Jump to content

Müftü...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

TANIM

 

Toplumu İslam dini hakkında aydınlatan, din hizmetlerini düzenleyen ve denetleyen kişidir.

 

GÖREVLER

 

- Toplumu dini konularda aydınlatır, - Dini konularla ilgili sözlü ve yazılı soruları yanıtlar, - Hutbe ve vaaz konularını saptar, - Camilerin açılış ve kapanış saatlerini saptar, - İbadete açılmak istenen yerlere izin vermek için inceleme yapar, - Hac ve umre ziyaretleriyle ilgili işlemleri yürütür, - Dini gün ve bayramları, fitre miktarını tespit ederek halka duyurur.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Dini yayınlar, - Büro malzemeleri, - Vaaz, hutbe ve benzeri faaliyetler sırasında giyilen özel kıyafetler.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Müftü olmak isteyenlerin; - Okuduğunu anlama ve düşüncelerini söz ve yazı ile ifade edebilme gücüne sahip, - Başkalarını etkileyebilen, ikna edebilen, - Düzgün konuşma becerisine sahip, - Başkalarının duygu ve düşüncelerine duyarlı, - Yeniliklere açık ve geniş görüşlü kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Müftüler büroda görev yaparlar. Çalışmalarında, bulunduğu il veya ilçenin kamu yöneticileri ve yöre halkıyla etkileşim halindedirler.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

İl ve ilçelerde Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı müftülüklerde görev alırlar.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Mesleğin eğitimi Öğrenci Seçme Sınavıyla (ÖSS) girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı ilahiyat fakültelerinin İlahiyat bölümlerinde verilmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Bu bölüme girebilmek için ÖSS Sınavında yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almak gereklidir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

İlahiyat fakültesinin İlahiyat bölümünde Arapça Kuran-ı Kerim eğitiminden oluşan bir yıllık hazırlık sınıfından sonra dört yıllık eğitim süresince; Kuran-ı Kerim’in yorumu (Tefsir), Hz. Peygamber’in sözlerinin yorumu (Hadis), İslam Hukuku, Din Felsefesi, Anlam ve Yorum Bilimi, Din Tarihi, Din Sosyolojisi, Din Psikolojisi ve Genel Dinler Tarihi gibi dersler verilmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

İlahiyat fakültesi mezunları ilk önce Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı sınavla stajyer vaiz olarak göreve başlarlar. Stajyerliği kalkan vaizler müftülük sınavına girerek ilçe müftüsü olabilirler. İlçe müftüleri beş yıl çalıştıktan sonra il müftü yardımcılığına terfi edebilirler. Toplam on yıl yüksek kademelerde görev yapan kişi il müftülüğüne terfi edebilir.

 

BENZER MESLEKLER: İmamlık, vaizlik

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

- Eğitim süresince isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim ve harç kredisi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler. (Örneğin; Milli Eğitim Bakanlığı) - Eğitimden sonra ücret durumu ise Devlet Memurları Kanunu ile belirlenmektedir.

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Şeyh Müftü Türbesi -Mustafakemalpaşa

   Şeyh Müftü Camisi’nin kuzey batısında, camiye bitişik olarak Şeyh Müftü’nün türbesi bulunmaktadır. Şeyh Müftü Mustafakemalpaşa’lı olup, asıl ismi Abdülkerim-ül Kadiri’dir. Kadiri Tarikatına mensup olup, Şeyh Karabali’den ders almış ve Şeyh İmamzade’nin müridi olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman tarafından İstanbul müftülüğüne tayin edilmiş, 1544-1545 yılında ölmüş ve Mustafakemalpaşa’ya gömülmüştür.   Türbe 1894-1895 yılında Naip Şefik Bey’in, Kaymakam Haydar Bey’in ve ismi belli olmayan bir hak

   , Yer: Marmara Bölgesi

  • Rüyada Müftü Görmek

   Rüyasında müftü gören kimse akılı ve itibar sahibi bir kimsenin dostluğunu kazanacak demektir.   Rüyada müftü görmek, dini bir gayret ve çaba içinde olduguna isarettir.

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Bilal Nadir Hz.lerine "Yaptıkların Doğru Değil" Diye Mektup Yazan Müftü

   Bilal Nadir Hz.lerine "Yaptıkların Doğru Değil" Diye Mektup Yazan Müftü   Zamanla çok meşhur ve ağadan olan bir müftüye Bilâl Babamın bazı hallerinin üstüne çok ilâve yapılıp söylüyorlar. Müftü kızıyor. Babama tekdir halinde mektup yazıp "bu yaptıkların doğru değil" diyordu. Babam mektuba cevaben: – Müftü efendi, bendeki haller o senin dediğin gibi değil, çok ilâve yapmışlar. Hem sen zahir âlimisin, ilmi zahirle ilmi batını bilemezsin. Sen ilmi zahirle ilmi bâtını ayıramazsın

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...