Jump to content

Güverte


abaji
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uzak yol yapan gelilerde, geminin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanlar yetiştirilir. Deniz nakliyat şirketlerinde, özel denizcilik şirketlerinde çalışılabilir. Güverte programının amacı uzakyol yapan gemilerde, geminin yönetimi ile ilgili görev yaparak ara elemanlar yetiştirmektir. Güverte zabitine yardımcı olarak bu elemanlar, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.

 

Programın Amacı: Güverte programının amacı, uzakyola giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanları yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Güverte programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda, matematik ve fizik alanları ile ilgili derslerden başka, meteoroloji, seyir, yük işlem, deniz ticaret hukuku, iş hukuku, işletme yönetimi, Pazar araştırmaları gibi dersler okutulur.

 

Gereken Nitelikler: Güverte programına girmek isteyenlerin hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu konularda başarılı olmaları gerekir. Ayrıca, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalarak, denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel ve psikolojik yapıya sahip olmaları gerekir.

 

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Güverte programını bitirenlere "Uzakyol Güverte Zabiti" ünvanı verilir. Uzak yol güverte zabiti, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.

 

Çalışma Alanları:: Uzakyol güverte zabitleri Deniz Nakliyat Şirketinde, özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Güverte Nasıl Bir Bölümdür?

   Öğrencilere uzakyol yapan gemi araçlarını kullanma ve yönetme bilgisini kazandırmayı amaçlayan güverte bölümü önlisans ve lisans düzeyinde 2 ayrı eğitim-öğretim imkanına sahip bir bölümdür. 4 yıllık eğitimi tamamlayanların 1. sınıf kaptanlığa yükselecek kriterde eğitimler tamamlanırken, önlisans mezunları vardiya zabiti ünvanıyla mezun olurlar. Lisans içerikli 4 yıllık bölümde genel olarak öğrencilere gemi kullanma ve gemi içi organizasyonu ve organizasyonun yönetimini yapabilecek donanımda bilg

   , Yer: Üniversiteler

  • Güverte Teknikeri - Uzakyol Güverte Zabiti

   Tanımı   Uzak yola giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapan kişidir.   Görevleri   Deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması işlerini yapar, - Alınan yükün limanlarda ilgililere teslimini yapar, - Geminin seyri ve geminin yönetimi ile ilgili işleri yürütür.   Kullanılan Alet ve Malzemeler   Dürbün, teleskop, bilgisayar, puantaj kartları, manifesto (Alınan malın ayrıntılı olarak gösterildiği miktar, adet, ağırlık vb. belge), seyir defteri.   Mesleği

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Rüyada Güverte Görmek

   Yabancı yerden alınacak ilginç ve güzel haberdir.   Rüyada güverte gören bekarsa evlenir. Evli ise çocugu olur. Güverte dindar güzel bir kadina isaret eder. Güverteyi uzaktan görse, yükseklik sevinç ve ululuga isaret eder. Rüyada güverteye çiktigini gören kimse korkuda ise korkusu gider, hasta ise, iyilesir, bunlardan hiç biri kendinde yoksa seref ve sevince erer.

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

×
×
 • Yeni Oluştur...