Jump to content

Anadolu'ya İlham Veren Bir Bakraç


bakrac

Önerilen Mesajlar

1071’ de Malazgirt Zaferi ile Anadolu kapısı Müslüman Türklere açıldı. Açılan bu kapıdan 40 tane akıncı yiğidi ile başlarında Akıncı Beyi Efruz Bey olmak üzere doğudan batıya doğru gitmekte iken, yol kavşağında yaşlı bir Selçuklu anası ile karşılaşırlar.

 

Yaşlı ana akıncıları görünce durup onlara yol verir. Efruz Bey akıncılara dur işareti verir. Yaşlı anaya “Buyur ana yol büyüğün yol senin” der. Ana “Buyrun evlatlarım yol yiğitlerimin, geçin der. Efruz Bey tekrar ısrar edince yaşlı ana bu jestten çok memnun kaldığı için ağıldaki sürüsünden sağdığı süt bakracını Efruz Bey’ e uzatır; “Ağustos sıcağında dudaklarınız patlamış için evlatlarım” der. Efruz Bey bir bakraca bir akıncılara bakar. Anaya der ki; “Ana senin bakracın küçük ama benim akıncılarım kalabalık sen onu evlatlarına, torunlarına götür” der. Yaşlı ana Efruz Bey’ e bakar “İç yiğidim seni düşünen Cenabı Allah, elbette senin yanında olanları da düşünmüştür” der. Bu sözlerde bir hikmet sezen Efruz Bey, bakracı eline alır “Hak bismillah” der, içer ve yanındaki akıncısına verir. O da içer yanındakine verir ve böylece 40 akıncı ve beyleriyle 41 kişi içmiş olur. “Kırk birinize de maşallah (KIRKBİR KERE MAŞALLAH)” diyen yaşlı ana Efruz Bey’ e tekrar bakracı verir. Efruz Bey bakracı eline alır bir bakar ki bakraçtan bir parmak bile eksilmemiş. Cenabı Allah öyle bir feyiz öyle bir bereket vermiş ki bütün akıncılar doyasıya içiyorlar. Bakracı tekrar tekrar içmek isteyen akıncılara götüren ana bakıyor tüm akıncılar doymuşlar, bakracı iki eliyle kaldırarak “İçin yiğitlerim” der. 41 akıncı da “Doğduk ana” deyip midelerini gösteriyorlar. Ana tekrar “İçin aslanlarım” deyince; hepsi bir ağızdan “ANADOLU!” “ANADOLU!” “ANADOLU!” diyerek haykırıyorlar.

 

O gün bugün bu topraklarımızın adı Anadolu olarak kalmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...