Jump to content

Müslümanlar da Günah Çıkartsa Olmaz mı?


Guest izuchiring

Önerilen Mesajlar

beni parçalamadan önce lütfen yorumumu okuyun. sonrasında bunu tartışırız.

 

bu fikre sahip olmamın sebebi türk toplumunun inanç ve ahlak değerlerinden dolayı istemeden çok sayıda cinayet işlemesinden dolayı oldu. eğer akıl danışılacak insanlar yani bizim din hocalarımız, camideki görevli bir insan bunlarla günah çıkartma adı altında bir platform oluşturulsaydı eyleme geçmeden önce bu tip cinayete meyillenen insanlar hocaya once akıl danışacaklar ve eminimki vazgeçirilecek bir çok akılda alınabilecekti. sizce de benim fikrim doğru değilmi?

sizcede oluşturulabilirmi? veya böyle bir ortam varda benimmi haberim yok? yorumlarıyla katılacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben senin başlığından yola çıkarak başlamak istiyorum..

çünkü yorum benim olucak ve sonuna kadar giderim..

 

tövbe de bir nevi, günah çıkartmaktır..

ama inanarak ve o tövbe ettiğine dönmemek şartıyla tabi ki..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eyleme başlamadan önce neden danışsınlar ki.

Günah çıkarma, günah olan eylem yapıldıktan sonra yapılır.

"Father, ben günah işledim" Yoksa "Hocam ben şu kıza tecavüz etmeyi düşünüyorum, ne dersiniz?" Bu şekilde biraz komik olur.

 

 

sizin vehmettiğiniz şekilde dünya da bir kurum olsaydı bile , eylemi yapacak kişi mesela birine tecavüz edecek kişi o kuruma danışırmıydı. Genelde tecavüz eylemi yapanlar aylarca planlayıp sorup soruşturarak değil anlık bir zevk uğruna o işi yapıyor.

Yada cinayet işleyecek biri.

 

>inanç ve ahlak değerlerinden dolayı istemeden çok sayıda cinayet işlemesinden dolayı oldu.

 

Türk toplumunu hangi inancı cinayet işlemesine sebep oluyor?

İslamiyet her türlü cinayeti yasaklamış. Töre ve namus cinayetleri de dahil. Haa, birisine ceza verilecekse de bunu devlet kurumları yapar demiş. Yoksa insanlara yasa uygulama yetkisi vermemiş.

 

Kasteddiğiniz yöresel adetlerden dolayı cinayet işlenmesi ise; bunun önüne gecilmesi için din adamları gayret ediyor, vaaz lar, din dersleri vs.

 

Dediğim gibi günah çıkarma kurumu olsaydı ne olurdu. Adam kızını öldürüp, "hocam günah işledim bi zahmet affediver" derdi. Günahlarından temizlendiğini düşünür vicdanen rahat ederdi.

 

Ne güzel işlediğiniz cinayetlerden dolayı hocaya yada papaza gidip günah çıkartabiliyorsanız, vicdanen rahatlayıp "nasıl olsa böyle bir kurum var, ben asarım keserim, hoca günahlarımı çıkarır" şeklinde ki düşünceyle cinayetler azalmaz daha da artar

 

"Aynı şey tövbe için de gecerli, nasıl olsa tövbe var deyip insanlar rahat rahat günaha giriyor" şeklinde ki bir iddiaya sahip biri varsa. Bu ne demektir. Tevbenin, istiğfarın ne anlama geldiğini bilmiyor, günah çıkarmayla karıştırıyor demektir!...

İslamiyet'te ne böyle bir günah çıkarma ne de böyle bir tevbe kapısı var!

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
ben senin başlığından yola çıkarak başlamak istiyorum..

çünkü yorum benim olucak ve sonuna kadar giderim..

 

tövbe de bir nevi, günah çıkartmaktır..

ama inanarak ve o tövbe ettiğine dönmemek şartıyla tabi ki..

 

bende tam aynısını söyleyecektim tövbede bir nevi günah çıkarmaktır ama günah çıkarmadan daha mantıklıdır bence

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

beldusin yorumunda

eyleme başlamadan önce neden danışsınlar ki.

Günah çıkarma, günah olan eylem yapıldıktan sonra yapılır. diyosun.ben insan bir suça meyillenmeden önce içini dökeceği rahatlayabileceği bir ortam olursa belki kararından vaz geçirilebilir teziyle yola çıkıyorum.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikli tevbeyle günah çıkarma aynı şey olduğu gibi birbiriyle de ilişkili değil.

 

ikincisi, mesajımı okuduysanız sanırım ne demek istediğimi anlamış olurdunuz. Fakat ben biraz daha açayım:

 

insan bir suça meyillenmeden önce içini dökeceği rahatlayabileceği bir ortam iddia bu ise, buna "günah çıkarma" demeyin, çünkü alakası yok.

 

İddianız mantıklı görünmekle birlikte, suçtan ne kasdedildiğinin belirtilmesi gerekir.

1. töre-namus cinayeti işleyecek biri hiç bir zaman gidip birine danışmaz. Çünkü o anda aklı başında değildir. Asabiyetine yenik düşmüştür. Sen ayağına gitsen de seni dinlemez.

2. Diğer suçlar söz konusu ise, aynı şey burada da geçerli. Hiç kimse kuruma gidip, "ben açıp çalmak istiyorum, ne dersin", yada "ben azdım tecaüz istiyorum", "ben şerefsizim livatacılk yapıcam" gibi sözlerle fikir danışmaz.

3. insanları ikna edip engellemek amaç ise, öncelikle herkesin her konuda suç işleme potansiyeli vardır. Böyle bir kurumun bir yerde kurulup katillerin, uyuşturucu tüccarlarının, tecavüzcülerin gelmesini beklemek biraz saçma bir fikir. Ancak herkesin kalbine böyle bir kurum yerleştirebilirseniz, bunun önüne geçebilirsiniz.

4.Böyle bir kurum var sa, diyelim uyuşturucu sattı, yada satacak. Yada adam öldürecek, -bu tip bir insan hiç bir zaman o kuruma gitmez, ama milyar da bir oldu, hadi gitti diyelim-

Oradaki peder olayı öğrendi. O ne yapacak. Adam ikna olmuş gibi görünerek terk etti. Pederin yapması gereken yanına gelen adamın mahremiyatına saygı gösterip olayı unutmak mıdır. Birinin öleceği endişesiyle kanun kurumlarına haber vermek midir?

 

ikinci şık daha mantıklı. Ve her zaman böyle bir olasılık yüzünden yine suç işleyecek oraya gitmez.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İnsan bir suça yönelmeden önce birilerine danışabilir mi? Bu güzel olurdu aslında. Ama insana suça yönelirken başka bir deyişle şeytana uyarken bunun farkında olmuyor. Bu durumda gidip birine danışması da mümkün değil.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Misafir
Bu konu artık başka yanıtlara kapalıdır.
×
×
  • Yeni Oluştur...