Jump to content

Seyis...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

TANIM

 

Atların bakımı, beslenme ve yetiştirilmesi işlerinde çalışan kişidir.

 

GÖREVLER

 

- Hayvanların günlük bakımlarını yapar, (Tımarlama, eyerleme, su ve yemlerini verme vb.) - Ahır temizliklerini yapar, - Yarış atlarını sabah-akşam uzun yürüyüşlere çıkarır, yarışa hazırlar, - Yarış sonrası bakım, beslenme ve temizliğini yapar, - Haftalık bakım çerçevesinde antrenörün talimatı ile 3 ayda bir parazit ilacı verir, - Yarış atlarının tırnaklarına nal çaktırır.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Gem, - Yular, - Eğer, - Eğer keçesi, - Üst Örtüsü, - Tımar takımı (Havlu, sünger, kaşağı vb.), - Çeşitli yemler, - Temizlik malzemeleri (Kova, süpürge vb.).

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Seyis olmak isteyenlerin; - Bedence güçlü ve dayanıklı, 70 kg altında kiloya sahip, - El becerisi olan, - Dengede durma, becerisine sahip, - Hayvan yetiştirme ilgisine sahip, - Sabırlı, duygusal, hayvan sevgisine sahip, cesur, atik, uyumlu, kurallara uyan kişilik özelliklerine sahip kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Çalışma ortamı kimi zaman kapalı, kimi zamanda açık havadadır. Seyisler genelde ayakta çalışırlar. Yalnız atları gezdirirken atın üstüne oturarak binek yaparlar. Bu meslek mensubu daha çok tek başlarına çalışır, ancak işleri ile ilgili olarak at sahipleri, antrenör ve veteriner hekimlerle iletişimde bulunurlar.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Seyisler; - Türkiye Joaaa Kulüplerinde, - Atlı spor binicilik klüplerinde, - Özel şahıslara ait hara ve çiftliklerde, - Turistlik otellerin binicilik bölümlerinde çalışabilirler. Seyislik mesleği sanayinin geliştiği batı ülkelerinde bayan mesleği olarak anılırken, Ülkemizde çoğunlukla erkeklerin istihdam edildiği, kadın oranının çok düşük olduğu bir meslektir.

 

Alt yapının oluşturulması, atıcılığın ülkemizde daha bilinçli olarak gelişmeye başlamasıyla, eğitimli seyislerin iş bulma olanakları da artacaktır.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

- Meslek eğitiminin örgün eğitiminde yeri olmayıp, işbasında çalışılarak, geleneksel yolla öğrenilmektedir. - Hipodrom Müdürlükleri bünyesinde düzenlenen kurslarda mesleğe ilişkin mesleki eğitim verilmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Geleneksel eğitimde herhangi bir şart yoktur. Hipodrom Müdürlüklerince verilen kurslara katılabilmek için; - En az ilköğretim mezunu olmak, - Askerlikle ilişkisi bulunmamak, - 30 yaşından gün almamış olmak, - 70 kg üzerinde ağırlığı olmamak, - Cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

- Geleneksel eğitim içerisinde önceden belirlenmiş bir süre olmayıp, zaman içerisinde öğrenilip beceri kazanılmaktadır. - Hipodrom Müdürlüklerince düzenlenen kursun süresi 45 gündür. - Meslek eğitiminde (Kursta) kursiyerlere aşağıda belirtilen derslerde eğitim verilmektedir. - At bilgisi ve binicilik,At bakımı, yemleme-sulama, at temizliği, atların cinsleri, binicilik.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

Birden fazla seyisin çalıştırıldığı işyerlerinde beceri ve başarıya sahip olanlar Seyisbaşı olabilirler. Türkiye Joaaa Kulübü Genel Müdürlüğünce açılan At Eğitim Antrenörlüğü sınavına katılıp başarılı olunması halinde antrenör olunur.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

Çiftliklerde geleneksel meslek öğrenimi esnasında eğitim aynı zamanda iş olarak ta kabul edildiğinden bu konuda bir ayrım söz konusu değildir.

 

Hipodrom Müdürlüğünce verilen seyislik mesleği ile ilgili kurs süresi olan 45 gün için katılımcılara ücret ödenmektedir. Ayrıca katılımcılara ferdi kazanç sigortası yapılarak, sürekli sakatlık ve ölüm halinde tazminat ödeme söz konusu olup, hastalanmaları halinde her türlü tedavi masrafı Türkiye Joaaa Kulübü tarafından karşılanmaktadır. Eğitim süresince seyis öğrencilerin barınma, yemek giderleri de TJK tarafından karşılanmaktadır.

 

İyi yetişmiş bir seyis asgari ücretin 4 katına kadar ücret alabilir.

 

Seyisler ilk işe başladıklarında asgari ücretin 3 katı ücret alırken, bakımını üstlendiği atın, yarış kazanması halinde kazanılan ikramiyenin yüzdesini (bu yüzde oranı değişiklikler göstermektedir) seyis primi olarak alır.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Seyis

   Tanımı   Atların bakımı, beslenme ve yetiştirilmesi işlerinde çalışan kişidir.   Görevleri   Hayvanların günlük bakımlarını yapar, (Tımarlama, eyerleme, su ve yemlerini verme vb.) -Ahır temizliklerini yapar, -Yarış atlarını sabah-akşam uzun yürüyüşlere çıkarır, yarışa hazırlar, -Yarış sonrası bakım, beslenme ve temizliğini yapar, -Haftalık bakım çerçevesinde antrenörün talimatı ile 3 ayda bir parazit ilacı verir, -Yarış atlarının tırnaklarına nal çaktırır.   Kullanılan Alet ve Malzemeler

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Rüyada Seyis Görmek

   [h=2][/h] Mala, tedbirli yöneteciye, işleri idare eden kimseye; Seyis bazen deyyus ve eşini kıskanmayan kimseye delalet eder.   Halk arasinda fesat tohumu ekmekle ugrasan bir adamdir. Bir baska rivayete görede: Rüyada hayvan bakan seyisi görmek, mal ve tedbirli bir reise isarettir. Seyiste ve onun Isminde hayir yoktur. Bazen de seyis, nikah memurunun katibine isarettir. Seyisin hayvanlari bulusturdugunu ve onunla beraber de zincirin görülmesi, o kimsenin deyyus olmasina ve harami helal o

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Hoca Ve Seyis

   Hoca vaaz vereceği yere gelmiş, gelmiş ama, ön sırada tek başına oturan seyisten başka kimsecikler yokmuş. Kara kara düşünen hoca sonunda seyise sormuş: "Buradaki tek kişi sensin. Sana göre konuşmalı mıyım, yoksa konuşmamalı mıyım?" Seyis cevap vermiş: "Ey hoca efendi, ben basit bir insanım, bu konulardan anlamam. Ama, ahırıma gelseydim ve bütün atların kaçıp sadece bir tanesinin kaldığını görseydim, yine de onu beslerdim." Bu sözlere hak veren hoca duaya başlamış, arkasından da vaazına.

   , Yer: Düz Yazı (Nesir)

×
×
 • Yeni Oluştur...