Jump to content

Cevher Hazırlama


abaji
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cevher hazırlama programının amacı, doğada ham olarak bulunan değerli minerallerin değerli olmayan minerallerden ayıklanması ve zenginleştirilmesi işlemlerini yürütecek ara insan gücünü yetiştirmektedir. Cevher hazırlama programında öğrenim görmek isteyen kimselerin fizik ve kimya ile ilgili. El becerisine sahip kimseler olmaları beklenir. Ayrıca bu alana girenlerin kapalı ve sıcak yerlerde çalışmaktan rahatsız olmayacak, bedence güçlü kimseler olmaları da gerekir.

 

Programın Amacı: Cevher hazırlama programının amacı, doğada ham olarak bulunan değerli minerallerin değeri olmayan minerallerden ayıklanması ve zenginleştirilmesi işlemlerini yürütecek ara insangücünü yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Cevher hazırlama programında birinci yıl matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri ve ekonomi, ekonomik jeoloji, petorgrafi dersleri; ikinci yılda maden işleme, cevher işleme, maden makineleri, teknik elektrik ve bilgisayar programlama gibi dersler okutulur.

 

Gereken Nitelikler:Cevher hazırlama programında öğrenim görmek isteyen kimselerin fizik ve kimyaya ilgili, el ve kollarını ustalıkla kullanabilen, şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkiler görebilme yeteneğine sahip kimseler olmaları beklenir. Ayrıca bu alana girenlerin kapalı ve sıcak yerlerde çalışmaktan rahatsız olmayacak bedence güçlü kimseler olmaları da gereklidir.

 

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Cevher hazırlama programını bitirenlere "Cevher Hazırlama Teknikeri" ünvanı verilir. Cevher hazırlama teknikeri ham cevheri saflaştırmak ve zenginleştirmek için zenginleştirme tesislerinde ve hammadde hazırlama ünitelerinde, metalurji mühendisinin gözetimi ve denetimi altında görev yapar.

 

Çalışma Alanları:Cevher hazırlama teknikerleri cevher hazırlama ve zenginleştirme işleri ile ilgili kamu veya özel sanayi kuruluşlarında çalışabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Cevher Hazırlama Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

   Ülkemizde sadece İstanbul Teknik Üniversitesi bu bölümü bünyesinde barındırır. MF - 4 puan türü ile here yıl yaklaşık 30 öğrenciyi bölüme alır. 4 yıllık bir lisans programı olmakla birlikte zorunlu olan (Hazırlık Okulu geçme sınavından başarılı olunduğu takdirde zorunlu tutulaz) bir yıllık Hazırlık Okulu programı mevcuttur. Cevher Hazırlama Mühendisliği son yıllarda çokça tercih edilen bölümlerden birisidir. Bu bölümde doğal kaynakların çeşitli sanayiler için kullanılabilir halde getirilmesi aş

   , Yer: Üniversiteler

  • Cevher Hazırlama...

   Cevher hazırlama, temel olarak, kıymetli mineralleri cevherden ayırma işlemidir. Endüstriyel ölçekli cevher hazırlama işlemleri birçok aşamadan oluşur. Cevher temelde fiziksel ve kimyasal özelliklerinden oluşan farklara göre ayrılmaktadır.   Bununla birlikte birçok tesiste hidrometalurjik ve pirometalurjik işlemler de yapılmaktadır.   Cevher hazırlama genel olarak dört aşamadan oluşur. Boyut küçültme, sınıflandırma (malzemeyi boyutlarına göre ayırma), zenginleştirme (cevheri fiziksel ve

   , Yer: Ansiklopedi

  • Cevher Hazırlama Mühendisliği

   Genel Bilgi   Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından, Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir. Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların metalurji, demirçelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

×
×
 • Yeni Oluştur...