzünden incinme. Kendini savunma gayesiyle düşmanca davranma; zarar görürüm endişesi ile kendine ait şeyleri saklama. Sessiz ve derinden giderek kendini kabul ettirme isteği. Gizli işlerde çalışarak kendine güvenini kazanma. Rahatlık veren alışkanlıklara bağlılık, kendine kolay söz geçirememe, aşk ilişkilerinde dengesizlik.

 

PLÜTON

 

Plüton Yeraltı Tanrısıdır. (Hades) ve ölüm, yeniden doğmayla ve güç, kontrolle bütünleştirilmiştir. Takıntılı davranış ve duyguları, tabuları, tekrarlayan davranışları ve krizleri yönettiğinden birçok temel konuyu yaşamı ve ölümün kendisini de kapsar, seksüel enerjiyle de bütünleştirilir. Pluto'nun gücü psişik enerjiyi manipule etmek ve kullanmak için kullanılabilir.

 

Plüton, eski olan her şeyi yıkar, kırar ve artık lüzumsuz olanı, işe yaramayanı parçalara ayırır ve onları tekrar dönüşüm işlemine tabı tutar. Onun parçalarından yeniyi inşa eder.

 

Plüton primal enerjidir ve yaşamın bu yönlerini temsil eder. Plüton içimizdeki en derin ve gömülü yerlere erişir ve regenerasyon ve transformasyon getiren deneyimler yaşatır. Kalıcı, radikal değişimlere meydan olur.

 

Plüton tüm gizli saklıları, görünmeyeni ve gömülü olanı, saklanmışı, gizli yapılan işlen, stratejik planları, çürümeyi, parçalara ayırmayı, güç savaşlarını, kontrolü, manipülasyonu, seks ve ölümü, temizliği, arıtmayı da temsil eder. Toprak altını, yüzeyin altındaki herşeyi yani görünmeyeni yönetir.

 

Plüton: bilinçlilikteki radikal değişim süreçlerini yürütür, prensibi güç'tür. Plüton'un bulunduğu ev, kişinin kendisini ve çevresini yenilemesi için gereken bilinçli, yaratıcı, irade gücünün, hangi yönde, alanda denenmesi gerektiğini gösterir. Kişinin değişen değerleri hakkında, yenileme yeniden yapılanma konusunda yoğunlaşılan alanı, yeniden kurulması için yıkılması gerekeni de işaret eder.

 

Karmik Plüton; büyük kader güçleri ile ilgili olduğundan bulunduğu ev bu değişikliklerin kişiyi nasıl etkileyeceğini yani kolektif karmanın kişisel karmaya nasıl bağlanacağını gösterir. Plüton haritamızdaki extremleri temsil eder ve bundan dolayı obsesyon, dominasyon, karmik tutkular ve güçlü seksüaliteleri de gösterir.

 

Haritalarında Plüton enerjisi güçlü olan insanlar; içgüdüsel olarak yaşamlarında işlevlerini tamamlamış olanı yıkmaya ve yemden var etmeye, inşa etmeye çalışırlar, yaşam onlar için hiçbir zaman aynı değildir. Yaşamlarının herhangi bir anında her şeyi yıkıp yeniden başlayan insanların Plüton enerjileri çok güçlüdür. (Örneğin Güneş, Plüton çakışıksa ve bir de buna Mars eşlik ediyorsa veya diğer başka konfigürasyonlarda bu pluton enerjisini güçlendirebilir) bu insanlara yakınsanız, bilin ki siz de bu enerjiden, bolca nasibinizi alacaksınızdır.

 

Bu enerjiler ve bu enerjilere sahip olan insanlar diğer insanların yaşamlarında bir çeşit katalizör görevi görürler. Plüton enerjisi manipülatifdir, güç kavgalarını ve kontrolü getirebilir. Sevgi yoluyla da, seks yoluyla da yapılabilir bu, silah zoruyla da, tehditle de. Bu enerji, egoların dışına kaydığında, hizmet eder.

 

O zaman pluto enerjisi; terapist olur, bilim adamı araştırmacı, astrolog, mistik, dedektif, cerrah, çevreci olun tabi bu işlerle uğraşan herkes olumlu enerjiyi kullanacak demek değildir. Yaptıkları işler sayesinde de gücü kullanıp kontrol etmek isteyenler olabilir. Güçlerini kendi egoları için kullanan herkes plutonun karanlık yanına hizmet eder. Plüton haritamızda kontrol etmek ihtiyacını hissettiğimiz, çünkü hiçbir zaman kontrol edemeyeceğimiz alanı gösterir. Plutonun ihtiyacı bırakmak, terk etmektir. Bitmesine ölmesine izin verdirtmektir ve yeniyi doğurtmak, inşa etmektir.

 

Transitlerinde; Plüton, dokunduğu ev veya planeti güçlendirir ve yoğunlaştırır, Plüton bitişleri ve taze başlangıçları getirir. Uranüs enerjisi ne kadar ani, sürprizlerle dolu ve şaşırtıcı ise; Plüton enerjisi o kadar yavaş, sinsi, ağırdandır, bir volkan gibi derinden yıllarca çalışır ve sonunda yapacağını yapar. Panik halinde parçalanmayı dağılmayı engellemeye çalışmak fayda etmez. Dönüşüm ve yeniden doğum sadece daha sancılı bir hal alır.

 

Plüton Kozmik amacımızla bağlantılıdır. Bu amacı belirleyip tanımladığınızda Plutonun transforme edici enerjisinden zarar görmeden spiritüel amacınıza ulaşabilirsiniz. Akrep burcunun yöneticisidir. Aslanda güçlü, Boğa ve Kovada zayıftır. Doğal olarak, 8. Ev ve 5. Evde rahat, 2. Ev ve 11. Evlerde rahatsızdır.

 

 

PLÜTON HANGİ BURÇLARDA

 

KOÇ BURCUNDA

 

Şiddet olayları, savaşlar olur. Çok kan dökülür. Acımasızlık baş gösterir. Kendini ispat etme, kabul edilme isteği güçlüdür. Lider olma, önderlik kavgaları başlar. Benlik duyguları kuvvetlenir. Bireysel haklar ön plana çıkar. Karşılıklı saygı azalır. Düşünmeden eyleme geçme yüzünden karışıklıklar olur. Cesaret isteyen, sert sporlara ilgi artar. Aşk ihtirasa döner. Kıskançlık duygusu ön plana geçer.

 

BOĞA BURCUNDA

 

Para ön plana çıkar. Güven içinde yaşamak için maddi varlığın temininde ihtirasa varabilecek tutumlar görülür. İnsanlar arasında maddi uçurumlar oluşur. Kimi bolluk, kimi sefalet içinde kalır.

 

Zevk, sefahat, eğlence meyil artar. Soyut değerlerin yerini somut değerler alır. Değişime kapalı, bağlı olduklarından kopamayan, kazanmak için hiçbir engel tanımayan kişilerdir.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Buluşlar, çeşitli icatlar olur. İletişim, haberleşme, medyada yenilikler artar. Canlı, yaratıcı, hareketli bir yaşam oluşur. Eğitim, öğretim önem kazanır. Bunun yanı sıra anarşik olaylar meydana gelmesi de muhtemeldir. Akla gelen her şeyi korkusuzca söyleyebilen, çevresinde olup bitenlere son derece uyanık olan, kavrayış kapasitesi yüksek bir nesli temsil eder.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Aile ve ev yaşamı önem kazanır. Ülkeler kendi birlik ve beraberliklerini koruma çabasına girerler. Geleneksel kısıtlamalar, aşırı aile baskıları kırılır. Endişe ve korkular artar. Güvenlik, koruma ile ilgili sorunlar çoğalır. Herkes, sahip olma sevdasına düşer. Duyguları dile getirebilen, insanların tavrını önceden sezebilen, hatta değerli şeylerin yerini keşfedebilen bir nesli hazırlar.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Ülkeler arası soğuk ve sıcak savaşlar artar. Güçlü, otoriter devlet başkanları çıkar. Hedef dünyanın yönetimini ele almaktır. Kendini gösterme, hakim olma, söz geçirme ihtirası sorumluluk duygusunu geliştirir. Sorumluluk alınan konuda başarı mutlaktır. Heyecanlı, ateşli, sabırsız biraz da ezici bir kuşak doğar.

 

Sinema tiyatro gibi sanat alanlarında yeni yetenekler, yeni ve farklı gelişmeler ortaya çıkar. Artistik yetenek verir. Aza kanaat etmeyen, tam alan ve tam veren, cesurca atılım yapabilen, tehlikeden korkmayan bir nesli temsil eder.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

Tıp alanın da yenilikler, gelişmeler, buluşlar yaşanır. Daha önce imkansız görülen ameliyatları gerçekleştirecek düşünceler gelişir. Sağlık, temizlik konusu önem kazanır. İnsanlara yaşamı rahatlatacak olanaklar sağlanır. Geleceği güvenceye alacak çalışmalar olur. Giyim, temiz ve hoş görünme, moda gibi konular yanşa geçer. Çalışkan, toplum adına düşünen, haklarını almaya çalışan bir nesildir.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

Bu burçta aşk ön plana çıkar ve aşk hayatı özgürlük kazanır. Adil bir yaşam çabalan doğar. Hak, hukuk, adalet konularında gelişmeler olur. İnsan haklan ve insana verilen değer artar. Sanat, müzik gibi alanlarda estetik güzellikler doğar, Müziğe ilgi artar. Evlilik, beraberlik, ortaklıklar değer kazanır. Bunların devamına ve korunmasına önem verilir. Bu neslin çocukları eşitlik için çabalayıp bunu yaymaya çalışacak, dengeyi kurmak için terazinin bir kefesinden diğerine koşacaklardır.

 

AKREP BURCUNDA

 

Güç her alanda hakimiyetini gösterir. Hırs, yüksek idealler ve hükmedicilik verir. Yeteneklerin en uç noktalarda ortaya çıkmasına sebep olur. Cinsellik önem kazanır. Seks anlayışı farklılaşır. Gizlilik perdesi kalkar. Bu neslin çocukları her şeyin zirvesine çıkabilecek kapasitede, akıllı, analiz edebilme güçleri yanı sıra sezgisel üstünlüklere de sahip olurlar.

 

YAY BURCUNDA

 

Kasım 1995'den itibaren Yay Burcuna yerleşmiştir. Bu burçta 13 sene kalarak gene hızlı hareketine devam edecektir. Su yapılı Plütonn, ateş yapılı Yay'da rahat durmaz. Bu süre zarfında; dünyada özgür olma isteği ön plana gelir. Özgür olma uğruna çabalar artar. Boşanmalar artar. Felsefe, din gibi konular ağırlık kazanır. Sonuçta adil, güçlü ve sağlam temeller üzerine kurulmuş bir yaşam düzeni gelir. Özgürlük uğruna savaşlar ve kazanımlar yoğunlaşır.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Dünyaya disiplin, düzen hakim olmaya başlar. Çeşitli konularda kısıtlamalar gelir. Baskı ve disiplin anlayışı kuvvetlenir. Güçlü ve iş bitirici yöneticiler ortaya çıkar. Bunun yanında maddi değerler önemini arttırır. Tabiat felaketleri, toprakla ilgili olaylar artar. Maddeye değer veren, çıkarlarını korumaya özen gösteren, mutlaka dediği olsun isteyen, hakimiyet kurma hırsı güçlü bir nesil yaratır.

 

KOVA BURCUNDA

 

Devrimler, reformlar olur. Yenilikler, keşif ve icatlar yaşamın bir parçası olur. Ben bilirimcilik ve özgürlük savaşları olur. İnsanlar kendi buluşlarını gene kendi zararlarına kullanabilirler. Düşünce gücünü kullanabilen, akıl yönü kuvvetli, evrensel boyutlara varabilen bir nesli temsil eder.

 

BALIK BURCUNDA

 

Edebiyat, sanat, resim, bale, dans gibi alanlarda gelişmeler artar. Mistik ve gizemli ressamlar yetişir. Yaşam pek çok yönden zenginleşir. İnsanlar arasındaki maddi uçurumlar azalır. Ayrılar birleşir. Denizler yoluyla ticaret artar.

 

 

PLÜTON HANGİ EVLERDE

 

1. EVDE

 

Hareketli, olaylı, değişikliklerle dolu bir hayat verir. Yaşamlarının bu döneminde kendilerini tamamen değiştirirler. Olgunlaştırır. Hırslı, istediğini elde etmeye kararlıdır ve iradesi güçlüdür. Yapıcı güç yanı sıra yıkıcılık da verir. Güzellik vermez ancak çekicilik ve etkileyicilik verir. Özelliklerini dışa pek yansıtmaz. Anlaşılması kolay değildir. Soğuk ve gizemlidirler. Gözler çok etkileyici olur.

 

2. EVDE

 

Maddi değerleri elde etme hırsı verir. Paranın güç olduğu düşüncesi vardır. Böylece etrafını kontrol altında tutabileceğine inanır. Kazanç elde etme konusunda çok uyanık, kendi sezişleri doğrultusunda ve kendi kuralları ile hareket eder. Elindekileri kaybetme ve sıfırdan başlama tehlikesi vardır.

 

Miras yollu çeşitli imkanlar elde eder. Ancak bu kolay olmaz. Geliştirdiği ve sıkı sıkıya bağlı olduğu değer yargılarına sahiptir. Hayatı anlamlı bir şekilde yaşamak ister. Genellikle içlerinde, belli etmedikleri bir korku hep pusudadır.

 

3. EVDE

 

Farklı bir düşünce tarzı vardır. İlginç, esrarlı ve anlaşılması güç konular ilgisini çeker. Aklın ve zekanın zirvesine ulaşmak isterler. Anlatımı, sözleri sert ve etkileyicidir. Bir konuyu kabul ettireceğinden eminse ortaya atar aksi halde hiç söylemez. Etrafı ile pek geçinemez. Fikirleri yüzünden hayatının her döneminde zorluklarla uğraşmak durumunda kalır. Zeka güçleri ile insanları etkileyip, görüşlerini değiştirebilirler. Öğrenim yıllarının ilk devrelerinde olsun, yakın akraba, arkadaş, komşularla olsun sorunları hep olur. Ayrıca kendilerine yapılan kötülükleri de asla unutmazlar.

 

4. EVDE

 

Aile yaşamı sorunludur. Anne baba ile çeşitli fikir ve davranış ayrılıkları vardır. Çocuklukta pek çok rahatsız edici duygular yerleşir. İlerde bunların sıkıntılarını yaşar. Her konuda sözünün geçmesini ister. Sorunların kaynağı kendisi olsa bile bunu asla kabul etmez. Ev ve aile konusunda kesin değişiklikler yapmak zorunda kalabilirler.

 

Her zaman mutlu bir aile özlemi duyarlar. Hayatını sil baştan kurmak zorunda kalabilirler. Erken yaşta olgunlaşırlar. Tabiata karşı olağanüstü bir şekilde bakıp, gizemlerini keşfetmek isterler. Bu amaçla çalışmalar yaparlar.

 

5. EVDE

 

Sevdiklerine tam hakim olmak ister. Baskılı davranışlar yüzünden çeşitli sorunlar oluşur. Sevdiği kimselerin uzaklaşmasına sebep olur. İstekleri ihtiras haline bile dönüşebilir. Son derece gururlu olup, asla zayıf pozisyonlarda kalmaya dayanamazlar. Gençliğini kaybetmek onların büyük korkusudur. Değişik zevkleri, sanatsal görüşleri ve alışılmamış ifade tarzları vardır. Anlaşılması zor eserler yaratabilirler. Kumar gibi riskli bir atılım sonucu tüm varlığını kaybeder. Veya bu yollu umulmadık kazançlar elde edebilir. Dost bildiği kişilerden zarar görebilir. Çocuklardan kaynaklanan sıkıntılı tecrübeler yaşarlar.

 

6. EVDE

 

Sağlık konusu önem kazanır. Hasta olma riski yüksektir. Titiz, takipçi, araştırıcı, hastasına değer veren iyi bir doktor olabilir. İlaç konusunda yeni buluşlar yapabilir. Hastalık tedavisinde madde ötesi güçlerden yardım alabilir. Bu konuda sezgileri de güçlüdür. Hastalıktan çok korkar ve kendini çok dinler. Hastalıkları psikolojik kökenli olabileceğinden, çoğu zaman fiziki tedaviler fayda vermez. Günlük hayatları çok harekeli ve yıpratıcıdır. Azlarla tatmin olmadıkları için hep savaşmak zorundadırlar.

 

Basit konuları bile problem haline döndürmede birincidirler. İşine oldukça düşkün ve genellikle başarılıdır. Kendini yıpratırcasına, büyük bir enerji ile çalışabilirler. Bedenim derinlemesine keşfedip, ruh ve beden ilişkisi kurabilirler. En ince ayrıntıları yakalama, analiz edebilme becerisi vardır.

 

7. EVDE

 

Evlilik, ortaklaşa çalışmalar, işbirlikleri sorunlu olur. Tek başına yapılan çalışmalar daha iyi sonuç getirir. Evlilikte anlaşmazlıklar, geçimsizlikler bitmez. Ayrılık kesindir. Eşin aniden ölmesi de söz konusu olabilir. Karşı tarafı bir şekilde ayrılmak zorunda da bırakabilirler.

 

Kendindeki hoş olmayan özellikleri beraber olduğu kişiye yansıtarak karşısındakinde görürler. Veya kendilerinde olan kötü halleri başkalarında da varsa endişesine sahiptirler. Etrafına karşı baskıcı ve zorlayıcıdır. İnsanın düşmanları olur. Ortak çalışmada daima güçlü ve ipleri elinde tutan taraf olmak isterler.

 

8. EVDE

 

Sezgileri çok kuvvetlidir. Olacakları önceden kestirebilir. Felsefi ve bilimsel konular ilgisini çeker. Bunların farklı yönleri ile ve derinlemesine ilgilenebilir. Yaşamın, hayatın, doğanın sırlarını çözmek ister. İçlerinde ölüm korkusu yatar. Cinsel yönden doyumsuzdurlar. Bu yolda manevi güçleri kullanmak isterler.

 

Enerjiyi kullanamazsa saldırgan olması kaçınılmazdır. Zor durumlarda soğukkanlı ve becerikli davranır. Kriz zamanlarında çok başarılı olurlar. Başkalarına yardım ederler. Enerjilerini iyi kullanabilirlerse, erişilmesi güç başarıların sahibi olurlar. Kendi çalışması dışında hazır paraya sahip olur. Parayı kullanmada becerikli değildir. Ölümcül deneylere girişebilir.

 

9. EVDE

 

Manevi konular ilgisini çeker. Zaman içinde araştırıp, deneyip, öğrenerek belli bir anlayışa ve idraka ulaşabilir. Yaşamın sırlarına ulaşabilmek için fikir yolculuklarına dalabilirler, Yeni ve farklı konular ortaya çıkarabilir. Vardığı noktada doğru veya yanlış, inancı çok kuvvetlidir. Bunu başkalarına yaymada zorlayıcı ve fanatiktir. Sosyal, ahlaki konularda önder olmak ister. Devrimci bir karaktere sahiptir. Kardeş ve arkadaş ilişkileri karşılıklı zarar verici olur. Uzun yolculuklarda zorlu deneyler yaşayabilir.

 

10. EVDE

 

Ne yapacağı konusunda iyi karar verir. Seçtiği meslekte hırslıdır. Başarılı olmak için her imkanı kullanır. Doğru veya yanlış olmasına önem vermez. Sert etkiler yoksa insanlığa yararlı, yönlendirici, başarılı önder olur.

 

Yenilikler getirir. Aksi halde acımasız, bencil, zorla dediklerini yaptıran bir diktatör olur. İyi veya kötü kendisinden bahsedilen tiplerdir. Mesleki kayıplara uğrayabilir. İşini tamamen kaybedip sıfırdan başlamak zorunda kalabilir. Vur değince öldüren tiplerdir.

 

11. EVDE

 

Yüksek amaçları, erişilmesi güç hedefleri vardır. Hırsı hayal kırıklarına sebep olur. O zaman etrafına zarar verebilir. Küçük düşmeyi, başkalarının kendine tercih edilmesine katlanamaz. Dostluklar, arkadaşlıklar önemlidir ama zaman içinde onlara üstünlüğünü gösterme ve hükmetme gibi davranışlar, onların uzaklaşmasına neden olur. Keskin zeka ve sezgi gücü çeşitli buluşlar yapmaya müsaittir. İnsanlık için çalışmaktan hoşlanır. Çok güçlüdür. Aklını ustalıkla kullanır.

 

Planlarını varmak istediği hedefe ulaşana kadar belli etmez. İnsanların engeller çıkaracağından korkar. Erişemeyeceği arzularını gördüğü zaman, onlardan tamamen vazgeçip, yeni hedefler belirleyebilir. Emin olduğu konularda ise asla taviz vermez.

 

12. EVDE

 

Sevildiğini, istenildiğini, güçlü olduğunu tatmin edici bir şekilde hissetmelidir. Yersiz, nedeni belirlenemeyen korkular, endişeler yaşatır.

 

Hayata bakış açısı karamsarcadır. Duygusal doyuma ulaşması çok önemlidir, İç alemdeki karmaşıklığın sözlerle dışarı yansıması yanlış anlaşılabilir. Hissettikleri yaşadıkları başkaları için inanılmaz olabilir. Duygular genellikle daima baskındır.

 

Sezgi yönü kuvvetli olduğu için akılla varılacak noktaları daha rahat görebilir. Telepati, geleceği sezme, üst boyutlarla iletişime girebilme, soyut konuları hissedebilme gibi hassas yetenekler verir. Gizli düşmanlardan tehlike gelir. Uyuşturuculara yönelebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

MERKÜR

Mitolojide Merkür, tanrıların habercisi olarak bilinir. Merkür farklılıklar arasında ilişki kurar, bu nedenle de astrolojide de haberleşmeyi, iletişimi temsil eder. Konuşmayı, yazmayı, yolculukları, her türlü el becerilerini, yarışları, tartışmaları, analizleri, ezberlemeyi, seyahat etmeyi, ticareti, zekayı, sinir sistemini, akciğerleri, tiroid salgı bezini de yönetir.

 

Koordinatördür, diğer planetlerden gelen enerjileri uyumlu hale getirmeye çalışır. İnsanın akıl, ruh, beden ve kişiliği arasında ki bağı gösterir, düşünme biçimimiz, ilişkileri algılama ve gerçekleri kabul etme şeklimizi ifade eder. Merkür; değişken, uyumlu anlayışlı, kararsız, tutarsız, aşırı eleştirebilen, hassas, kızgın, sinirli, endişeli de olabilir.

 

Doğum haritasındaki Merkür, bizim objektif olmayı ne oranda becerebildiğimizi de gösterir. Okuma, öğrenme biçimimizi gösterdiğinden kişinin eğitim alanını veya eğitimle ilgili durumunu da Merkür'ün pozisyonu belirleyebilir. Örneğin, İkizler burcunda bir Merkür, sürekli iletişim ve bilmenin, öğrenmenin peşinde olabilir, yazmak, konuşmak, seyahat etmek, ellerini kullanmak ister.

 

Değişken ve iletişimci, meraklı İkizlerin ve titiz, analitik Başak burcunun doğal olarak da 3. Ev ve 6. Evin yöneticisidir. Kova burcunda ve 11. Ev de güçlenir (dahiler ve çılgınlar çıkartabilir), Aslan burcunda da rahat değildir. Yay ve Balık burcunda, 9. Ev ve 12. Evlerde ifadesi zorlaşır. (Merkür Güneşten fazla uzaklaşamadığından Merkürünüz ya öz burcunuzda yada öz burcunuzun bir önceki veya bir sonraki burcunda yer alır.)

 

 

MERKÜRÜN ROTAR DEVRELERİ

 

Merkür yılda 3 kez, yaklaşık 3'er haftalık sürelerde rötar yapar. Merkür'ün rötarı yaşantımızda çok önemli bir yer tutar. Bu zaman zarfında, Merkür'den beyinlerimize ulaşan kozmik ışınlar, düşünce yapımızda yavaşlamaya sebep olacak etkiler yaratabilir. Bu nedenle, isabetli, düzgün ve dikkatli düşünmeyi engeller.

 

Bu devrelerde alınan kararlar, çok büyük bir ihtimalle, ilerde pişmanlığa sebep olur. Günlük işlerin bile sağlıklı olması için büyük dikkat gerekebilir. Çok dikkatli olunsa bile, bu devrede fark etmeden önemli veya önemsiz pek çok hata yapılabilir.

 

En iyisi bu dönemde, yeni bir işe girişmemeli, önemli kararlar alınmamalı, uygulamaya geçilmemelidir. Özellikle başkalarının sorumluluğunu üzerinde taşıyan kişilerin daha dikkatli olmaları, hem kendileri hem de sorumlu oldukları kişiler açısından önemlidir.

 

Bu zaman zarfında, araştırma, inceleme ve denemeler yapılabilir. Daha önceden başlanılmış işlere yenilik getirmeden devam edilebilir. Ancak bu işinizin başkaları tarafından yapılması veya yardımları gerekiyorsa o zaman Merkür'ün düzelmesini beklemek daha doğru olur. Çünkü sizin için devam eden konu, karşı şahıs açısından yenidir.

 

Önceden başlanmış ama askıda kalmış işleriniz varsa, onları indirip bir göz atabilirsiniz. Seyahat etmek veya biraz tatil yapmak en iyisidir. Ancak her halde hata yapına, normal zamanda yapmayacağımız aptalca davranışlarda bulunma riski vardır.

 

Merkür'ün rötarı genelde tüm insanları değişik oranlarda etkiler. Ancak, yıldız haritasında Merkür yıldızı güçlü durumda olanlar için daha etkindir.

 

Rötar yaptığı burç hangisi ise, o yapıdaki kişilerin özellikle dikkatli olması faydalıdır. Örneğin İkizler burcunda rötara girmiş ise, Terazi ve Kova burçları da çok etkilenecektir.

 

Sabitleşmiş Merkür gezegeninin 12 Burçtaki ve evlerdeki karakteristiklerini şöyle özetleyebiliriz.

 

 

MERKÜR HANGİ BURÇLARDA

 

KOÇ BURCUNDA

 

Konuşmada akıcılık ve kolaylık verir. Süslü konuşmasıyla basit şeyleri bile cazip hale getirerek insanları etkiler. Son derece zekidir, her şeyi kolay kavrar. Parlak buluşları vardır. İyi bir satıcıdır. Kendini çok över. Başkaları adına konuşmak, toplumları veya kişileri temsil etmek ister.

 

BOĞA BURCUNDA

 

Ağır canlıdır. Çabuk düşünüp karar veremez. İyice ve çok düşünerek eyleme geçer. Kararından, düşüncelerinden caymaz. Ayrıntılı düşündüğü için genellikle hata yapmaz. Acele karar verilmesi gerektiğinde başarılı olamaz. Sanat dallarında da başarılıdır. Politikada sağlam temeller kurabilirler, kişileri kendi görüşlerine çekebilirler. Düşünceleri çoğunlukla maddesel kazançlara yöneliktir.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Dilini, kelimeleri çok rahatlıkla ve büyük bir ustalıkla kullanır. Kelime oyunlarına yetişmek mümkün değildir. Espirili, alaycıdır. Asla köşeye sıkışmaz. Bilim, edebiyat gibi konulara çok ilgi duyar. Ellerini ustalıkla kullanır, maharetli ve yaratıcıdır. Zeka ve el becerisi birleşince ortaya dahiler çıkabilir. Bir konuda bilgili olmak yerine her konuda araştırıcı olmak ister. Gezmek yeni yerler ve kişilerle tanışmaktan zevk alır.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Sezgiler güçlüdür. Pek çok şeyi olmadan hissedebilir. Bu sayede isabetli kararlar verebilir. Kavrayış ve düşünce ağırdır. Duygusallık güçlenir. Her şeye ister istemez duygusallık karışır. Akılcı ve tarafsız olması zorlaşır. Çabuk kanar ve kolayca insanlara inanır.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Örgütleme, planlama ve tatbik edebilme yeteneği verir. Kendi fikirlerini çok beğenir. Başkalarına pek kulak asmaz. Egoisttir. Taklit etme, konuşma alanlarında kabiliyetlidir. Bir çok konuda insanları ikna etme, inandırmada başarılıdır. Enerjik, çarpıcı ve eğlenceli tiplerdir. Sesleri de güzeldir.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

Gerçekçi, mantıklı, pratiktir. Olur olmaz her şeye inanmaz. Daima planlı hareket ederek mükemmeli yakalamak peşindedir. Yine bu sayede çok karışık durumlara çözüm bulabilir. Hatırlama gücü fazladır. Sanki bir bilgisayar gibi. Matematik zekası yüksektir. Yeni şeyler icat edebilir. Sinirleri de oldukça sağlamdır.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

Son derece adil ve dengelidir. Fakat kendi dengesi kolay bozulur. İnsanlar arasında denge ve uyum sağlamada çok başarılıdır. Tarafsız davranabilir. İstediğini kolayca yaptırabilir. Genellikle insanlar ona hayır demezler bu vesileyle onları kullanabilir. Aranılan bir kişidir. Her şeye sanatsal bir yaklaşımla bakar. Hukuk dalları, avukatlık onların alanıdır. Bedensel çalışmadan hoşlanmaz. Fikirsel çalışmalar tercihidir.

 

AKREP BURCUNDA

 

Her ayrıntıyı görebilen, keskin bir görüşe sahiptir. Çabuk öğrenir, hatta sanki doğuştan çok şey biliyor gibi, neyi ne zaman öğrendiğini kestirmek zordur. Sezgileri kuvvetlidir. Adeta insanların içlerini okur. Maksatlarını, niyetlerini kolayca anlar. Ser verir sır vermez tiplerdir.

 

Kafasında neler tasarladığını bilmek imkansızdır. Konuşmaları akılcı ve etkileyicidir. Az bir gayretle çok şey bilir. Adeta elektronik bir beyne sahiptir. Genellikle insanları kendinden aşağı görür. Sinirleri sağlamdır.

 

YAY BURCUNDA

 

Neşeli, hareketli, ele avuca sığmaz biridir. Nükteci, mizahi, hatta alaycı olur. Sözleri ile insanları iğneler. Taklit yapma yeteneği vardır. Hayatın gülünç yönlerini iyi gözlemler, acı durumlarda bile hoş bir bakış açısı yaratabilir. Spor, dans gibi alanlarda başarılı olur. Zerafetli ve asildir. Derinlemesine değil ama geniş alanda düşünebilir. Dini, felsefi konulara meraklı. Geleceği görme, kehanette bulunma gibi özellik verir. Değişkendir.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Ciddi, ağır ve sabırlıdır. Böylece enerjisini tamamen düşünceye verir. Fikirlerini anlatma ve inandırmada üstüne yoktur. İletişimi ciddi ve soğuktur. Zihinsel çalışmaları çok düzenlidir. Bilimsel konulara meraklıdır. Okumaktan hoşlanır. Geç öğrenir ama öğrendiği hiçbir şeyi unutmaz. Adeta ayaklı kütüphanedir. Öğrenmesi yavaş, dikkatli ama çok iyidir. İnsanlara akıl vermede ustadır. Öğretici yeteneği vardır.

 

KOVA BURCUNDA

 

Son derece akılcıdır. Tüm yeniliklere açıktır. Çok verimli bir akla sahiptir. Bilimsel dallar onun alanıdır. Evrensel iletişim kurabilir. Dostları çoktur. Düşüncelerim paylaşmaktan hoşlanır. Çeşitli noktaları bir araya getirip yeni şeyler ortaya koyar. İlginç bir kişiliktir. Yeni şeyler bulmak için akıllan karıştırıp, tartışmalara girerek, canlılık getirmeyi sever. İlen görüşlüdür. Kesinlikle kendi aklını beğenir.

 

BALIK BURCUNDA

 

Mantıktan ziyade hisler ve sezgi ağır basar. Olayları kavraması da sezgi yolludur. Bu özellik onları edebiyat, yazarlık, dans, sahne gibi alanlarda yaratıcı ve başarılı yapar İnsanları sever, yardım etme, merhamet, acıma duyguları kuvvetlidir. Kolay inanırlar. İnsan ilişkilerini sezgi temeli üzerine kurarlar. Çalışkan olup, hareket ve değişiklikler yaşamaktan hoşlanır.

 

 

MERKÜR HANGİ EVLERDE

 

l.EVDE

 

Konuşma kabiliyeti, çabuk anlama, iyi ifade edebilme, düşündüğünü kabul ettirme çabası ve olan biten hiçbir şeyi gözden kaçırmama, çevreye ilgi ve merak.

 

2. EVDE

 

Para ve maddi konularda iyi düşünebilme, somut değer yargıları, iş ve kazançlar üzerine yoğunlaşma, zekice ve pratik düşünebilme.

 

3. EVDE

 

Çok zeki, hazırcevaplık, sorunlara kısa zamanda mantıklı çözüm getirebilme, çabuk ve çok konuşma, kararsızlık, haberleşme, fikirsel iletişim alanlarına ilgi.

 

4. EVDE

 

Aile ile ilgili konularda yoğunlaşma, anne - baba ile iletişim kurabilme, geçmiş kuşaklarını araştırma.

 

5. EVDE

 

Yaratıcı konuşma, artistik kabiliyet, sunuculuk, konuşma yeteneği, çocuklarla ilgilenmekten zevk alma, kumar, borsa gibi riskli konulara merak, birkaç sevgiliyi birden idare edebilme.

 

6. EVDE

 

Çok detaylı konuşma, gereksiz ayrıntılara dalarak ana konudan uzaklaşma, kendine düz bir yol çizmede zorlanma, yeniliklere ilgi, giyim, sağlık, temizlik konularına önem verme, hareketli bir yaşam.

 

7. EVDE

 

İnsan ilişkilerinde başarılı olma, ortaklaşa çalışabilme, evlilikte fikirsel uyum arama, mantık evliliği, insanların arasını düzeltebilme. Sert açı varsa yalancılık, fıkır ayrılıklarından dolayı eşle, ortaklarla tartışmalar.

 

8. EVDE

 

Madde ötesi konulara yöneliş, gizlilikten hoşlanma, olayların, kişilerin ardındaki sırları keşfetme; miras hukuk, devlet işlen ile uğraşma, kızgın olduğu kişilerden öç alma.

 

9. EVDE

 

Yüksek öğrenim yapma veya kendini iyi yetiştirme, din, felsefe gibi konularda bilgi sahibi olma ve bunları yayma, değişik kültürleri tanıma, bilgi, görgü kazanma gayesiyle uzun seyahatler.

 

10. EVDE

 

İş alanlarında, politikada, insan ilişkilerinde yaratıcı düşüncelerle dikkat çekme. Ancak destekleyici etkiler yoksa fikirleri uygulama alanına sokamama, edebi konuşmalarla insanları etkileme gücü.

 

11. EVDE

 

Dostlukları, arkadaşlıkları önemseme, fikirsel anlaşabilen arkadaş seçme, karşılıklı alışveriş yapabilme, amaçlara, ideallere ulaşma için yeni yöntemler, fikirler geliştirme, araştırma ve keşfetme.

 

12. EVDE

 

İç alemde hareketlilik, sürekli değişiklik, hissettiklerini sözle ifadede zorlanma, fikirlerde duygusal etkiler, dost gibi görünen gizli düşmanlar, yumuşak açı desteği varsa, hissederek konuşabilme ve yüksek başarı, sezgi yollu isabetli karar verebilme.

JÜPİTER

 

Tanrıların babası neşe, bolluk, zenginlik veren güç yardımcı ve iyi, ruhsal gelişmeleri, bilincin güçlenmesini, yükselme isteğini, olgunluğu, bağımsızlığı, maceraperestliği, ilişkileri, farklı kültürleri, inançları, dini, üniversiteleri, akademik her tür kurumu, hukuku, adaleti ve tıbbı da temsil eder. Büyük kısmet gezegeni, (Venüs ise küçük kısmet gezegeni olarak bilinir) olarak da bilinir.

 

Satürn'ün zıddı özelliklere sahiptir ama tıpkı Venüs -Mars, Güneş -Ay ikilileri gibi onlarda birbirlerini tamamlarlar; Jüpiter idealist-Satürn pratik ve gerçekçidir, Jüpiter, genişlemek, açılmak ister. Satürn ise daraltır, kısıtlar, Jüpiter iyimserdir -Satürn ise karamsar. Jüpiter verir -Satürn alır.

 

Haritada kişinin hangi alanda, ne şekilde korunduğunu gösteren Jüpiter, transitlerinde geçtiği ev ve burcu aydınlatır, o alanda kişiye fırsatlar sunar. Gerilimli açılarında öfke, oburluk, palavracılık, abartılar, sadizm ve şans kırıklıkları getirebilir.

 

Hangi açıyı yaparsa yapsın yaydığı enerjiyle insanın kendisini iyi hissetmesine neden olur. Coşku, iyimserlik ve cömertliğinde sembolü olan Jüpiter maddi manevi zenginliğinde göstergesidir. Şans, sevgi, başarı, para ve mutlu seyahatler getirir. Jüpiter, verici, koruyucu, yardımsever, gururlandırıcı, ödüllendirici bir planettir.

 

Her düzeyde büyütme enerjisi vardır yani bir çeşit büyüteç görevi görür ve kişinin hayatında hangi alanlarda etkili ise, o konuları, haritadaki pozisyonuna göre olumlu veya olumsuz bir şekilde büyütür. Jüpiter'in bulunduğu ev ve burç kişinin karmasını en rahat ve çabuk temizleyeceği alanı da gösterir.

 

Yay ve Balık burcunun yöneticisi olduğundan, bu burçlarda ve 9. Ev ile 12. Ev de güçlenir. Yengeç burcu ve 4. Evde güçlenen etkisi Oğlakta kısıtlanır. İkizler ve Başakta da rahat edemez ama Jüpiter doğası nedeni ile hangi burç ve evde bulunursa bulunsun orayı koruma özelliğine sahiptir.

 

Yaklaşık 12 yılda bir burçlar kuşağındaki devinimini tamamlar yani her burç da yaklaşık l yıl kalan Jüpiter'in güneşinizin bulunduğu burç da olması 12 yılda bir gerçekleşmektedir bu zamanları da iyi takip edip, gelebilecek veya oluşan fırsatları Jüpiter enerjisiyle birlikte iyi değerlendirmek gerekmektedir, (Jüpiter 1998 yılında Balık burcunda görülmüştür.)

 

 

JÜPİTER HANGİ BURÇLARDA

 

KOÇ BURCUNDA

 

Cömerttir. İyi bir dost olur. İlgilendiği alanda kısa yoldan ilerleyerek başa geçer. Hazıra konmaktan ziyade, deneyerek, yaşayarak bizzat öğrenmeyi tercih eder. İyi bir önderdir. İnsanlara yardım eder. Sertlik ve kabalıktan uzaktır. Oldukça cana yakın ve sıcakkanlıdır.

 

Yeni fikirler üreterek, zekice tartışmalara girmekten hoşlanır. Gezmek, değişik insanlar tanımak en büyük zevkleridir. Kendini fazla önemseme gibi bir özelliği vardır.

 

BOĞA BURCUNDA

 

Maddi konularda şanslıdır. Bunun için çalışmaktan kaçmaz. Planlı, programlı ve yılmadan çalışır ve istediğini elde eder. Ağırbaşlı, saygın ve dürüsttür. Eli de açıktır. Yardım etmekten hoşlanır. Güzel bir ev, rahat eşyalar, değerli parçalara sahip olmak güvenini arttırır. İyi bir insan olarak yaşamakla dini görevini yerine getirdiğine inanır. Diğer çalışmalar pek gerekli değildir. Konuşmada ustadır, sesi de oldukça güzel olur.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Konuşkanlık verir. Aklına geleni tartmadan söyler. İnsanların hoşlanacakları gibi konuşmada ve etkilemede becerikli olması pazarlamacılık gibi satış işlerinde başarı verir. İyi niyetlidir, bilerek kimseye zarar vermez.

 

Parlak fikirleri vardır ama uygulamada o kadar başarılı olamaz. Dini, felsefi konulara meraklıdır ama inceliklerine girmek için çaba harcamaz. Yaşadığı anı değerlendirmek, zevk aldığı şeyleri yapmak ister. Gezmeğe bayılır. Eve bağlanıp kalmak onlara hiç uymaz.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Yardımsever, son derece yumuşak, sevgi doludur. Aileye önem verir, onlar için canını dişine takmaktan gocunmaz. İyi bir ev hanımıdır. Misafirlerini rahat ettirmeyi çok iyi becerir. Başkalarına karşı da koruyucu ve merhametlidir. Rahatına, bedensel zevklerine düşkündür. Boğazına düşkündür. İnançları güçlüdür. Eski anılara ve maddi değerlere önem verir. Bunları sonraki kuşakların da bilmesi gerektiğine inanır.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Sevgiyle, sıcaklıkla, cömertlikle yoğrulmuş bir yapıdır. Gözden düşmemek, hep lider olmak, bulunduğu çevrenin en iyisi olmak ister. Kendi kendini çok iyi yetiştirir. Güven hissi veren, olgun ve asil bir kişiliği vardır. Herkesi düşünür, elinden geldiğinde yardım etmekten, yol göstermekten hoşlanır. İyi taklit yapar, sesi güzeldir. İnsanların gülünç taraflarını kırmadan hicveder. Düşüncelerini sanatsal bir şekilde yazıya dökebilir.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

İlmi, dini, tıbbi, felsefi pek çok konulara meraklı, araştırıcı ve yeni değerler ortaya koyucudur. Böylece sürekli genişler. Kendine değer verir. Modern teknoloji, bilgisayar gibi alanlar ilgi sahasındadır. Gereksiz ayrıntıları ayırabilip önemli detayları iyi seçer ve kullanır. Sağlığına düşkündür. Bunun için yapılması gerekli şeylere dikkat eder. Çok iyi bir konuşmacı ve yazar olabilir. Bilgi dağarcığı çok zengindir. Öncülük kabiliyeti verir.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

İyi ilişkiler kurmada, isabetli dostlar seçmede şanslıdır. Adil, iyi niyetli, barış ve huzurlu bir yaşamın savunucusudur. İnsanlara faydalı olmak, çeşitli alanlarda hizmet sunmak, kavgasız bir hayat ana prensibidir. İnce zevklere sahiptir. Bunları şiirsel bir dille yansıtmak ister. Sevgi ve adalet temeline dayanan dinsel bir önderdir. Aşk ve evlilikte şanslıdır. İnsanların sevgisini kaybetmemek için elinden geleni yapar. Bazı şeyleri çok abartır.

 

AKREP BURCUNDA

 

Körü körüne her şeye inanmaz, araştırıp, iyice anlamak ister. Değişik konularda kitap okur, bilgilen sentez ederek, bir noktaya bağlayabilir. Keskin görüşleri ve isabetli kararları vardır. Sezgileri kuvvetlidir. Mistik konular ilgisini çeker. Bunların tesirinde çok kalıp, adeta gerçekmiş gibi inanabilir.

 

Güvenilirdir. Kendine verilen sırları satmaz. Sinirleri, iradesi sağlamdır. Kolay kolay yoldan çıkmaz. İnançlarına bağlıdır. Genellikle nazik, ince davranır ama gerekirse sert olmaktan çekinmez. Mistik hissedişleri, onları rahatlık verici maddeler kullanmaya itebilir. Yaşamlarında esrarlı olaylar vardır. İyi bir ajan veya psikiyatrist olurlar.

 

YAY BURCUNDA

 

Güleç, neşeli, candandır. Huzursuz ve canı sıkkın olmadığı zamanlarda çok esprilidir. Şanslıdır ama bu şans kendi ölçülerine uymaz. Kendini şanssız ve sömürülmüş gibi hisseder. Altıncı hissi çok kuvvetlidir. Nedenini bilmeden yaptığı şeyler isabetli olur. Aklına geldiği halde yapmadıysa sonradan pişman olur.

 

Gündüzleri evde olup, gece gezmekten, eğlenmekten daha çok zevk alır. Çok çabuk arkadaş olup bunu dostluk boyutlarına çıkarır. Onları ziyaret etmekten hoşlanır. İstemeden birini incitmişse ondan daha çok üzülür ve tamir etmek için uğraşır.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Öğretici ve eğiticidir. Jüpiter'in verdiği coşku, istek Oğlak'ın kararlılığı ile birleşince seçilen hedefe ulaşmak demektir. Dikkatli ve ağır adımlarla da olsa, sağlam temellere dayalı yükseklere erişir.

 

Kitap okumaktan, yüksek düzey konularla ilgilenmekten zevk alır. Değerli görüşleri vardır. Saygın bir konuşmacıdır. Aslında göründüğü kadar kendine güveni çok değildir. Başkalarının, hakkında yanlış düşüneceği ve böylece de onu aşağılayacakları konusunda endişelidir.

 

KOVA BURCUNDA

 

İnsanları düşünür. Onların rahatı için buluşlar yapmak en büyük idealidir, iradesi kuvvetlidir. İnsanların her türlü sorunlarına akılcı çareler bulabilir. Tavsiyeleri uygulamaya değerdir. Özgürlüğüne zarar gelmesini istemez. Yaratıcı ve farklı düşünceleri vardır. Son derece sosyaldir. Dostluklara önem verir. Çok arkadaşı vardır. Kolay anlaşır. Klasik gelenek görenekleri aşar. Bazen ne yaptığını ve yapacağını kestirmek zordur. Kendini, aklım çok beğenir. Başarı verir.

 

BALIK BURCUNDA

 

Yumuşak, sıcacık, sevgi, merhamet doludur. Sevgisi, acıması, üzülmesi, sevinmesi son derece içtendir. Acısı olanla birlikte gerçekten ağlar, sevinçli olanla da gerçekten sevinir. Her şeyi iyi aksettiren parlak bir ayna gibidir adeta. Aşırı duygusal, son derece merhametli, yardıma muhtaçların baş dostudur. Öğrenmeye, okumaya isteklidir.

 

Yalnız kalıp, hayal dünyasının güzellikleri ile yaşamaktan zevk alır. Sanatsal eğilimi vardır. Sahnede sanki seyirci ile bütünleşir. Yaşamına yön veren manevi hissedişleri, duygulan ve sezgileridir.

 

 

JÜPİTER HANGİ EVLERDE

 

l. EVDE

 

Kendine değer verir, güvenilir, yardımsever, iyimser ve fedakardır. Her şeyi başarabileceğine inanç ve en iyi olma azmi vardır. Şanssızmış gibi görünebilir, bıçak kemiğe dayanmadan feraha çıkamaz. Gizli bir güç sanki son anda imdada yetişir, inançları güçlüdür, çevresine bu konuda rehberlik yapabilir.

 

2. EVDE

 

Maddi olanaklar, kişisel gelir kaynakları yönünden şanslıdır. Yaşam olanakları iyidir. Ancak kendine aşırı değer verip, çok üstün olduğunu hisseden biri olabilir. Başkaları yoluyla gelebilecek miras v.s. gibi konularda pek şanslı sayılmaz. Kardeşler arası iyi ilişkiler, birbirine faydalı olma imkanı verir.

 

Sosyal çevresi zengindir. Filozofça düşünceleri vardır. Konuşmak, öğrenmek, araştırmak, bilgi alışverişi yapmak, görüşlerini aktarmaktan hoşlanır. Sık sık gezme fırsatları bulur. Bir yerde uzun süre kalamaz. Düşünsel ve bedensel aktivite içindedir.

 

4. EVDE 4 Ailevi yönden çok şanslıdır. Ebeveynleri ile ilişkileri iyimserlik, fedakarlık, hoş görü içindedir. Anne, baba veya diğer aile fertleri saygın kişiler olur. Ahlaki değerlere önem verir. Ancak büyükleri tarafından iyi ilişkileri istismar edilerek ona yük olmaları tehlikesi vardır. Mesleki yönden fazla şans vermez.

 

5. EVDE

 

Sevmekten, sevilmekten yana şanslıdır. Kendinden küçüklerle, çocuklarla, gençlerle iyi anlaşır. Yaratıcılık yönü, sanat kabiliyeti vardır. Şans oyunları yoluyla para kazanabilir. Kendini fazla abartma yüzünden hayal kırıklıkları yaşar. Dostlar tarafından suistimal edilebilir.

 

6. EVDE

 

Rahat, huzurlu bir yaşam için gerekli koşulları araştırma, çeşitli yöntemler deneme. Fiziki güçlülük için ruhsal rahatlamaya önem verme. İş hayatında en iyiye ulaşmak için çalışma. Başkalarına her yönden faydalı olmak. Genellikle rahat sayılabilecek bir yaşam imkanı verir.

 

7. EVDE

 

Evlilikten yana şans verir. Kendinden daha yüksek eş, bu yolla gelen kazançlar. Ortak çalışmalarda, toplum ilişkilerinde, insanların arasını bulma, hak ve adaleti sağlamada oldukça başarılıdır. Sert bir etki varsa insanlara kendini büyük göstererek, yüksek beklentiler içine sokar. Evlilik yoluyla maddi zararlar yaşatır.

 

8. EVDE

 

Resmi daireler, mahkemeler, kanunlarla çok uğraştırır. Başkalarından çeşitli yollarla para gelir. Ölüm, sonrası hayatla ilgili konular, ilmi konularla ilgilemek, araştırmak, derinleşmek ister. Telepati gücü verir.

 

9. EVDE

 

Çok iyi bir öğretmendir. Sürekli okuyan, araştıran, yenileyen, geliştiren, öğrenen bir kişidir. Yüksek öğrenim yaptırmasa bile, kendini yetiştirmeyi, olgun, bilgili ve farklı bir çizgiye gelmeyi sağlar. Uzak ülkeleri, kültürlerini tanımak ister. Bu amaçla seyahat eder.

 

10. EVDE

 

Meslek yaşamında yükselmeyi, iyi bir yere gelmeyi, saygı gören, bu alanda aranılan bir kişi olmayı sağlar. Çalışma adabı, kuralları, dürüstlük konusunda çok hassastır. Bu değerlen etrafına da vermeğe çalışır. Amacında azimlidir. Meslek aileden önce gelir. Çalışma yaşamında haksızlıklara uğrayabilir.

 

11. EVDE

 

Samimi, yardımsever, dostlarının her zaman yanında olan biridir. Çok sevilir. Hem maddi hem manevi yönlerden çok cömerttir. İnsanlığa yönelik yüksek beklentileri, hedefleri vardır. Bunlar uygulanamayacak şeyler de olabilir. Dünyada ve ahirette kendine yardımcı olacak kişilerle karşılaşır.

 

12. EVDE

 

İç alemi çok zengindir. Ruhsal gezintiler yapmak, evrensel boyutlara genişlemek, farklı şuur boyutlarında yaşamak isteği duyar. Herkesle dosttur. Düşünce yoluyla istediklerini oluşturacağına inancı vardır. Zor durumlarda manevi destek aldığını hisseder. Fantazileri çoktur. Fikirlerini çok abartır ve gerçekmiş gibi inanır.

 

SATÜRN

 

Evrenin 'soğuk' gezegeni, kısıtlamaların, hayal kırıklıklarının, sorumlulukların ve disiplinin sembolüdür. Satürn, hayatın eğitmeni, sınavlarla, otoritesiyle, disiplini ile bizi hayata hazırlayan, kişiliğimize dayanıklılık ve süreklilik sağlamaya çalışan, enerjimizi yönlendiren ve konsantrasyon kazanmamıza neden olan kozmik öğretmenimiz.

 

Satürn'ün bu sınavlarını başarıyla atlatmanın tek yolu ve tabi ki ödüllenmenin tek yolu da disiplindir. Disiplinle çalışmak, sabretmek, dikkatli olmak ciddiyetle sorumluluklarını kabul etmek, almak ve kararlı olmak. Satürn haritada Jüpiter ve Venüs'ün getirdiği şans ve fırsatları geciktirebilir, haritada bulunduğu ev bize yaşamın hangi alanlarında sorunlar, sorumluluklar ve gecikmelerle baş etmemiz gerektiğini, hangi alanlarda daha sorumlu, disiplinli dikkatli ve sabırlı olmamız gerektiğini gösterir.

 

Satürn'ün bulunduğu ev alanında korkularımız ve hayal kırıklıkları yaşama riskimiz vardır. Tüm bu özellikleri nedeniyle kötü ve soğuk, acımasız olarak bilinen Satürn enerjisi aslında nerede olduğumuzu, nereye gitmemiz gerektiğini gösteren sert, katı ama kendi ayaklarımız üstünde bize durmasını öğretmeye çalışan, bir baba yada eğitmen gibidir.

 

Haritada Satürn'ün bulunduğu ve temsil ettiği alanlarda kişi kendini yetersiz bulabilir. İlk başlarda, korkabilir, yılabilir ama tüm bu korkularının, gecikme ve engellenmelerin üstüne sabırla gittiği sürece aynı alanlarda bir süre sonra çok başarılı biri olabilir. Haritalarında Satürn enerjisi güçlü olan insanlar (Satürn'ü l. Ev-4. Ev -7. Ev veya 10. Evlerde ya da Güneş, Ay, Venüs veya Marsla açı yapıyorsa) gerçekçi, azimli, disiplinli ve hırslıdırlar.

 

Amaçlarına ağır ama sağlam adımlarla yaklaşırlar. Satürn'ün gerilimi etkisi altında olan kişilerde ise yine istek ve hırs vardır. Ama korkular, karamsarlıklar ve yetersizlik duygularıyla birliktedir bu istekler. Kişinin taşıyabileceğinden fazla sorumluluklar almasına, bazı kurallar ve yargılarla kendini kısıtlamasına sebep olabilir. Böylece kişi kendinin, yaratıcılığının ve isteklerinin önüne setler inşa edip hayatını anlamsız kılıp, mutsuz edebilir.

 

Satürn "karma"nın efendisi olarak da bilinir astrolojide ve kişiye ne ekerse onu biçtirir. Haritada bulunduğu ev geçmişte alınmayan sorumlulukları ve kişinin yaşamında uzun zamandır beklenen, derinden arzu edilen fakat ümitsizce reddettiği veya kaçtığı değişikliği de gösterir.

 

Oğlak ve Kova burcunun yöneticisidir. Denge ve uyum burcu Terazide güçlü, Yengeç ve Aslan da zayıf, atılgan ve aceleci, Koçta ise rahatsızdır.

 

 

SATÜRN HANGİ BURÇLARDA

 

KOÇ BURCUNDA

 

Ciddilik ve ağır başlılık verir. Çok çalıştırır, her şeyin emek ile kazanılması gerekir. Kısıtlamalar, sıkıntılar verir. Zorlu uğraşılar, denemeler neticesi olgun ve bilgili bir kişilik doğar. Geçinilmesi oldukça zordur. Sanki kendinden başka herkes pek çok şeyi yanlış yapar. Kızgınlıkları içinde biriktirir, biriktirir sonra birden patlar. Disiplinli, zorluklara dayanıklı, sert ve kızınca kabalaşan bir yapıdır. Askerlik için uygundur, sert bir yöneticidir.

 

BOĞA BURCUNDA

 

Para ve maddeye sahip olmak için yaşar. Hep daha olsun ister. Saygı, güven ve şöhretin bunlarla geleceğine inanmıştır. İstediği şeylere kavuşması için çok emek sarfeder. Çok düşünüp, emin ve güvenli yollar bulup, ayaklarının gerçekten yere bastığını hissetmeden bir işe başlamaz. Sürprizlerden asla hoşlanmaz. Sahip olduğu maddi değerleri kaybetme veya sahip olamamaktan ödü kopar. Yapılan kötülükleri kolay kolay bağışlamaz. Sakin, kolay sinirlenmeyen bir yapıdır ama içi sürekli endişelerle doludur.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Bilgiye, öğrenmeğe meraklıdır. Özellikle faydalı ve uygulanabilir konuları seçmekte başarılıdır. Ayrıntılar ve gereksiz şeylerle ilgilenmez. Düşünce yönü kuvvetlidir. Değişik alanlarda düşünüp, kitap yazabilir. Bir kaç dalla aynı zamanda ilgilenebilir. Akılcı, kibar ve bilgili olur. Sorumluluk taşıyabilir. Sinirlenince sözlerine dikkat etmez. Bu yüzden başı belaya girebilir. İletişimde kısıtlamalar verir. Görünüşte gerçekçi ve rahat gibi olmasına karşın sık sık karamsarlık yaşar.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Genellikle karamsar, kuşkucu ve sıkıntılıdır. Kendini yorgun hisseder. Canı pek birşey yapmak istemez. Yeniliklere girişmek zor olur. Eski alışılmış, kimsenin itiraz etmeyeceği şeyleri yapmayı tercih eder.

 

Başarılı olmak için, yaptıklarının beğenilmesine, yapıcı sözlerle Teşvik edilmeye ihtiyacı vardır. Böyle bir güveni yakalarsa kolay bırakmaz ve tuttuğu dalda canla başla çalışır. Duygusaldır. Geçmişin izlerini silmesi zordur. Kimseye güvenmez. Kendini düşünür, planlan içten pazarlıklıdır.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Yönetimi kimselere bırakmaz. Güçlü olduğuna, her şeyi iyi bildiğine inanır. Ele aldığı konuda son derece titizdir. Mutlaka başarılı olur. Dış görünüşü soğuktur. Duygularını açıklamayı beceremez. Kendine yetebilen, çizgisini kolay kolay değiştirmeyen, sert olabilen bir kişilik verir. Gururludur, beğenilmemekten, eleştirilerden hiç hoşlanmaz. Hayatı paylaşabilecek binlerini bulmakta zorlanır. Pek çok şeyi yalnız yaşamak zorunda kalır.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

Çalışmak, hizmet etmek için varolmuştur. Çok kuruntulu, endişeli, kuşkuludur. Titiz ve planlıdır. Kendine hayatı zehir etmede ustadır. Sağlık, temizlik işlerine çok önem verir. Bu konuda bilgisi çok olur. Bilimsel konulara önem verir. Kendine özgü, faydalı olduğuna inandığı düşünceleri vardır.

 

Bunları büyük bir bilgiçlikle savunur. Kitap yazarak, konuşmalarla insanlara yararlı olmayı görevi kabul eder. Aynı zamanda iyi bir eleştirmen olur. Parayı dikkatli kullanır. Bir kenarda parası olması ona güven verir. Herkesle hemen arkadaş olmaz. Ciddiyete ve mesafeli olmaya dikkat eder.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

Dengeli, adaletli, sanatçı ruhlu bir yapı verir. Sürekli her şeyi dengelemeye çalışır ama pek başaramaz. Bir düzen tutturmada zorlanır. Ayağına gelen fırsatları çabuk karar verememe yüzünden kaçırır. Son derece kibar, nazik, iyi niyetlidir. Haksızlığa uğramışların dostudur. Yanlışları düzeltmek sanki baş görevidir.

 

Neticeye ulaşmaya çeyrek kala başka bir konu ile ilgilenmeye başlar. Bu yüzden başarıyı pek yakalayamaz. Ortaklık, evlilik gibi ilişkilerde sorunları olur. Aradığı romantizmi bulamaz. Kavgayı sevmez ama tartışmalardan hoşlanır. Zekasını kullanmayı iyi bilir.

 

AKREP BURCUNDA

 

Ciddi, soğuk, zor açılan kapalı bir kutudur. Kendini sürekli bastırır. Duygularını ifade de zorlanır. Aşk, sevgi, seks kökenli sorunları olur. Kıskançtır. Öç almaya yatkındır. En azından kişinin dersini verir. Belli etmese de çok güçlüdür. Kendini beğenmiş değildir. Ama sessiz ve derinden bir yönetmendir.

 

Gizli, mistik, esrarengiz konulara ilgi duyar. Başkalarının girmekten çekindiği tehlikeli işlere girmekten çekinmez. İyi ve dikkatli bir gözlemcidir. Konulara, olaylara analizci bir gözle bakarak farklı şeyler yakalar. Sevdiği kişilerle ilgili çeşitli üzüntüler yaşar.

 

YAY BURCUNDA

 

Dürüst, açık sözlü ve samimidir. Hayattan ders almayı ve bunu başkalarıyla paylaşmayı bilir. Filozofça düşünür, insanlık için çeşitli idealleri vardır. İyi bir konuşmacıdır. Sözleri dinlenmeye değerdir. Geleneklere, kurallara uyulmasından yanadır. İnançları güçlüdür, taviz vermek istemez. Belli ve sınırlı bir hayat görüşü verir. Bu yüzden gerici olarak kabul edilebilir. Kimseyi kırmaz. Eleştirilmekten çok incinir. Başkalarının üzülmesi onu da üzer. Anlayışlı ve iyi kalplidir. Samimi, özverili, düzenli ama hareketli bir yaşam ister.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Son derece irade sahibidir, davranışları tutarlıdır. Erken olgunlaşır. İstediği konuda dikkat ve sabırla ilerleyerek başarıya ulaşır. Araştırıp, inceleyerek köklü bilgiler edinir. Bilginin gerçek sahibi olmak ister. İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilir, ağırbaşlı, güvenilir, inandırıcı hali ile saygıdeğer biri olur. Benim dediği şeylere tam sahip çıkar ve daima kendi ölçülerine uymasını ister. Maddesel değerlere önem verir. Bu yüzden sıkıntılar yaşar. Zekası keskindir, zor karmaşık şeyleri basite indirgeyerek ifade edebilme yeteneği vardır. Yazarak da güzel ifade edebilir.

 

KOVA BURCUNDA

 

Akılcı, mantıkçıdır. Duygularla hareket etmez. İnsanlarla dostça ilişkiler kurabilir, onların dertlerim sabırla dinler. Akılcı tavsiyeler verebilir. Sürekli araştıran, deneyen, keşfeden biridir. Başkalarının girmekten korktuğu konulara girebilir. Tüm bunları kelimelerle de iyi ifade edebilir. Arkadaşlığa, dostluğa, sevgiye olsun hep ciddi yaklaşır. Gizli ilişkileri basit ve aptalca görür. Beklenilmeyen şeyler yaşar. Sürekli olarak kendine yeni prensipler arar.

 

BALIK BURCUNDA

 

Zayıf, dayanıksız, çabuk vazgeçen çok duygusal bir yapıdır. Rahatı bozulsun istemez. Bu konuda çıkarlarını korur. Hatta hile bile yapabilir. Çok hareketli, gürültülü ortamları sevmez. Kendine güven duymaması, yeteneklerini göstermesine engeldir.

 

Sahip çıkılması, desteklenmesi gerekir. Enerjisini, ihtiyacı olan, yardıma muhtaç olanlara harcamak ister. Bunun karşılığında maddi talebi bile olmaz. Kendi cesaretsizliği sonucu pek çok acılar yaşar. Kendindeki manevi güçleri keşfetmek ister. Bilinmeyenlere karşı ilgi duyar.

 

 

SATÜRN HANGİ EVLERDE

 

l. EVDE

 

Disiplinli, pratik, maddecidir. İnsanları yönetmek, eğitmek, ders vermek sanki görevleridir. Otoritelerini sessizce uygularlar. Yapmak istediklerini büyük bir sabırla neticeye mutlak ulaştırırlar. Genellikle karamsar olurlar. İyi düşünürler fakat harekete geçmede ağır kalırlar.

 

2. EVDE

 

Maddi güvence için para ve mala değer verme. Cimrilik derecesine varan tutumluluk. Çok gerekli harcamaları bile yaparken hesaplı davranma. Varyemez tipler. Kendi emeği ile kazanmada daha şanslı, miras veya başkaları yolu ile gelen paralar ile ilgili sıkıntılar olur.

 

3. EVDE

 

Düşünsel yönden disiplinli, ölçülü ve ağırdır. Ciddi bir yazar, sıkı bir öğretmen, güvenilir bir muhasebeci olur. Okurken, yazarken, sorumluluk yüklenirken çok dikkatlidir. Arkadaşlar, kardeşler üzerinde hükmedici, sözünü dinleticidir. Fikirleri filozofçadır

 

4. EVDE

 

Aile üzerinde otorite sahibidir. Erken yaşta anne babaya bakmak, sorumluluklarını yüklenmek durumu olur. Büyükler genellikle sorun yaratır veya kendisi onlara sorun olabilir. Gayrimenkul sahibi olmaya önem verir. Çalışma hayatında terslikler yaşamak durumunda kalabilir.

 

5. EVDE

 

Güçlü bir örgütleme yeteneği verir. Sessiz sakin ama kararlı adımlarla çevresindekilere sözünü dinletir. Çocuklar sorun yaratır. Onlarla geçinmede başarılı olamaz. Aşka duygusal yaklaşmaz. Akıllı ve ciddi ilişkiler arar. Mutlu kişiler değildirler.

 

6. EVDE

 

Çok çalışkandır. Düzenli, planlı programlı çalışarak başarılı olur. Sorumluluk almaktan kaçınmaz. Canını dişine takar çalışır. Sağlık sorunları ile çokça karşılaşır. Karamsar ve sıkıntılıdır. Düşmanlıklarla karşılaşır. Hassas değildir. İsteklerini elde etme doğrultusunda kırıcı olabilir.

 

7. EVDE

 

Çok erken evlenmez. İyi düşünür, akılcı bir evlilik yapar. Ancak çok mutlu olamaz. Sıkıntılar, sorunlarla uğraşır durur. Ayrılma konusunda da terslikler ve engeller çok olur. Genellikle tüm ilişkilerde hak ve adalete dikkat eder. Sorumluluklarını bilir. Düşmanları vardır.

 

8. EVDE

 

Kendi emeğinin dışında paraya sahip olur. Ancak bunlardan gelen sıkıntılar yaşar. Hukuki konularda şanssızlığa uğrar. Haklı olduğu halde kaybeder. Ölümden korkar. Uzun süren bir hastalık sonucunda, sıkıntı çekerek ölmesi muhtemeldir.

 

9. EVDE

 

Öğrenmeye, okumaya, tahsil görmeğe önem verir. Eğitim ve öğretim alanında öncü ve yetki sahibi biri olmak hedefidir. Kurallara, emirlere, ahlaki değerlere uyulmasını ister. Baskıcıdır. Uzun seyahatler, yolculuklar sorunlu olur,

 

10. EVDE

 

Mesleğinde ilerlemek, zirve noktaya çıkmak, ünlü ve şeref sahibi olmak esas amaçtır, Ciddi, çalışkan ve otoriterdir. Hem zengin olmanın, hem de şöhretin peşinde koşar. Aşırı hırs tersliklere, kötü şöhrete neden olabilir. Her şeyi kaybederek yeniden başlamak zorunda kalabilir.

 

11. EVDE

 

Arkadaş ilişkilerini ciddiye alır. Yüksek makamlarda, yetkili kişilerle ilgilenir. Gizli düşmanları hiç bitmez. Dostluk ve arkadaşlıkları kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilir. Çocuklar genellikle üzüntü kaynağı olurlar. Öğüt veren, doğru yol gösteren yaşlı dostlarla karşılaşır.

 

12. EVDE

 

Yalnız yaşamayı sever. Düşünmek, derinlere dalmak yüzünden hastalanabilir. Düşmanlardan zarar görür. Haksızlığa uğrar, hapis hayatı yaşayabilir. Huzursuz ve mutsuzdur. Yardım kuruluşlarında çalışarak rahatlayabilir. Gerçekleri hayal, hayalleri de gerçekmiş gibi görebilir. İstediği düzeni kurmakta zorlanır, aradığını bulamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

URANÜS

 

Satürn ötesi planetlerin (Uranüs, Neptün, Plüton) ilki olan Uranüs 1781'de keşfedilmesiyle astrologlarca Kova burcuna mal edilmiş ve diğerleriyle birlikte çok ağır hareket ettiğinden dolayı da genel olarak nesilleri ve evrensel bilinci etkilediği öne sürülmüştür.

 

Ağır hareket etmesine ve bir çok insanın yani aynı kuşak doğumluların haritalarında aynı burcu paylaşıyor olmalarına rağmen, Güneş ve diğer hızlı hareket eden kişisel planetlerle (Ay, Merkür, Venüs ve Mars) görünüm yaptıklarında kişiye karakteristik kazandır ve kendi kuşaklarından farklı özellikler sergilemelerine neden olabilirler.

 

Uranüs de tıpkı Neptün ve Plüton gibi, insanın ruhsal yapısını etkileyen, derinlik kazandıran ve üst bilinçlere geçmesini sağlayan enerjiler yollayan bir planettir.

 

Sürpriz, ani değişiklikler, uyanışlar, önemli yaşam deneyimleri ve fırsatlar getirir. Yaratıcılığı, bağımsızlığı ve sıra dışı olmayı da Uranüs enerjisiyle öğreniriz. Duyguları, dünya boyutundaki anlamlarından, sınırlarından, özelliklede tutkulardan, alıştığımız güvence ve sahiplenmelerden kurtarmak, Uranüs'ün ilgi alanlarındandır. Haritada bulunduğu ev, hangi alanda özgürlük ve yenilik ihtiyaçlarımızın olduğunu ve üst bilinçlere geçişimizi hangi alandaki deneyimlerle yaşayabileceğimizi gösterir.

 

Özgürlük, bilim, sezgi, ümit, elektrik, astronomi, astroloji, psikoloji, devrimler, dostluk, hümanizm, bilgisayar, her tür teknolojik yenilikler, isyanlar, halk hareketleri buluşlar, Uranüs'ün idaresi altındadır. Kova burcunun yöneticisidir ve doğal olarak 11. Evi de yönetir.

 

Yıkım ve yeniden yapılanmaların, doğum ve ölümlerin burcu olan Akrep ve 8. Evde de güçlüdür. Aslan burcu ve 5. Evle, sürekliliklerden ve güvenceden yana olan Boğa ve 2. Evde rahatsızdır. Satürn'ün getirdiklerini yıkar, yıkmaya çalışır. Uranüs yılların alışkanlıklarını, işlerini, ilişkilerini ve gerçeklerinizle gerçek kişiliğinizle, istek ve ideallerinizle yüzyüze gelmenize meydan vermeye çalışır mutlu olmanız, ruhunuzu doyuma ulaştırmanız sağlar.

 

 

URANÜS HANGİ BURÇLARDA

 

KOÇ BURCUNDA

 

Sabırsız ve aceleci Koç'u aşırı taşkın yapar. Son derece parlak, zekice fikirler verir. Hatta bunlar çılgınca olabilir. Çabuk öfkeye kapılır. Bilimle, teknikle adeta yarışır. Özgürlüğüne asla zarar getirtmez. Alışılmışın dışında hareketler, fikirlerle kendinden bir şekilde bahsettirir. Tartışmaya hevesli, yaşam stiline uyulması güç biri. Bu yüzden eşinden, işinden, çevresinden ayrılması asla sürpriz olmaz.

 

BOĞA BURCUNDA

 

Para, mal ve iş ana amaçlarıdır. Bunları elde etmek için her yol mubahtır. Çok kazanır, çok kaybeder. Kendisi veya sahip oldukları ile övünmeyi sever. İnatçı, dik kafalı, dediğim dediktir. Gezmek önemli bir tutkusudur. Hareketsiz kalmak ölüm demektir. Arkadaş çevresinin çok geniş olmasını, sürekli yeni insanlarla tanışmayı çok sever.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Bilimden hoşlanır, okumaktan, öğrenmekten zevk alır. Fizik, kimya, bilgisayar, biyoloji gibi karışık konuları anlayabilir. Bunları kendi düşünceleri ile zenginleştirerek, yeni bakış açıları ve kavramlar yaratabilir. Davranışları herkesten farklıdır. Coşkulu düşüncelerini, farklı ama etkili olarak kelimelere dökebilir.

 

Dilini çok iyi kullanır. Klasik düşünenler için, fazla modern, aşırı devrimci olarak kabul edilir. Sürekli yeniye koşar. Çeşitli üstün özellikleri kıskanılır. Bu yüzden iftiralara uğrayabilir. Gezmeyi çok sever. Hayatında beklenmedik değişiklikler olur. Akıllı, bilgili ve yeniliklere açık insanlardan hoşlanır.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Kuvvetli hissediş sahibi. Çok hassas ve duyarlı. İsabetli tespitleri, akıcı dili olan iyi bir yazar, süsleme, dekorasyon işlerinde başarılı bir mimar, yemek hazırlamada uzman veya ses getiren bir artist olmaya baş adaydır. Aklına eseni yapar. Herkesin sözünü dinlemez. İkna etme kabiliyeti vardır. Kırmadan, incitmeden, insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde inandırmada başarılıdır.

 

İnsanların üzüntülerine ortak olur. yardım isteklerim gen çevirmeye dayanamaz. Aile bağlarını devam ettirmede başarılı değil. Arzu edilmeyen nahoş durumlar olur. Eski değerlere bağlıdır. Antika eşyalara, süslere meraklıdır. Değerli ve orijinal olanları seçebilir.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Kendini çok beğenir. Kendinden başkasının fikirlerine pek değer vermez. Her konuda farklı düşünür. Parası olmasını ister, ama çok cömerttir. Neşelidir, eğlence dünyasının ünlü bir ismi olabilir. Aklına eseni hemen yapmak ister. Zaman, zemin müsait mi diye düşünmez. Aşkta çok coşkulu olur ama birdenbire vazgeçer.

 

Hedefe farklı yollarla ulaşması yadırganır. Dik başlıdır. Kimseden emir almaz, emir verir. İnsanlar için yol gösterici olduğuna inanır. Gerekirse zor kullanabilir. Dikkat çekmeli, herkesin kahraman diye nitelendirdiği, övdüğü biri olmalıdır. Lüks, şaşalı bir yaşamı olur. Yaratıcı ve orijinal buluşları vardır.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

Zeki ve akıllıdır. Bilimsel araştırmalar, teknik, tıp gibi alanlarda faydalı buluşlar yapabilen bir profesördür. Fazla detaylar içinde kaybolma tehlikesi vardır. Üretken, verimli olmak, bunun için gerekli yöntemler bulmak için didinir. Kılı kırk yarar. Çok fazla eleştirir. Her konuda kendi fikrini kabul ettirmeye çalışır. Başkaları ile aynı fikirde olması zordur. Genel görünüşte ağır başlı, çekingen fakat doğruluğuna inandığı konuda bıktıracak kadar inatçıdır.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

Çok istikrarsızdır. Terazi'nin kefeleri sürekli aşağı yukarı iner çıkar. Her an farklı bir durum yaşar. Geçimli, uyumlu, anlayışlı iken bir vesile ile bunların tersi davranışlar görülür. İsyana her an hazırdır. Dolayısıyla arkadaş çevresi sık sık değişir. Fakat insanlar üzerinde iyi etki bırakıp kolay arkadaş edinir.

 

Arkadaşlarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanır. Sanat yönü güçlüdür. Bir veya birkaç dalda başarılı olur. Seçtiği dal oldukça farklıdır veya kendisi bir orijinallik getirir. Giyinme tarzı. evi. hayat felsefesi de değişiktir. Anlaşılması zordur.

 

AKREP BURCUNDA

 

Ne yapacağı belli olmaz. Çevreyi, toplumu etkileme gücü var. Bunu acımasızca da yapabilir. Çok keskin bir zekaya sahiptir. Zekasını hangi yönde kullanırsa hedefine erer. Ya değerli, faydalı buluşlar yaparak insanlığa hizmet veya hile, zorbalık, yasa dışı, gizli işlerle zarar verme şeklinde kendini gösterir. Zayıf insanları kendi amaçlan uğrunda kullanabilir. İnatçı, sıkı ağızlı, saldırgandır. Sevgide aşırılık mutsuz sonla, kanlı bitebilir. Olağanüstü sezgi gücü müzik, resim, yazarlık gibi alanlarda üstünlük verir.

 

YAY BURCUNDA

 

Değişikliği sever. Beklenmedik serüvenler yaşar. Eğitim, öğrenim, felsefe, ahlak kuralları ve yasalara gerçekçi olarak yaklaşır. Her türlü kötülüğün bu yolla önleneceğini savunur. Körü körüne inanan değil akılcıdır. Fikirlerim sürekli yenileyerek, yapıcı bir şekilde değiştirir. İleride olacakları sezebilir ve işlerim ona göre planlar. Çok geniş boyutlarda düşünebilir; evrensellik sınırlarına varabilir.

 

Gerektiğinde çok cesur, tehlikeleri önemsemez olur. Kendini çok önemli görmesi dezavantajıdır. Sürekli akıl verir, her konuda verecek bir bilgisi vardır. Samimiyetle yanaşması insanlar iyi etkiler. Sorumluluk almaktan kaçar, çünkü özgürlüğünü kaybetmek istemez.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Son derece kararlı, ne yapacağını iyi bilen biridir. Akıl ve disiplin çerçevesi içinde yaratıcı. Başarıya kararlı. Kendine, aklına güvenir. Sorumluluk almaktan, yüksek mevkilerde olmaktan ve kesinlikle yönetmekten hoşlanır. Yönlendirmede, pratik ve akılcı yollar göstermede başarılı. Ne konuda olursa olsun çalışma tekniklerine yenilik getiricidir.

 

Bazen davranışlarında anlamsız, alışılmamış tuhaflıklar görülebilir. Meydan okuyucu bir tarafı da var. Dürüst olmayanlara düşman. Yalan hile, dalavere yapanı affetmez. Gereksiz konuşmaz. Sık meslek değiştirmek zorunda kalabilir. Sürpriz gelişmelerden dolayı sıkıntılar yaşar.

 

KOVA BURCUNDA

 

Uranüs kendi burcu olan Kova'da tüm özelliklerini net bir şekilde yansıtır. Aklına aşırı güvenmesi, kimsenin sözlerine değer vermemesi, fanatikliği yüzünden sıkıntılar yaşar. Geçinilmesi zordur. Kendi için de insanlık için de özgürlük ister. Yaşamı bunun savaşı ile geçebilir. Hükmedici, diktatör gibidir.

 

Hedefi yenilik, hep yemliktir. Değişik ve orijinal şeylerin kaynağıdır adeta. Elinden gelse uzayda yaşamak ister. Bilgisayarın gerçek sahibidir. Alışılmamış farklı konular, bilim dalları ilgi alanıdır. Normal konulara yaklaşımı bile farklı yollardandır. Hiç kimse ile derin bağlar kurmadan çok arkadaş edinir.

 

BALIK BURCUNDA

 

Uranüs'ün akılla ileriyi görme gücü, Balığın sezerek bilme gücü ile birleşince, pek çok şeyi önceden doğru bilmek mümkün olur. Astroloji alanında büyük yetenektir. İnsanların ruh durumlarını anlayabilir, zor durumlarda iyi destek olur. Ancak bunun tersi, kendi içine kapanarak, gerçekleri hayal aleminde de arayabilir.

 

Genelde dış görünüşü sakin ve dengelidir, fakat iç aleminde kasırgalar kopmaktadır. Sanat dallarında da başarı verir. Enteresan konular seçip, farklı işleyerek dikkat çeker. Toplum sorunları, insanların üzüntülerine karşı çok duyarlıdır. Bunları yazı ile veya sahne perde gibi bir yolla ele alabilir. Yaşamı kolaylaştırmak için yollar yaratır. İyi bir dinleyici ve çözümleyicidir.

 

 

URANÜS HANGİ EVLERDE

 

l. EVDE

 

Daima ileri bakar. En akıllı olduğundan emindir. İnsanlara hükmetme eğilimi kuvvetli. Yaratıcı, daha doğrusu icat edici. Bağımsız, kuralları yıkıcı, çılgın davranışlı, aşırı görüş sahibi... Duygulara fazla değer vermez. Aklına eseni yapar. Genellikle her fikre muhaliftir. Tartışmaktan kaçınmaz, inatçı, kıskanç ve bazen de aldatıcı biri olabilir.

 

2. EVDE

 

Çalışarak kazanabildiği gibi başkalarının sırtından kazanmada da ustadır. Her durumda da istikrarlı bir kazancı olmaz. Paralar beklenmedik şekilde gelir gider. Alacaklar veya borçlar yüzünden sıkıntılar yaşar. Maddi olanaklarını alışılmışın dışında yöntemlerle kullanır, Cömert ama savurgan değildir, Değer yargıları kendine özgüdür. Standart ölçülere sığmaz.

 

3. EVDE

 

Yaratıcı, yenilikler geliştiricidir. Bilim, modern teknoloji fazlasıyla ilgisini çeker. Özgür düşünür ve öyle hareket eder. Yakın çevresi üzerinde idare edicidir. Konuşması coşkulu, canlıdır. Dili oldukça sivridir. Doğru bildiğini açıkça söyler. İdare edilmesi, kontrolü neredeyse imkansızdır. Bilimsel, fikirsel iletişim sahalarında başarılı olur.

 

4. EVDE

 

Ev, aile anlayışı çok farklıdır. Değişiklikten hoşlanır. Yaşadığı yeri, ortamı yemlemeyi sever. Ailesini düşünür ancak onlara tabi olmak istemez. Kuralları kendi koyar. Tartışmalar, anlaşmazlıklar yaşar. Kendi isteği ile veya şartların gereği olarak ebeveynlerinden erken yaşta ayrılabilir.

 

5. EVDE

 

Sevgiyi duygusal bağlılık olarak görmez. Kafaca anlaşabileceği, akıllı ve farklı sevgili seçer. Tek bir kişiye bağlı kalmaz. Ahlak kurallarını aşar. Ayı, günah gibi kavramlara bakışı farklı yöndendir. Birlikte yaşamak için mutlaka evli olmanın gerekmediğini kabul eder. Orijinal hobileri vardır. Kumar gibi risklere çekinmeden girebilir. Çocuklarını özgür olarak yetiştirir.

 

6. EVDE

 

Hayatını bilimsel bir konuda çalışarak kazanır veya geçirir. Çalışma yöntemleri alışılmışın dışındadır. Yöntemleri kendi yaratır. Prensipleri kendi koyar. İş arkadaşlarına hükmetmek ister. Titizdir, monotonluktan nefret eder. Yeniliklere açık olmayan kişilerden hoşlanmaz. Kazalar ve değişik hastalıklar geçirebilir Günlük yaşamında, beklenmedik sürpriz gelişmeler yaşaması mümkündür.

 

7. EVDE

 

Ani ve sürpriz evlilik kararı verir. Seçilen eş genellikle farklı çizgileri olan, dikkat çekici veya tuhaf biridir. Genellikle sürekli ve dengeli bir evliliği olmaz. Sert etkiler varsa evlilik gerçekleşmez. Her zaman ayrılık vermese bile. kopma noktasına kadar dayanır. Ayrılmak için çok uğraştırır. Grup çalışmalarında hep sorun çıkarır. Her çeşit ortaklıklar da zarar getirebilir. Özgürlük isteği daima ön plandadır.

 

8. EVDE

 

Hukukla ilgili konularda işler ters gider. Hak ettiğini alamaz. Doğa üstü, esrarengiz konulan bilimsel olarak keşfetmek yeteneği verir. Evrensel sistem gizemi, ölüm konusu gibi alanlara ilgileri fazladır. Seks ve cinselliğe farklı bir bakışları olur. Cinselliğe değer verir fakat bu konuda kendi istekleri ön plandadır.

 

9. EVDE

 

Her konuda aykırı görüş sahibidir. Devamlı çağın ilerisindedir, Filozof olma kapasitesi vardır. Yaratıcı ve akılcıdır. Çok yüksek ve ilerici düşünce verir ama uygulanması mümkün olmayabilir. Uzun seyahatler yapar. Bunların amacı genellikle araştırma içindir. Bisikletle veya yürüyerek dünyayı dolaşmak, yeni yerler keşfetmek amacı ile herkesin düşünmediği farklı yerlere gitmek gibi, başkalarına çılgınlık gibi gelebilecek, maceracılık tutkusu verir.

 

10. EVDE

 

Kesinlikle farklı bir meslek verir. Hangi dalda çalışırsa o alana yeni düşünme ve çalışma tarzı getirir. Devrim yapabilir. Tutuculuk vermez. Güçlü bir irade verir. Beklenmedik bir zamanda ön plana geçer. Yine sürpriz bir gelişmeyle düşmesi de normaldir. Patronlarla, işverenlerle geçinemez. Hükmedicidir. Kendi işi olmalı veya idare etmelidir.

 

11. EVDE

 

Büyük umutlar, amaçlar peşindedir. Hedefi insanlıktır. Bilimsel araştırmalar, yaşamı kolaylaştıracak çalışmalar yapar. Dostlar arkadaşlar önemlidir. Zor zamanlarda yardıma koşan dostlar vardır. İyi bir akıl hocasıdır. Bağımsızlığına çok düşkündür. Aniden yön değiştirebilir. Hedefini anlamak zordur.

 

12. EVDE

 

İç dünyasında sürekli arayış ve değişik düşünceler içindedir. Duygusal rahatlama sağlayacak çalışmalara merak duyar. Kuvvetli seziş ve aklını kullanma sayesinde geleceği bilme kapasitesi vardır. Dost kişiler umulmadık şekilde düşman çıkabilir. Huzursuz, iç gerginlikler yaşayan, ani değişiklikler gösterebilen bir yapıdır.

 

NEPTÜN

 

Gerçekçilikteki boyutumuzu gösteren, hayallerin, rüyaların, tüm değişim ve döngülerin, bilinmeyenin, aşkın, romantizmin, fedakarlıkların uykunun efendisi. Denizlerin Tanrısı Neptün. Gerçek dışı illüzyonları ve fantazileri, drama ve sanatı, ruhsallığı, ilaçları, petrol, kimyevi maddeleri, hapishaneleri, hastahaneleri, sanatı, dini, dansı, şiiri, idealizmi, spiritüalizmi, sanatsal yaratıcılığı hile, aldanma, aldatmayı, dikkatsizliği, dağınıklığı, sınırları aşmayı ve engelleri yıkmayı temsil eder.

 

Görünmeyeni, bilinmeyeni, bilinçaltı engelleri, sınırları düşüncelerin engellerini, lenf sistemini, epifiz bezlerini, ayakları yönetir. Neptün'ün güçlü etkilerini alan insanlar; son derece sanatçı karakterlidirler ve müzik, drama, edebiyat, güzel sanatlar, dans, sahne, beyazperde ve tv de büyük başarılar elde edebilirler. Yine tıp ve denizle ilgili alanlarda çalışabilirler.

 

Astrolojik olarak, aşkın, sanatın romantizmin duyguların yöneticisi olan Venüs'ün bir oktav büyüğüdür. Güçlü sezgiler, üst bilinç ve ruhsallık etkisi kadar, gerçeklerden uzaklaştıran bir etkisi de vardır. Yol gösterici, koruyucu şans ve mutluluk verme özelliği kadar bizi sorumluluklarımızdan uzaklaştırabilir de.

 

Neptün'ün enerjisi çözücüdür, bilinç ve bilinçsizlik, hayal ve gerçek arasındaki sınırları zayıflatan bu enerjiyle çalışmanın yolu, iç sesimize kulak vermektir. Neptün enerjisini olumlu kullanan insanlar (herkesin haritasında bir Neptün'ü vardır ama Balık burcunda planeti veya 12. Evde planeti olanlarla, Neptün'le kişisel planetleri açı yapan insanlar veya köşe evler dediğimiz evlerde yani 1,4,7,10. evlerde Neptün'ü bulunanlar Neptün enerjisini yoğun taşıyan insanlardır.) bu dünyada sezgilerinden, hayal güçlerinden, sanatsal yetenek ve yaratıcılıklarından, ideallerinden faydalanırlar.

 

Bu enerjiyi olumlu kullanamayanlar ise; (çoğunlukla Neptün'ün gerilimli açılarına sahip kişiler veya transit esnasında Neptün'den gerilimli açı alanlar -örneğin 1998 yılı içinde Kova burcunun ilk derecelerinde bulunmakta olan Neptün, bu burcun ve diğer burçların ilk derecelerinde kişisel gezegenleri olanlara Boğa, Aslan, Akrep ve haritasına göre bazı Kova burçlarının ilk birkaç gününde doğanlara çözücü enerjisinden göndermektedir.

 

Ve bu durumları uzunca bir süre devam edecektir.) Alkol, uyuşturucu ve diğer bağımlılık türleriyle gerçeklerden kaçmaya çalışabilir, hayalperestliğe, olmayacak beklentilere kapılabilir, kendini ve insanları olayları yanlış anlamaya, algılamaya, kanmaya, kandırmaya götürebilir.

 

Kurban rolüne düşebilir, hile, skandallara, iftiralara maruz kalabilir, bağımlılıkları nedeniyle kendini tüketen, mutsuz eden ilişkilerini bitiremez ve bazen de ilişkilerinde kullanılır, harcanır. Ruhsal arayışlarından korkmayan, üst bilince erişmeye çabalayanlar ve mistikler için Neptün, Nirvana'dır. Ama daha alt seviyedeki ruhlar, üst bilinçlerinden korkanlar, iç seslerini dinlemeyen veya dinlemek istemeyenler kişiler içinse Neptün; karmaşa, bilinmeyendir, yanılsama ve garipliklerdir, bağımlılıklardır.

 

Zamansız ve mekansız olan Neptün, fani olan, dünyevi olan, maddi olan hiç bir şeyi önemsemez ve enerjisiyle tüm bunları çözmeye çabalar. Haritadaki rolü de kişinin bu ruh seviyesine gelmesini sağlamaktır. Engin, yüce, ütopik ve sınırsız olan duygular için uğraşır. Transitlerinde; uyardığı ev ve planetin anlamına göre o güne kadar o alanda oluşturduğumuz yapıyı çözmeye, çalışır belirsizlikler yapar, yaşatır. Hayal ve ideallerimizi gözden geçirtir. Bizi ruhsallığa, duygusallığa, merhamete, aşka, romantizme davet eder.

 

Balık burcunun ve 12. Evin yöneticisidir. Yay burcunda ve 9. Evde Yengeç ve 4. Evde güçlü olduğundan etkileri fazlaca hissedilir (burç ve planet açılarına göre) düzenli, pratik, gerçekçi Başak ve yine pratik ve gerçekçi Oğlak (ve doğal olarak 6. Ev ve 10. Evlerde) kısıtlanır, rahatsız olur. Hareketli ve yüzeysel İkizlerde zayıflar.

 

 

NEPTÜN HANGİ BURÇLARDA

 

KOÇ BURCUNDA

 

Duygusal olarak çabuk etki alır. Benliğinin sürekli müdafaasını yapar. Hayal dünyası çok zengindir. Yaratıcı ve aynı zamanda oldukça yeteneklidir. Soyut kavramları somutlaştırıcı esaslar getirir.

 

BOĞA BURCUNDA

 

Para, güç, şöhret önemli yer tutar. Artistik, sanatsal, hissedişsel yetenekler fazladır. Yardım, dayanışma ve güven içinde yaşama çabası verir. Geleneklere saygılıdır.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Akılcı olmasıyla birlikte, sezme ve fantazi yaratma gücü de vardır. Düşüncelerini yazı ve sözsel olarak iyi ifade eder. Çok yönlü düşünür, Bu çok yönlü düşünme kararsızlığa da yol açabilir. Belli konularla kayıtlı kalmaz. Düşünce ve hayal zenginliğini zararlı uçlara kaydırabilir.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Çok yumuşak başlı, sakindir. Her şeyi iyi tarafından görür. Olaylara duygusal ve içgüdüsel yaklaşır. Aile bağları önemli, anne, baba kutsaldır. Aşırı sevgi yüzünden aldanması mümkündür. Üretkendir. Gezmeyi sever.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Yaratıcılığı, hayalleri gerçekleştirmeyi, sanatsal gücü verir. Sevgi çok yüksek ve hassas boyuttadır. Koruyucu, umut verici, toplumun duygularını dile getiricidir. Zevklere düşkünlük de verir.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

Saygı, naziklik, kibarlık verir. Hayvan sevgisi güçlüdür. Temiz, sağlıklı bir yaşam esas amaçtır. Pratik mantıksal düşünme ile birlikte önsezi kuvveti verir. İleriye dönük ayrıntılara varan hesaplar yapar ve isabetlidir.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

Sevgi çağı çocuklarıdır. Güzellikler yaratmak ve uyum içinde yaşamak hedeftir. İnsanlar arasında adaleti gözetir. Haksızlığın karşısındadır. idealine ulaşamama ve hayal kırıklığı yaşayabilir.

 

AKREP BURCUNDA

 

Cinsel fantaziler verir. Sezgi gücü fazladır. Gizli şeyleri ortaya çıkarmada başarılıdır. Bu yüzden acı çekebilir. Büyü, kehanet, fal gibi ilgileri vardır. Dürüsttür. Bir işe girişince onu başarıp başaramayacağım hisseder. Rahatlık veren maddelere mey eder. Eskimiş, zamana uymayan fikirlere karşıdırlar.

 

YAY BURCUNDA

 

Filozof görüşlü, dinî inançları olan, bunları savunan kişilerdir. İyimserlik, fedakarlık yönleri güçlü, olağanüstü şeylere inanır, hayalleri gerçek gibi kabul ederler. Altıncı hisleri şaşırtıcıdır. Bedensel ve zihinsel güç veren sporları yaparlar. Yeni şeyler hissetmek, bulmak mutlu eder.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Sakin ama dikkatli, iyi inceleyip isabetli kararlar verebilen bir kuşak olur. Disiplinli, kurallı çalışmaları ile yaşama düzen getirebilirler. Kuşkucu olur ve her şeyi bilmek isterler. Zorluklar karşısında çabuk pes edebilirler. Modası geçmiş kurallara karşı gelirler.

 

KOVA BURCUNDA

 

Keşifler, icatlar kuşağıdır. Normalde akla gelmeyecek enteresan buluşlara imza atarlar. Modern bilimin sınırlarını zorlar. Hayal dünyalarının zenginliğini yaratıcılıkla değerlendirebilirler. Dostluklara çok değer verirler. İstekler sonsuzdur.

 

BALIK BURCUNDA

 

Hayal çağı çocuklarıdır. Resim, müzik, dans, bale gibi sanatsal ve artistik zenginlik, yaratıcılık verir. Gizli dünyaları hissedebilmek, kendi iç dünyasını keşfetmek ister. Manevi hissedişleri çok kuvvetlidir. Hassasiyet artar, çabuk kırılma ve umutsuzluğa düşmeler nahoş neticeler getirir.

 

NEPTÜN HANGİ EVLERDE

 

1. EVDE

 

Hassas, çekingen, duygusaldır. Çabuk etki alır ve hemen kabuğuna çekilmeye hazırdır. Fazla baskı altında rahatlık veren maddelere sığınmaya meyleder. Son derece nazik ve kibardır. Kendisine de böyle davranılmasını ister. Hayal gücü ön sezileri kuvvetlidir. Şekillendirme, yaratıcılık, sanatsal veya edebi değeri olabilecek yapıtlar ortaya çıkarabilme yeteneği vardır. Madde ötesi güçlerin etkisinde kalabilir. Kendine acıma ve kendini aldatma görülür.

 

2. EVDE

 

Tembeldir. Kolay ve hileci yollarla kazanç hayalleri verir. Parayı kazanmada, tutmada, harcamada dengesizlikler yaşar. Genellikle hayal kırıklıkları olur. Para ve maddenin değerim yeterince bilmez. Sezgilerini dinleyerek maddi imkanlar yakalayabilir. Ancak bu konuda dengeli ve istikrarlı değildir. Güçlendirici etkiler varsa zenginlik verir.

 

3. EVDE

 

Öğrenmenin temelinde, fikirlerin, düşüncelerin özünde sezgi gücü yatar. Edebiyat yönü kuvvetlidir. Hayal gücünün etkisiyle etkili bir konuşmacı olabilir. Telepatik hissedişler vardır. Kardeş, yakın arkadaş, komşular, akrabalarla ilgili aradığını bulamama, yanlış anlama veya yanlış anlaşılmadan doğan sorunlar yaşayabilir.

 

4. EVDE

 

Aile ilişkilerinde hassasiyet, çabuk etkilenme, istediği ortamı yaratmada zorluklar olur. Derin duygusal bağlılık ihtiyacı, hayallere kapılma yüzünden tatminsizlik ve yalnızlık korkusunu yaratabilir. Annelik yapma duygusu çok fazladır. İçe dönük, sır dolu kapalı bir kutu gibidir. Aile baskıları sorunlar yaratır. Küçük yaşta terk edilebilir. Doğa içinde, deniz kenarında yaşamak zevk verir.

 

5. EVDE

 

Yetenekli, yaratıcıdır ama bunları doğru olarak kullanmakta zorlanır. Edebiyat, sanat, müzik, tiyatro, sahne alanları ilgisini çeker. Aşırı hayaller, boş umutlar peşinde koşarak düş kırıklığına uğrama ihtimali de vardır. Her şeyi yapabileceğini hisseder, hayalinde yapar ama ortaya genellikle bir şey çıkmaz.

 

Derin duygusal sevgi ihtiyacı onu bu konuda aldatabilir. Uygun olmadığı halde sevdiğim sanarak yanlış ilişkilere girebilir. Çocuklar konusunda aşırı hassastır. Bu durum problemlere neden olur. İstenmeyen bir çocuk olabilir veya kendi çocuklarını reddedebilir.

 

6. EVDE

 

Birlikte yaşanılan kimselerden çeşitli zararlar gelir. Çalışma hayatı sorunlu olur. Genellikle doğru kimseleri seçmede isabetli karar verilmez. Çok mükemmel olma isteği ters tepebilir. Aradığını bulamama başarısızlığa neden olur. Sağlık konusunda endişe verir. Yersiz korkular, hastalanma endişesi, hastalık hastası olmaya yol açabilir. Sert etkiler varsa gerçek sağlık sorunları verir. Evcil hayvanlara sevgi ve koruma duygusu kuvvetlidir.

 

7. EVDE

 

Evlilik konusunda idealler, beklentiler, hayaller gerçeklere uymaz. Beğenilen kişi hayaldekine uydurulmaya çalışılır ki bu da zaman içinde sorunlar yaratır. Ortaklık, işbirliği yapılan kişilerden hatta eşten düşmanlık gelebilir. Bu evdeki Neptün kişinin bağlılıklardan sıkıntı duymasına yol açar.

 

8. EVDE

 

Yaşam, ölüm, bilinmeyen esrarlı konular ilgi çeker. Görünmeyen varlıklar ve güçlerle görüşme, ilişki kurabilme isteği verir. Ölüm korkusu zaman zaman rahatsız edici olabilir. Para ve madde konusunda zararlar getirir. Para başkaları tarafından çarçur edilir. Miras veya başka türlü hak edilen gelirlerin ele geçmesinde çeşitli sorunlar çıkar. Evliliğin seks yönü sorunlu olur. Gerçek dışı fantaziler yaşatır. Falcılık, madde ötesi güçleri kullanabilme becerisi görülür.

 

9. EVDE

 

Sezgi gücü, altıncı hissi çok kuvvetlidir. Olacak şeyleri doğru olarak önceden hisseder. Çok rüya görülür ve rüyalar çıkar. Geleceği görebilme yeteneği vardır. Felsefe, madde ötesi konulara ilgi ve bu alanlarda değişik görüşler verir. Çeşitli dinlen araştırma, deneme, hissetme isteği vardır. Fanatik eğilimler zararlı boyutlara varabilir. Seyahatlerle ilgili planlar, tasarımlar umulduğu gibi çıkmaz. Duygusal kökenli, isteklere ters düşmeden aile geçimsizlikleri yaşanır. İntihar eğilimi görülür.

 

10. EVDE

 

İş konularında aksilikler, aradığını bulamama, arzu ettiğine asla ulaşamama gibi durumlar yaşanır. Yapılan iş genellikle arzu edilen iş değildir. Bu yüzden çalışma hayatı sıkıcı olur. Şaşırtıcı, aldatıcı çeşitli etkilerle, yolunda giden işler aniden karışıverir. Yetenekleri ortaya çıkarabilmede genellikle çok zorlanılır. İyi etkiler varsa hayalini gerçekleştirerek ün ve basan getirir.

 

11. EVDE

 

Arkadaşlık, dostluk, başkalarının ihtiyaçlarına cevap verebilme çok önemlidir. Yumuşak, sevecen, her yönden eli açıktır. Ama genellikle hayırsız kişiler dost gibi görünür. Kötü arkadaşlar, kötü yola düşme tehlikesi vardır. Hayal kırıklıkları verir. Umutlar, arzular hep havada kalır, gerçekleşmez. Grup çalışmaları, çeşitli kuruluşlar, ruhsal bağlılık gerektiren çalışmalar ilgi çekici gelir.

 

12. EVDE

 

Bilinçaltı, iç dünyası çok zengin ve geniştir. Gizlilikleri keşfetmek, kendini anlamak, tanımak, ruhsal yapıları çözebilmek yaşamın hedefleridir. Ruh doktoru özellikleri verir. Dinsel, inançsal eğilimleri kuvvetlidir.

 

Renkli hayaller yaratıcılığı destekler. Rüyaları gerçekleşir. Sezgileri doğru çıkar. Aşırı hassasiyet kuruntulara, korkulara yol açabileceğinden melankolik eğilimler olabilir. Kendine acıma hatta intihar eğilimi verir. Dalgınlık yüzünden çeşitli sorunları olur.

AY

 

Astrolojide; doğum haritasının Güneş ve Yükselen burçla beraber en önemli elemanlarından biridir. Sıvıları, okyanusların ve vücudun ritmini yönetir. Kişiliğin tepkisel yönünü, geleneksel değerlerimizi, duygu potansiyelimizin ruhsal çekiliş yönünü, bilinçaltını, içgüdüsel davranışlarımızı, dişi enerjiyi, kadını, geceyi, hafızayı, kişinin alıcı, yansıtıcı, hassas, anaç ve tepkisel yönünü temsil eder.

 

Duyguların, hafızanın, hayal gücünün, kadınlığın, anneliğin, doğurganlığın, üretkenliğin, alıcılığın, hassaslığın ve sezginin sembolüdür. Kişiliğin dünyayla bağlantılı yönünü, ruhun fizik alanla iletişimini gösterir.

 

4. Ev'le bağlantılı olarak, bizim kendimizle ilgili görüntümüzü yani imajımızı açıklar, temsil eder. Astrolojide, Güneş kişinin isteklerini belirleyip bu istekler için çaba sarf etmesini gösterirken Ay kişinin kendisine sunulanlara adapte olmasını ve ruhsal açıdan kendimizi güvende hissedebilmeniz için gerekenleri ifade eder.

 

Örneğin Ay'ı Boğa burcunda veya 2. Ev de olan birisi para, mal, mülk ve diğer sahip oldukları ile kendini güvende rahat hissedecekken, Ay'ı 7. Evde veya Terazi burcunda olan birisi yakın ilişkileri ve yaşamı paylaşmak güvende hissettirecektir. Bu kişi bunları ihmal edip kendini yaşamın diğer alanlarına adadıkça huzursuz olacaktır. Ay ayrıca ani içgüdüsel tepkilerimizi de gösterir, kızgınlıklarımızı, öfkelerimizi vs.

 

Yapıyı tanımak bilinçaltımızı tanımak demektir o yüzdende önemlidir. Ayınızın içinde bulunduğu burç ve ev ile diğer planetlerle yaptığı açılar, annenizin yapısını, sizin bilinçaltınıza verdikleri, ondan neler alıp neleri alamadığınızı gösterebilir. O yüzden bunları saptamak ve kabul etmek önemlidir, aksi halde bitmek bilmeyen arayışlarımız bizi doyumsuzluğa ve yaşam boyu mutsuzluğa itebilir.

 

Ay kadına, kadınlığınıza bakış açınızı gösterir. Ayınızın haritanızda temsil ettiklerinden kaçmanız çok zordur, aksi halde bunlar bir kriz şeklinde ortaya çıkarlar. Kriz dönemleri özellikle de Ayın transitlerinde veya haritanızdaki Aya yapılan diğer transitlerle ortaya çıkar.

 

Örneğin: Uranüs'ün Ayınıza verdiği bir doksan açı veya Neptünün ve Satürnün gerilimli açılarında bu krizleri yaşarsınız. Bazı durumlarda Ayın içinde bulunduğu burç (özellikle kadınlar için) o kadar güçlü olabilir ki, öz yani Güneş burcunuzun özelliklerini bastırabilir.

 

Özellikle de Ay, Akrep, Balık ve Oğlak burcunda ise; Güneş burcunuzun özelliklerini kendinizde bulmanız oldukça zor olabilir. Yine haritanızda Ay tepe noktasına Güneşten daha yakınsa kişiliğinizde daha etkin bir rol oynamaktadır. Asıl temsilciniz Ay olur.

 

Ay Yengeç burcunun yöneticisidir, Boğa burcunda güçlüdür doğal olarak da 2. Ev ve 4. Evlerde rahattır. Duygusal olmakta zorlanan Oğlak burcunda ve 10. Ev de zayıflar, Akrep burcundaki ve 8. Evdeki Ay ise duygusal problemlerle uğraşır.

 

Ayın değişik evreleri söz konusudur. Ayın evreleri 30 aşamadan oluşur. Ayın doğa üzerinde yedi ana etkisi gözlenir. Bunlar dört değişik evre, yükselen ve alçalan ay ve ayın zodyaktaki konumu.

 

 

YENİ AY

 

Ayın dünyaya dönük olan yüzü tamamen karanlık olduğunda yeni ay evresi oluşur. Bu zaman diliminde ay 2-3 gün dünya ile güneşin arasında kalır.

 

Yeni ayın etkisi doğanın hareketlenmesiyle kendini gösterir. İnsanda ve hayvandaki etkisi ise zehirlerin ve zararlı maddelerin organizmadan dışarıya atılmasına yol açtığına inanılır.

 

 

BÜYÜYEN AY

 

Yeni ay evresinden sonra oluşan ince sola yatık olarak görülen hilal büyüyen ay evresini başlatır. Bu evrede pozitif etkiler artar. Enerji alınır ve depolanır. Doğada yer kabuğu üzerinde bir gelişme hakim olur, sular yukarı doğru çıkar. Bu evrede çimenler çabuk büyür. Dinlenmek için çok uygun bir evredir.

 

 

DOLUNAY

 

Ay dünyanın etrafında kat ettiği yolu yarıladığında, güneş ayın tam karşısında yer almaktadır. Ayın görünen yüzeyi aydınlıktır ve ışık saçan bir levha görünümündedir. İlaç olarak kullanılan bitkilerin toplanması için iyi bir zaman olduğuna inanılır. Duygusal insanlar uyku sorunu yaşarlar, bazen de olağanüstü hayal ve rüyalarla süslenir yaşantıları, dolunay zamanı cerrahi müdahalelerden kaçınılması gerektiğine inanılır.

 

 

AY TUTULMASI

 

Daha ziyade duygular üzerinde ve işlerin yavaşlaması yönünden etkili olur. Tutulum hangi burçta meydana gelmişse o burç ile aynı yapıdaki diğer iki burçtan olan kimseler üzerinde etkisi daha fazla olur.

 

Bu dönemde uzun yolculuklara çıkmak olumsuz sonuçlar yaratabilir. Yeni kararlar almak için uygun değildir. Maddi konularla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Aile içi huzursuzluklar, değişiklikten doğan tatsızlıklar yaşanabilir. Aşkta hayal kırıklıkları olabilir.

 

Tam ay tutulmasında, eskilerin yok edilmesi, yeni bir enerji ile yeni bir yaşama geçme, geçmişte yaşanılanları terk etme gibi durumlar yaşanabilir. Ayrıca intiharlar artar, mide kanamaları, ameliyatların kanamalı olması mümkündür.

 

Özellikle tutulumun olduğu burçta ve aynı derecede başka bir gezegenle kavuşum varsa veya 180 derecelik zıt açı oluşuyorsa o gezegenlerin manaları yönünde sıkıntılar meydana gelmesi kaçınılmaz gibidir.

 

 

AY BURÇLARI

 

KOÇ BURCUNDA

 

Huzursuz, heyecanlı ve duygusaldır. Duygulara kapılarak çabuk parlama, düşündüğünü hemen söyleme, pervasızca konuşma, hep önde olmak, kendi dediğini yaptırmak, kendi duygu ve düşüncelerinin doğru olduğuna inanma, özgür olma. Başkalarının tavsiyelerini dinlememe. Uyku sorunu olur. Gezmeyi sever. Çalışarak kendini ispat eder.

 

BOĞA BURCUNDA

 

Sabit duygular verir. Eş ve sevdiklerinin zor günlerinde çok iyi bir yardımcıdır. Özellikle kadın, erkeğe destek olur. Kolay karar veremez ama verince de asla dönmez. Güvenilirdir. Prensiplerine oldukça bağlıdır, Biraz maddeci ve toplayıcıdır. Sağlam taşa basmaya özen gösterir. Sesi güzel olur. Kıskançtır. Hele aşıksa yandınız duygular birikir, birikir ve belli sürelerde patlama gösterir. Böylece küllendiği sanılan sorunlar yemden gün ışığına çıkar.

 

İKİZLER BURCUNDA

 

Her açıdan değişkenlik gösterir. Tek bir kişiye, tek bir şeye bağlanıp kalmaz. Kararlarını çok çabuk değiştirir. Acelecidir. Konuşmayı çok sever. Dedikodu da yapar. Edebiyattan hoşlanır. Soyut konulara ilgisi daha fazladır. Yüzeysel olarak çok bilgilidir. Çünkü aceleci ay derinleşmeye fırsat vermez.

 

El her konuda hünerlidir. Yabancı ve yeni yerleri keşfetmek, kişilerle tanışmak hoşuna gider. Çevreye kolay uyar. Zevkli ve yaratıcıdır. Hep yenilik peşinde koşar. Duygularının esiri değildir. Sert etkiler varsa sinir sistemi zayıf olur.

 

YENGEÇ BURCUNDA

 

Anaç bir yapıdır. Olması olası şeylere karşı daima tedbirlidir. İhtiyacı olanın yardımına koşar. Yemek pişirmede maharetlidir. Aşırı koruyuculuğu bazen insanları bunaltabilir. Terbiyeli, nazik, çekingen, bulunduğu ortama kolay uyabilir. İyi niyetli, çok duygusaldır ve hassastır.

 

Kolay etki altında kalır. Çabuk anlar. Düşünsel veya maddesel, tuttukları şeyi asla bırakmazlar. Elleri çok bereketli olur. Evine, anne, babasına, çocuklarına çok bağlıdır. Sadık bir sevgili veya mutsuz bir yalnızdır. Pazarlık yapmayı iyi becerir. Mideleri hassastır.

 

ASLAN BURCUNDA

 

Övülmek, ilgi çekmek, ünlü olmak ister. Soylu bir görünüşü vardır. Duygular, sevgi, aşk çok önemlidir. Ancak bunlar bağlayıcı olmamalıdır. Fırtınalı aşklar yaşar ama huzuru devamlı değildir. Birden fazla evlilik yapılır. İkili ilişkilerde yumuşaklık ve uyum arar. Ama her konunun özünde hükmetme içgüdüsü yatar.

 

Duygu sömürüsü için çok iyi rol yapar. Aktörlük yeteneği var. Daima önder olmak ister. Gururu zedelenmezse kedi gibi uysaldır, aksi halde öfkeli ve küstah olur, kükrer, pençelerini çıkarıverir. Kendi rahatı daima ön plandadır, Bencilliği fazladır. Gösteriş yapar.

 

BAŞAK BURCUNDA

 

Konuşkan ve beceriklidirler. Dikkat çekme çabasında olan kişilerdir. Başkalarının imkanlarından faydalanmaktan çekinmez. Güzel yemek yapar. İyi bir ev kadınıdır. İsterse her türlü hizmeti kusursuz bir şekilde başarır. Giyiminden evine temiz ve şıktır. Kendi yapmasa bile yaptırmasını iyi becerir.

 

Sağlığı konusunda hassastır. En ufak şeyleri bile büyüterek başkalarına alay konusu olabilir. Ama o gene bildiğinden şaşmaz. Büyük ölçüde nankör tutumları olur. Biraz da dırdırcı ve kusur bulucudurlar. Duygusal ilişki için önce coşku ve heyecan duymak isterler.

 

TERAZİ BURCUNDA

 

Uyumlu ve dengelidirler. Duygusal sağlıkları için sürekli sevmek isterler. Birden fazla ilişkileri olur. Tartışmadan kaçar. Sakindirler, bazen coşarlar. İnsanlar arasında uyum, anlaşma ve denge sağlamada başarılıdır. Önem verdikleri, değerli buldukları kişilerle bir arada olmak isterler. Yüksek idealleri vardır.

 

Yaşamları boyunca her şeyde bir estetik, bir güzellik ararlar. Geniş hayal güçleri aradığını gerçeklerde bulamamaya nedendir. Sosyal etkinlikleri, eğlenceli yaşamı severler. Tembel olurlar. İnsanlara karşı anlayışlı, onların dertlerine ortaktırlar. Lükse düşkünlükleri vardır. Erkekler maceracıdır ve aşksız yaşanmaz sanırlar.

 

AKREP BURCUNDA

 

Arzulan, istekleri, aşkı, nefreti çok şiddetlidir. Kinci ve öç alıcıdır. Kadınlar çok şiddetli sever, reddedilirse zarar vermekten çekinmez. Arkadan vurabilir. Erkekte daha da tehlikelidir. Çapkındır ve seks gücü fazla olur. Son derece sessiz, duygularını iyi gizleyebilen kişilerdir. Büyük bir sabırla intikam alacakları günü bekleyebilirler. Başka konularda sabırsızdırlar.

 

Fanatik uçları vardır. Enerjileri çoktur. İradeleri kuvvetli olur. Yalnızlık onlar için sorun değildir. Sözleri de oldukça yaralayıcıdır. Patavatsız olabilirler. Nedensiz suçlamalar, bıktıran sorunlar, anlamsız kıskançlıklarla hayatı herkese zehir ederler. Kolay kolay karşı tarafın yolundan çekilmezler.

 

YAY BURCUNDA

 

Baskıya dayanamaz, özgürlük önemlidir onlar için. Sınır getiren ilişkilerden kaçarlar. Çok hareketlidirler. Dar, sıkı giysilerden, kapalı yerlerden hoşlanmazlar. Düşünsel ve hareketsel özgürlük isterler. Kızınca alaycı olurlar. Enerjileri çoktur. Gün boyunca bir yerden bir yere yorulmadan gezebilirler. Birçok konu ile ilgilenir ama çabuk bıkarlar. Sezgileri ve altıncı hisleri kuvvetlidir. Duygusal değildirler.

 

OĞLAK BURCUNDA

 

Duygular çok derinlerdedir. Soğuk ve donuk görünüşlüdür. İnsanlarla daima mesafeli, ölçülü ve ciddidir. Kimse ile çok samimi olma sınırına gelmek istemez. Sorumluluk almak ister. Böylece kendine güven duyar. Kendi amaçları uğruna pek çok kişiyi feda edebilir. Acımasız davranabilir. İnsanların incinebileceklerini dikkate almaz. Başkaları üstünde baskı kurarlar. Katı bir önder olur, ama kesin başarılıdır. Kimseye güvenmezler.

 

KOVA BURCUNDA

 

Bağımsızlığa çok önem verirler. Hoşlarına gitmeyen şeylere asla katlanmazlar. Hoşlarına giden şeyleri de mutlaka yaparlar. Orijinal laflar, fikirler üretirler. Dil öğrenmeye meyillidirler. Akılcı, mantıklı ve idealist olurlar. Gerçekleri arayış, yeni şeyler öğrenmek çabaları vardır. Çılgın hobileri vardır. Arkadaş olarak sevilir.

 

Daima dostları vardır. Ama kendi ölçülerine uymayan kişiyi değersiz görür ve ilgisini keser. İyi kalpli, merhametlidir, yardım etmekten kaçınmaz. Kafasındaki kişiyi bulmuşsa, ideal bir eş olur. Kıskançlığa, şüphelere düşmez. Eşinden de bunu bekler. Sevdiğini belli etmemesi, eşini çileden çıkartabilir.

 

BALIK BURCUNDA

 

Zevklerine oldukça düşkün, tembel, romantik ve hayalperesttir. Sanki başka alemlerde yaşar. Geçmişteki olayların etkisinden kolay kurtulamaz. Bu düşüncelerle zamanını boşa harcar. Kendini adeta başkalarına adar. Başkaları tarafından sömürülmeye çok müsaittir. Duygusal karmaşa içindedir. Kendine acıma huyu vardır. Nedensiz yere içine kapanır, yaşamaktan zevk almaz. Melankolik davranışlar gösterebilirler. Sanatsal alanlarda çok başarılıdırlar. Yaratıcı ve başarılı olurlar.

 

 

AY HANGİ EVLERDE

 

1. EVDE

 

Annelik imajı verir. Koruyucudur ama kendi de korunmak ve ait olmak ister. Sıkboğaz edilmekten, baskı altında olmaktan sıkılır. Sıcak, sevecen olur. Sevdiklerine sahiplenici ve düşkündür. Ev ve aile onun yaşamıdır. Erkek kendine anne gibi bir eş seçer. Dişlerle, gözle ilgili sorunları, sindirim problemleri olabilir.

 

2. EVDE

 

Para ve maddeye sahiplenme vardır. Destekleyici etkiler varsa ve de bu evde Boğa burcu bulunuyorsa bol para ve ün vermesi beklenmelidir. Maddi bağımlılık ve toplayıcılık vardır ki, sonuçta bu zenginlik getirir. Yemekten iyi anlar, yapmayı ve yemeyi sever. Sesi güzel olur. Maddi şeylere sahip olma, güven verir. Aksi halde güvensiz ve sinirlidir.

 

3. EVDE

 

Konuşkanlık ve suskunluk özellikleri vardır. Belli süre düşünür, belli süre susar. Duygularda geçmişin, hayali konuların etkisi vardır. Sürekli bir şeylerle meşgul olur ama belirgin bir amacı yoktur. Önemli olan aktivitedir. Kısa gezmelere fırsat verir. Kardeşler ve yakın çevre ile iyi ilişkiler sağlar.

 

4. EVDE

 

İyi bir aile yaşamı, eş, çocuklar mutluluğun temelidir. Ebeveynlere değer verir. İyi bir anne, ev işlerinde titiz ve becerikli bir hanımdır. Sevgiye, korunmaya, cesaretlendirilmeye ihtiyacı vardır. Duygusal güvene sahipse her şeyin üstesinden gelebilir. Mide hassastır. Göğüslerle ilgili sorunlar çıkabilir.

 

5. EVDE

 

Sevilmeye, ilgi çekmeye, beğenilmeye ihtiyaç duyar. İki veya fazla evlilik, beraberlik verir.

 

İhtiyaçlarını, düşündüklerini sezebilen bir sevgili arar. Kırgınlığım soğuk ve sessiz davranarak veya bir anlık duygusal tepki olarak belli eder. Kumar, piyango, borsa gibi riskli şeylere meraklıdır. Sert etkiler varsa kalp rahatsızlığı getirebilir.

 

6. EVDE

 

Genel sağlığı etkileyen sorunlar getirir. Boğaz, boyun rahatsızlıkları olur. Özellikle kadınlarda duygusal kökenli rahatsızlıklar görülür. Meraklılık, sevgi tutsaklığı hastalık halini alabilir. Temiz, sağlıklı, düzenli bir ortamda yaşamak için çabalar, yorgun düşer fakat aradığı ortamı genellikle yaratamaz. Evcil hayvanlardan hoşlanır, onlarla meşgul olmayı sever.

 

7. EVDE

 

Evlilikte, ortak çalışmalarda verimlilik ve iyi şans verir. Evlenmek bir ihtiyaçtır. Eşinde ebeveyn özellikleri arar. Uyumlu bir ortam yaratmak en önemli amacıdır. Bu amaç uğruna yalan söyleyebilir. Duygulu ve hassastır.

 

8. EVDE

 

Gizli kapaklıdır. Duygularını belli etmez, sessiz ama derinden davranır. Öç alıcıdır.

 

Miras veya başka yollarla paraya kavuşur. Ruh, cin, parapsikoloji, medyumluk gibi konularla uğraşmayı sever. Bazı istekleri, sanki görünmeyen varlıklar tarafından, enteresan bir şekilde oluşur. Telepati gücü vardır.

 

9. EVDE

 

Ahlaki değerlere saygılıdır. Bunlara yaklaşımı akılcı yoldan değil duygusal kökenlidir. Düşünsel, davranışsal ve ruhsal olarak serbestlik arar. Ay, baş ucu noktasına yakın ise, yaşamında duygular söz sahibi demektir. Duyguları kabarınca alaycı olur, sözlerinin nereye gittiğine bakmaz.

 

10. EVDE

 

Saygın bir kariyer sahibi yapar. Seçtiği dalda tanınır. Sorumluluklarını iyi bilir, planlı, programlı çalışır. İş ahlakına, kurallara önem verir. Başarılı olmada annenin veya bir kadının desteğini görür. Uzun seyahatlerden hoşlanır. Uzak bir ülkeye yerleşebilir.

 

11. EVDE

 

İdealisttir. Hoşlanmadığı, ölçülerine uymayan şeyleri asla kabul etmez. Katı ve kırıcı olur. Sosyal ilişkileri güçlüdür. Duygusal rahatlama verir. Umutları, dilekleri, hedefleri değişkendir. Dost canlısıdır. Arkadaşlarına destek ve yardımcı olmayı sever. Psikolog gibidir. Rahatlatıcı özelliği vardır.

 

12. EVDE

 

Çok duygusaldır. Çabuk etkilenir, hassasiyeti fazladır. Kendine acıma duyguları yüzünden aptalca şeyler yapabilir. İç aleminde karamsarlık, endişeler, korkular hep vardır. Aşk sıkıntıları yaşar. Kendini keşfetmek, hissetmek ister. Sanatsal inceliğe ve hassaslığa sahiptir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...