Jump to content

Bitki Koruma


abaji
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Programın Amacı: Bitki koruma programının amacı, bol ve kaliteli bitkisel ürün elde edebilmek için bitkilerin hastalıklardan ve yabancı otlardan korunması konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Bitki koruma programında matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri yanında; meteoroloji, tarım makineleri, toprak bilgisi, böcek ekolojisi, böcek sistematiği, zirai mücadele organizasyonu ve karantina, meyve ve bağ zararlıları gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

 

Gereken Nitelikler:Bitki koruma alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere, özellikle zooloji ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, bilimsel meraka sahip kimseler olmaları beklenir.

 

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bitki koruma programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" ünvanı verilir. Bitki koruma alanında yetişen ziraat mühendisleri zirai mücadele istasyonlarında meyve, sebze, tahıl ve süs bitkilerine zarar veren böcek ve zararlı otlarla mücadele yöntemlerini geliştirir, bitki zararlıları konusunda üreticileri aydınlatır.

 

Çalışma Alanları:Bitki koruma alanında yetişen ziraat mühendisleri, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı zirai mücadele istasyonlarında, Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi kuruluşlarda ve tarım ilaçları yapan fabrikalarda görev alabilirler.

 

Bitki Koruma Programın Amacı: Bitki koruma programının amacı, bol ve kaliteli bitkisel ürün elde edebilmek için bitkilerin hastalıklardan ve yabancı otlardan korunması konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Bitki koruma programında matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri yanında; meteoroloji, tarım makineleri, toprak bilgisi, böcek ekolojisi, böcek sistematiği, zirai mücadele organizasyonu ve karantina, meyve ve bağ zararlıları gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır. Gereken Nitelikler:Bitki koruma alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere, özellikle zooloji ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, bilimsel meraka sahip kimseler olmaları beklenir.

 

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bitki koruma programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" ünvanı verilir. Bitki koruma alanında yetişen ziraat mühendisleri zirai mücadele istasyonlarında meyve, sebze, tahıl ve süs bitkilerine zarar veren böcek ve zararlı otlarla mücadele yöntemlerini geliştirir, bitki zararlıları konusunda üreticileri aydınlatır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Bitki Koruma Ürünleri Nasıl Kullanılır?

   Yaygın bilinen ismiyle zirai mücadele ilaçları tarım ürünlerinin üretimi, depolanması gibi aşamalarda ortaya çıkabilecek zararlı unsurlarla mücadele için geliştirilmiş kimyasallardır. Bitki hastalıklarına, zararlı hayvanlara, yabani bitkilere karşı mücadele için kullanılan birçok çeşidi bulunur. Bitki koruma ürünleri kullanırken dikkatli olunmalıdır ve eğer bahsedilen unsurlara başka şekilde çözüm bulunamıyorsa kullanılması gereklidir. Çok yoğun olmayan yabani ot varlığı gibi durumlarda bitki

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Bitki Koruma Mezunları Ne Iş Yapar?

   Ziraat Fakültelerinde 4 yıllık lisans eğitimi veren Bitki Koruma bölümün temel amacı tarımda kullanılan ve yaygın üretimi, tüketimi olan bitkileri hayvansal zararlılardan mikroorganizmalardan ve zararlı yabancı otlardan korumak ve buna yönelik tedbirlerin geliştirilmesini sağlamaktır. Lisans eğitiminde teorik ve uygulamalı dersler birlikte verilir. Uygulamalı derslerin oranı genellikle teorik derslerin üçte biri ve bazı üniversitelerde nadiren de olsa dörtte biri kadardır. Bölümün bulunduğu çoğu

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Bitki Koruma Nasıl Bir Bölümdür?

   Bitki Koruma lisans programında bol ve kaliteli bitkisel ürünleri elde edebilmek için gereken insangücünü yetiştirmek amacıyla eğitimler verilir. Bu bölümde verilen eğitimler ile bitkisel hastalıklardan ve yabancı otlardan korunmak için çalışmalar ve araştırmalar da yapılır. Bu alanda yapılacak her türlü çalışmalarda rol oynayacak en verimli çalışanları yetiştirmek bölümün temel amaçlarından birisidir. Bitki Koruma lisans programı eğitim süresi normal olarak dört yıldır. Eğitim süresi boyunca ç

   , Yer: Üniversiteler

  • Bitki Koruma Ürünleri

   Bitki yetiştiriciliği için bakım şarttır. Kendi haline bırakılan hiçbir bitkiden tam anlamıyla verim alınamaz. Özellikle sebze ve baklagil yetiştiricileri için bitki koruma ürünleri olmazsa olmazdır. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını'nın onayından geçmiş bitki koruma ürünlerinden bazıları şunlardır: 1 - Azadirachtin Marul ve maydanoz koruma amaçlıdır. Yeşilliklerin üzerindeki sararmayla birlikte meydana gelen küçük deliklerin oluşumunu engeller. 100 litre sulama suyu içerisine 125 mi

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Bitki Koruma Teknikeri, Teknikerliği Meslek Tanıtımı, Özellikleri

   BİTKİ KORUMA TEKNİKERİ TANIM   Bitkisel üretimin her aşamasında, ürünün ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerden (hastalıklar, böcekler, yabancı otlar vb.) korunması ve üretimde kalitenin yükseltilmesi konusunda çalışan teknik ara elemandır.   GÖREVLER   Ziraat mühendisinin gözetimi altında; - Üretim alanında gözlem yapar, - Mücadelede, kullanacağı yöntemi belirler, - Kullanacağı alet ve ekipmanı kontrol eder, - Kültüre alınmış ve ekonomik değeri olan bitkileri hastalık ve zararlıların ol

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

×
×
 • Yeni Oluştur...