Jump to content

Köpeklerin Bordetella İnfeksiyonu


tugce

Önerilen Mesajlar

Köpeklerin bordetella infeksiyonları, özellikle gençlik hastalığı sırasında köpeklerde görülen sekonder bir infeksiyondur.

 

Etiyoloji: B. broncbisepticus küçük koko basillerdir. Hareketlidir. İnsanlar için patogen olan tipler hareketli değildir. Yeni kültürler kapsüllüdür. Spor vermezler. Gram negatiftir. çoğu hemolitiktir Dış etkilere dayanıklı değildir. 55 °C.'de 30 dakikada inaktive olurlar. Endotoksinleri vardır.

 

Bordetella bronchisepticus normal olarak köpeklerin solunum yolunda bulunan bir mikroorganizmadır.Etkenin köpek, kedi, domuz ve laboratuvar hayvanlarında solunum yolu infesiyonlarına neden olduğu saptanmıştır.

 

Semptomlar: Genellikle gençljk hastalığı sırasında köpeklerde sekonder olarak; B. bronchisepticus'dan ileri gelen akciğer infeksiyonları görülmektedir. köpeklerde pnömoni ve bronkopnömoni şeklinde ortaya çıkar. Ancak benzeri semptomlar başka enfeksiyonlar da şekillenebildiği için, hastalık için tipik sayılmaz.

 

KORUNMA : İlk 6-8 haftalarda, 2-4 hafta arayla iki defa yapılmalıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...