Jump to content

Kariyer Sınavı


AsiveMavi
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Başarılı bir kariyer için kendinize sormanız gereken 9 soru.

 

6A46A58262C8F18E559F661573CFA-1.jpg

 

1. Büyüyünce ne yapmak istiyorsunuz?

Şimdi küçücük bir çocuk olduğunuzu farz edin ve tıpkı bir çocuktan beklenebileceği üzere dürüstçe cevap verin. İnanılmaz olan şu ki 40 yaşın altındaki bir sürü erkek bu soruya doğru düzgün bir cevap veremez. Kimse büyümek istemediğinden mi? Bu da bir bahane tabiİ ki… Kimi para ister, kimi daha fazla güç, kimi de daha fazla dinlenmek. Ama cevap bunlar değildir. Soru “ne yapıyor” olacağınızla alakalı. Dolayısıyla yapmak istediğiniz şeye karar verdikten sonra cevabı yapıştırabilirsiniz. Eğer bu dergiyi okuyabilecek kadar büyük bir insansanız bu soruya cevap verme zamanınız da gelmiş demektir. Kariyerinizi oluşturmak için şimdiden elinizden geleni yapın ve önünüze hedefler koyun. Bu hedefleri de hep sizi tek bir amaca götürmesi için gerçekleştirmeye çabalayın. Yani yapmak istediğiniz şeye.

 

2. Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?

İşte gerçekten zor bir soru daha. Sahi gerçekten hangi yönleriniz daha güçlü, hangileri daha zayıf. Küçükken hep hikâyeler yazardım ve kendimi bu işte o kadar iyi hissederdim ki başkalarının yazdığı hikâyeleri okumazdım bile. Bir gün okumaya başladığımda ise kendimle ilgili bir gerçeği fark ettim: Böbürleniyormuşum! Kendimi başkalarının daha iyi olamayacağına o kadar inandırmışım ki… Çocukluk işte. Bunun da ötesinde çocukken hep okuduğum çizgi roman kahramanları Conan ya da Zagor gibi biri olmak isterdim. Şimdi ne Zagor’um, ne Conan, ne de Edip Cansever… Ancak yazabiliyorum. Üstelik hiç de fena değilim. Limitlerinizi iyi bilin. Ancak bu bilgiyi kendinizi sınırlandırmak için değil, daha da geliştirmek için kullanın. Yapamadığınız bir şey varsa üstüne gidin. Eğer bu herkesten daha iyisini yapmak zorunda olduğunuz bir şey değilse, onda kendi yöntemlerinizi bulabilirsiniz. Göreceksiniz ki insanın kendini geliştirebilmesi için önündeki tek engel beyninden gelen sinyallerdir: “Aptalsın sen bunları yapamazsın!”, “Onunla âşık atabileceğini mi sanıyorsun?”, “Bu sevdadan vazgeç!”... Bunların hiçbirine inanmayın!

 

3. Hayallerinizi gerçekleştirmek için doğru yerde misiniz?

Nerede yaşadığınız, kimlerle tanıştığınız ve kendinizi nerelerde gösterdiğiniz çok önemli. Öyle olmasa Bill Gates hâlâ bir çiftlikte çalışıyor olurdu ve haliyle Microsoft da olmazdı. Çok güzel keman çalıyorsunuz ve dünyaca ünlü bir virtüöz olmak gibi bir niyetiniz var. Sesinizi duyuramadan nasıl başaracaksınız bunu? Görünür olmanız gerekli. Hayalini kurduğunuz yaşamı size neresi sağlayacaksa orayı araştırın, bulun ve oraya gidip kendinizi ispat edin. Eğer kemanınızın sesi en iyi Viyana’da çıkacaksa oraya gitmeniz gerekir. Aynı şey kariyeriniz için de geçerli. Yapmayı istediğiniz iş için en iyi imkânları neresi sağlıyorsa ya da siz kendinizi o işi yaparak nerede daha rahat ettirecekseniz oraya gidin.

 

4. Zaman aralığınız nedir?

Bundan 1, 5 ve 10 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Klasik bir soru; ancak buna vereceğiniz cevap sizin hedeflerinizle aranızda olan mesafeyi ne kadar kat ettiğinizi ya da edemediğinizi, vadesi geldiğinde gösterecektir. Bir arkadaşım çalıştığı PR ajansından hiç memnun değildi. Ona göre kalifikasyonu yaptığı iş için fazlaydı ve kendini işinde iyi bir yere konumlandıramıyordu. Dolayısıyla işine kendini veremediği gibi işinin inceliklerinden de yoksundu. Ama gelin görün ki ona sorsanız yılda 80.000 YTL’den daha az kazanmaması gerekiyordu. Başka bir ajansa geçmekse o dönem en büyük isteğiydi. İşine hakim olmadan yaptığı bu büyük yüreklilik ona hem işini kaybettirdi, hem de eski yıllık kazancını. Her şeye sıfırdan başlamış gibi geriye gitti kariyeri. Size de bunun olmasını istemiyorsanız kendinizi işinizde iyi bir yere konumlandırın. Zaman aleyhinize işlemesin.

 

5. Önünüzdeki engeller nelerdir?

Kariyer zorlu bir maratonsa, önünüzde engeller olması kaçınılmaz. Takılıp düşmeniz de… Gereken en iyi şekilde hazırlandığınızı farz etsek dahi, karşınıza sizi de yıldıracak şeyler çıkacaktır. Bu kimi zaman bir insan, kimi zamansa sizi aşan bir mevzuda halletmeniz gereken bir sorun olarak tezahür edebilir. Ya siz ne yapacaksınız? Paniklemeyeceksiniz. Unutmayın ki kariyer ve panik bir arada yaşayamaz. Sakin olmanız ve çözüme yönelik adımlar atmanız gerekli. Bu konuda size en uygun çözüm öncelikle bir kariyer analizi yapmanızdır. Uzmana da ihtiyacınız yok üstelik (varsa zaten kariyerinizi kendi başınıza inşa edemiyorsunuz demektir). Elinize bir kâğıt, kalem alın ve doldurmaya başlayın. Bugüne kadar neler yaptınız ve bunlar size neler sağladı? Ayrıca başka bir kâğıda da (az önceki kâğıt dolmadıysa çok yazık), neler yapacaksınız ve onlar size neler sağlayacak, onları yazın.

 

6. Şu anda yapıyor olmanız gereken ancak yapmadığınız şey nedir?

Evet, ben de farkındayım. Her gün işe gidip gelmek o kadar sıkıcı ki… Ben de her gün bir ofise gelip aynı masaya oturuyor, aynı insanlara selam veriyor ve aynı işleri her ay tekrar yapıyorum. Bazen çalışıyor gibi yaparız. Hepimiz. Kimseyi kandırmayalım. Ancak çalışıyor gibi yaptığınız her gün sizi bir gün geriye götürecektir. Şu anda sizden işle ilgili bir haber bekleyen müşteriniz yerine arkadaşınızla telefonda konuşuyor, teslim edilmesi gereken işi 2 saat geciktiriyor ve önemli iş toplantıları ve yemeklerine daha az ehemmiyet gösteriyorsanız, çok yazık. Aynı masada oturup aynı şeyleri yapmaya birkaç sene daha devam edeceksiniz demektir.

 

7. Şu an yapıyor olduğunuz ancak yapmamanız gereken şey nedir?

Saçlarınızı taramadan işe geldiniz ve düzeltmeden oturuyorsunuz. Öğlen lahmacun yediniz ve nefesiniz kebapçı gibi kokuyor. Üstüne bir de 30 dakika geç döndünüz öğlen yemeğinden. Asansörde patronunuza selam verip günaydın demek yerine kulağınızda MP3 çalarınız, sesi sonuna kadar açık ve bir de şarkıyı duyulacak şekilde söylüyorsunuz. Ciddiyeti malum bir iş yapıyorsanız bunlar yapmamanız gereken hareketlerdir. Ofis içinde patenlerinizle gezebileceğiniz kadar serbest bir çalışma ortamındaysanız (şanslı!) ne âlâ. Geri kalanlar için söylüyorum: Kendinize gelin!

 

8. Mutlu musunuz?

İşinizi gerçekten seviyor musunuz? Sevmiyorsanız orada ne işiniz var? Size, bir oyunda bir tayyör giyerek sahneye çıkıp evin kötü kadınını oynamanızı söyleseler ve de iyi bir para verseler yapar mıydınız? Cevabı “evet” olanlar zaten sevmedikleri bir işte para için çalışmaya devam edebilir. Ancak kariyeriniz sevdiğiniz iş üzerinden şekillenirse sizi mutlu edecek sonuçları da beraberinde getirir. Zorla ve ayak sürüyerek gittiğiniz bir işiniz varsa kendinize işkence etmeyin. Yaptığınız kariyer analizine geri dönüp bakın ve yeni olanakları gözden geçirin. Elbette bir altyapıya ihtiyacınız olacak ve uğraşacaksınız. Ama mutlu olmak kolay değil ve siz de bunu zaten biliyorsunuz.

 

9. Cesur musunuz?

Diğer 8 adımın hepsinde kendinize dürüst cevaplar verdiyseniz, şimdi bu soruyu cevaplayın: Gerçekten yeni başlangıçlar yapabilecek, kendinizi değiştirebilecek ya da alışkanlıklarınızdan bir çırpıda vazgeçebilecek kadar cesur musunuz? Daha gençsiniz, önünüzde kocaman bir hayat, kafanızda saçlarınız, cebinizde söyleyecek sözleriniz var. Bunların hepsi kullanmanız için bekliyor (saçlarınız belki sizi hayal kırıklığına uğratabilir). Aceleci davranmadan, sizi en çok mutlu edecek işe yönelin ve onda yükselmek için çok çalışın. Ancak daha önemlisi, bunların hepsini yapabilecek kadar cesur musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...