Jump to content

Zaman Yönetiminde 7 Eylem Alanı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hedefleri belirleme ve hayatı düzenlemenin önemi tartışılmaz. Geçtiğimiz haftalarda zaman yönetimi üzerine yazdığım yazılardan sonra, okuyucularımızdan gelen bazı düşünceler doğrultusunda hedef belirleme ve zaman yönetimi arasındaki ilişkiyi açmamız gerektiği ortaya çıktı.

 

Hedef belirleme ve zaman yönetimi kavramları birbirinden bağımsız olmadığı gibi, eski ifade ile birbirlerinin mütemmim cüzleridir. Onun için iki kavramı birbirinden ayıramayız. Ancak her ikisini de gözeterek nasıl bir plan yapabiliriz, onun üzerinde fikir yürütmeye çalışacağız.

 

Zaman yönetimi uzmanları kişiye verilen 24 saatlik süreyi belli bölümlere ayırarak kullanmada yarar olduğu görüşündedirler. Bu açıdan günü ~7 eylem alanı~na ayırabiliriz. Bunlar; iş, ev ve aile, sosyal faaliyetler, kişisel gelişim, kişisel bakım, uyku ve eğlence şeklinde sıralanabilir. Kişinin bu sıralamada en uzun süre ayırdığı eylem, ona verilen değeri gösterecektir. Şimdi kabaca bir tasnif yapalım.

 

1. İş

Kişinin maaşlı ya da kendi çabalarıyla iştigal ettiği ve geçimini sağlamak amacıyla yaptığı önemli bir eylemdir. 24 saat içerisinde, mesai kavramı ve ulaşım süresi de göz önünde bulundurulduğunda iş için 10 saat ayrılabilir. Burada dengeyi bulmak önemlidir. Bazı iş kolikler günde 18 saat çalışmayı düşünebilirler, bazı kişiler de 4 saat olarak bu süreyi tespit edebilirler. Ancak normali ve dengeli olanı 10 saat olabilir. Bütün eylem alanları için geçerli ilke, uygulanabilir ve dengeli olanını seçmektir. Uygulanmadıktan sonra kağıt üzerinde kalacak bütün ayrımlar, sadece özenle yapılmış karalamalardan ibarettir.

 

2. Ev ve Aile

Bekâr olan kişiler için denilecek çok fazla bir şey yoktur. Ancak evli ve çocuk sahibi kimseler, mutlaka ailelerine vakit ayırmak zorundadırlar. İş dünyasındaki boşanmaların büyük çoğunluğunun, ailesine zaman ayıramamaktan kaynaklandığını, yapılan araştırmalar söylüyor. Daha da önemlisi 7 eylem alanı~nda zaman ayarlamaları yapılırken, kişinin eşi ve çocukları ile birlikte karar vermesinde fayda vardır. Tek başına verilen kararlar bir süre sonra tatsızlıkların ve aile içi geçimsizliklerin başlangıcı olmaktadır.

 

3. Sosyal Faaliyetler

Eş ve dost ziyaretleri, dernek, cemiyet, vakıf vb. organizasyonlara katılıp, bunlar içerisinde yer alma şeklinde düşünülebilir. Bu faaliyetler kişinin çevresini genişlettiği gibi, bilgi ve görgüsünü de artıracaktır.

Kişisel gelişim ve kişisel bakım

 

4. Kişisel Gelişim

Kişinin kendisini tanıması, içindeki var olan potansiyeli keşfetmesi ile birlikte eylem insanı olma süreci olarak tanımlanabilir. Kitap okuma, yazma, düşünme ve benzeri bütün eylemler bu süreç içersinde yapılmalıdır. Başarılı olmuş insanların hemen hemen tümünün, kişisel gelişim için kendilerine zaman ayırdıkları vakidir. Günlük asgari 1 saat ile 7 saat arasındaki bir süre, kişisel gelişime ayrılabilir.

 

7.5. Kişisel Bakım

Kişisel bakımdan anlaşılması gerekenler; kişinin sağlığı, dengeli beslenmesi, spor ve bedensel bakım olarak sıralanabilir. Belirtilenlere verdiği önem derecesinde kişi bu alanlara süre ayırabilir. Günde 10 dakikadan 2 saate kadar kişisel bakım için tahsis edilebilir.

 

7.6. Uyku

Zorunlu olarak vakit ayırmamız gereken bir durumdur. Beynin günlük olaylar içerisindeki yoğunluğunu atması ve zihinsel dinlenme yapabilmesi için uyku gereklidir. Uyku sırasında beynimiz gün içinde topladığı bilgiyi işlemden geçirir. Hatta uyku saatlerinin düzensizliğinin, IQ seviyesindeki düşmeyle birlikte, anlamlandırma yeteneği ve dil becerilerinde tahribatlara yol açtığı bilimsel araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Dolayısıyla uykuya günlük en az 5 saat, en çok 8 saat süre ayrılmalıdır.

 

7.7. Eğlence

Eğlence kavramının içeriğinden tatil, Tv, sinema, müzik dinleme gibi faaliyetler anlaşılmalıdır. Özellikle belirtmem gerekir ki, bir haftalık ya da bir yıllık yoğun temponun ardından kişinin mutlaka tatil için süre ayırması gerekir. Bazılarında ~Tatil yapmasam da olur, anlayışı hakimdir. Bu düşüncenin yanlış olduğu aşikârdır.

 

Daha alt ayrımlar yapılabilir. Detaya inildiğinde hem tasnifte zorlanılır, hem de süre ayrımı dakikalara kadar düşer. Onun için kaba bir tasnif tercih edilmelidir.

~7 eylem alanı~na ayrılan süre önce günlük, ardından haftalık olarak tasniflendiğinde, kişinin ne kadar boş vaktinin olduğu ve bazı alanlara az ya da fazla zaman ayırdığı ortaya çıkacaktır. Birkaç aylık denemeden sonra sistem yörüngesine oturacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...