Jump to content

Panik Atak Hastalığının Detayları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Birden terlemeye başlıyorsanız, kalbiniz hızla atıyorsa, titriyorsanız, mideniz bulanıyor ve başınız dönüyor ise endişeye kapılmanıza gerek yok. Bu hislerin hepsi vücudunuzun korkuya karşı verdiği doğal tepkinin bir parçası olabilir. Ancak bazıları için, ani bir korku nöbeti çok daha ciddiye dönüşebilir yani Panik Atağa.

 

Panik Atak size kontrolünüzü kaybediyormuş hatta ölüyormuşsunuz gibi hissettirebilir. İnsanların hayatta bir veya ikiden fazla ciddi bir panik atak vakası yaşamayacaklarını açıklayan Dr.Öz “Sıkça panik atak yaşıyorsanız bu durum kaygı bozukluğunuz özellikle de panik bozukluğunuz var anlamına gelebilir” dedi.

 

Panik Atak bozukluğu olan insanlar, yaşadıkları durumu; aniden gelen ve muhtemelen belli bir nedeni olmadan, zaman zaman tekrarlayan, yoğun sıkıntı ve korku nöbetleri olarak tarif ediyorlar. Bu tipteki panik ataklar artık yalnızca stres olarak değil, gündelik yaşamı aksatan tıbbi bir durum olarak kabul edilmektedir.

 

Panik Atağın belirtileri bir uyarı olmaksızın aniden başlar ve 10 dakika içerisinde zirveye çıkar. Yarım saat veya daha fazla bir süre içinde çarpıntı, nefes darlığı, terleme, sersemlik, yutma zorluğu, ölmek üzere olduğunuz hissedebilir veya vücudunuz zarar görüyor hissine kapılabilirsiniz.

 

Bu ataklar beklenmedik bir anda geldiği için hastaları en çok etkileyen durum yaşayacakları bir başka ani atak korkusudur. Bu durum panik atak bozukluluğunun neden kısır döngüye tırmanış yaptığını açıklamaktadır.

 

Ciddi vakalarda, panik atak hastaları evlerinden çıkamaz veya toplum alanlarına giremez hale gelebilir. Bu tür durumlarda hiçbir mekan hastaya güvenli gelmez. Bu korku agorafobi olarak bilinir.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hastalığın ismi Panik Bozukluktur. Panik Atak veya sadece Atak kişinin yaşadığı şeylerdir diyelim.

 

 

Panik Atağın belirtileri bir uyarı olmaksızın

 

Burası olmamış havada kalmış böyle birşey yok.. Bir uyarı bir sebep birşey vardır. Yoksa o altta yatan ismi farklı olan bir hastalığa eşlik eden Anksiyete olarak anılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir dakikada okunuyor ama yaşarken baya bir zorluyor:D:D

ben bu rahatsızlığı ilaçsız atlattım çok şükür insanın kişilik yapısıylada çok alakalı o yüzden bende seyri çok farklı devam etti ve panik atak olduğumu bir süre anlamadım daha doğrusu kabul etmek istemedim tabiki çevremin bana yaklaşımıda çok önemli bir etkendi

doktor tedavisini destekliyorum fakat bu rahatsızlığa yakalananlar bence kendine hasta yakıştırması yapmamalı yani hastayım öldüm bittim modundan uzak kalmalı

hayatıma çok fazla artı kattı bu bir gerçek..

maneviyatınızı güçlendirin ve mümkünse ilaçlara bağımlı olmayın eninde sonunda kendi doktorunuz olacaksınız...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...