Jump to content

Purim


Guest Suzie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Purim

 

“Ester Orucu” Adar ayının 13’ünde tutulur. Bu oruç, Mordehay, Ester ve tüm Yahudilerin tuttukları üç günlük orucun anısınadır. Bu tarih, Aman’ın Yahudileri yok etmek amacıyla seçmiş olduğu güne rastlamaktadır. Oruca Ester’in adının verilmesinin sebebi, bu üç günlük oruç, dua ve Teşuva fikrini veren kişi olmasıdır.

 

 

 

Neyse ki, bu oruç üç günlük değildir. Ayrıca, o zaman tutulan oruçla tarih olarak aynı güne düşmemektedir. Purim olayları sırasında tutulan oruç, Mordehay’ın, Aman’ın 13 Nisan’da yazıp her yere yolladığı emri haber almasının hemen ardından, hem de Pesah olmasına rağmen, 14-15-16 Nisan tarihlerinde tutulmuştur. Bizim orucu 13 Adar’da tutmamızın sebebi, düşmanlara karşı savaşa hazırlandığımız 13 Adar gününü hatırlamamızdır.

 

. Purim’in pazar gününe düştüğü yıllarda Taanit Ester bir önceki perşembe günü tutulur.

 

. Herkes Taanit yapmakla yükümlüdür. Fakat hamile, ya da bebek emziren kadınlarla, (ölüm tehlikesi olmasa da) hasta kişiler yemek yiyebilirler. Fakat onlar da sadece doymak amacıyla yemeli, büyük sofralar kurmamalıdırlar.

 

. Taanit gecesi tan vaktine kadar yemek yenebilir. Fakat eğer bu vakitten önce yatılmışsa oruca başlanmış sayılır ve güneş henüz doğmamışsa bile yemek yenemez. Geceleri kalkıp bir şeyler içmeyi adet edinmiş kişiler ise, tan yeri ağarmamışsa, bir şeyler içebilirler.

 

. Oruç, Arvit duası söylenip Megila okunması bittikten sonra sona erer.

 

. Artık yıllarda, Taanit Ester ve Purim, Veadar ayı içinde aynı tarihlerde yapılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...