Jump to content

Göz Seyirmesi Psikolojik Bozukluğun Ön Bulgusu Olabilir...


Renan

Önerilen Mesajlar

Göz seğirmelerinin önemli bir kısmının psikolojik ve nörolojik bir bozukluğun ön bulgusu olabileceği belirtildi

Denizli Devlet Hastanesi Göz hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Eyüpoğlu, hastaların göz seğirmesi şikayeti ile önce göz doktoruna müracaat ettiklerini belirterek, ''Göz yönünden seğirmeye neden olabilecek durumlar vardır. Bunlar, gözde batma ve yanmaya neden olan konjonktivit, keratit ve benzeri iltihabi durumlar ile düzeltilmemiş kırma kusurları yani gözlük ihtiyacıdır. Göz hekimleri, hastada bu gibi durumlar varsa tam bir göz muayenesi ile düzeltir. Ancak göz seğirmelerinin önemli bir kısmı psikolojik ve nörolojik bir bozukluğun ön bulgusu olabileceğinden hastalar göz kliniğinden, mutlaka psikoloji ve nöroloji kliniklerine de sevk edilir'' dedi.

 

Göz seğirmesinin tıpta genellikle bir hastalık olarak kabul edilmediğini belirten Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Şükrü Daloğlu, ''Nedeni ve tedavisi hakkında bir fikir birliği olmamasıdır. Ancak göz seğirmesi bir hastalık belirtisi olabilir. Bir çok kişinin yaşamı boyunca sık sık karşılaştığı bir durumdur ve çoğu kez tedavisiz düzelmektedir. Bazen daha sürekli ve rahatsız edici olduğundan, altta yatan yorgunluk, stres, depresyon, sıvı ve elektrolit dengesi bozuklukları gibi nedene yönelik tedaviler yararlı olmaktadır'' diye konuştu.

 

Göz seğirmelerinin bazı vakalarda alışkanlık haline gelerek, tik şeklini aldığını ve çoğu kez tedaviye dirençli hale geldiğini belirten Daloğlu, ''Göz sağlığı altında ciddi beyin bozukluğu bulunmadığı için tek başına endişe verici bir durum değildir. Rahatsız edici ve şüphe verici durumlarda nöroloji uzmanına muayene olmakta yarar var'' dedi. Göz seğirmesinin göz kasının kontrol dışı hareket olduğunu kaydeden Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Sacit Saygılı, ''Genellikle nedeni herhangi bir bozukluk değildir. Göz seğirmesi halk arasında daha çok haber gelecek, iyi-kötü bir şey olacak gibi işaret olarak algılanır. Ancak göz seğirmesinin böyle bir durumla kesinlikle ilgisi yoktur. Bu yanlış bir inançtır. Göz seğirmesinden sonra gerçekten kötü veya iyi bir şey olması kesinlikle tesadüftür. Kişilerin bu tip şeylere çok fazla inanmamaları gerekir'' dedi.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

beyin cerrahı bir arkadaşımla konuşmuştum göz seyirmesiyle ilgili, genellikle sinirsel olduğunu söylemişti...hatta ben sol gözüm seyirdiğinde mutlaka üzülüyorum sağ gözüm seyirdiğinide güzel bişey oluyor dediğimde çook gülmüştü:D bunun tamamen çekim gücü ile ilgili olduğunu söylemişti...mesela sol gözümde üzülüceğimi düşünüp hayatıma üzüntü ve sıkıntıyı dawet ediyorum..sağ gözümde sewinip mutlu olmayı düşündüğüm içinde ewrenden bunu istiyorum..düşündüm mantıklı geldi bana:)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Yok,ben de senin gibi takılırım hangi gözüm seyriyor diye.Ama tabi bilimsel olarak çeşitli sebepleri var aslında.Yorgunluk örneğin,en büyük neden olarak gösterilir...:)[/quote

 

ciddi bir muaneyene sonucu temiz çıkarsa...stres ve göz yorgunluğu ama biz takılıyoruz işte sewinicem üzülücem diye:)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
hülya zeynep

Ne olduğunu bilmem ama hiç aklımda yokken sağ gözüm seğirirse mutlaka para gelri bana,bu defalarca olmuştur.Bilimsel yönden öyle olabilir bir şey diyemem.Sol gözüm seyirisede para gelmez.Burdaki açıklamada öyle inandığımız için öyle oluyor deniyor,bundan sonra sol gözüm içinde para gelecek diye düşünücem.:)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Göz seğirmesi tıbbi bir rahatsızlıkdan ibaret...kılcal damarların seğirmesi seğirme dediğimiz yani göz içi kılcal sinirlerde oluşan kan dolaşımının ani basıncı genelde yorulmalarda ve göz kasmalarında oluşur.. :)

 

diğer türden konuyu ele alırsak birşey olacağı zaman v.s. konularındada doğrudur. etkilidir :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...