Jump to content

Adet Düzensizliğiniz Varsa Bu Besinleri Tüketin...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bu ürünleri tüketerek hormon dengesindeki bozulmaları düzenleyin...

 

Hormonlar, vücudun ürettiği kimyasal maddelerdir. İç salgı bezlerinde yapılır ve etki ettikleri hedef dokulara kan yoluyla taşınırlar. Depresyon ve sağlıksız diyetler hormon dengesini bozarak kadınlarda adet düzensizliklerine ve başka rahatsızlıklara neden olur.

 

Vücudun içinde ve dışında oluşan değişiklikler hormonlar sayesinde gerçekleşirler. Büyümeyi gelişmeyi, üreme sistemini kontrol eder, hormonlardaki iniş ve çıkışlar duygu durumumuzu, ruh halimizi belirler. Bazen hayıflandığımız sivilceler, menopoz, kistler gibi sorunları da ortaya çıkarabilseler de onlar eşsiz bir sistemin parçasıdır. Peki nedir bu hormon. Yaşla birlirlikte yaşanan hormonal değişimleri, hormonal bozuklukları, hormon tedavilerini tedavilerini sıkça duyarız.

 

Canlıların pek çoğu hormon üretir. Hormonlar, vücudun ürettigi kimyasal maddelerdir, iç salgı bezlerinde yapılır ve etki ettikleri hedef dokulara kan yoluyla taşınırlar. İç salgı bezleri hipofiz, tiroit, paratiroitler, pankreas, böbreküstü bezleri, yumurtalıklar ve erbezleri ile böbrek, ince bağırsak ve mide hormon üretir.

 

Depresyon, psikolojik sorunlar, tiroid bozuklukları, sağlıksız diyetler hormon dengesini bozarak adet düzensizliklerine neden olur. Hormonal süreç ergenlikle başlayarak yıllar içinde değişimler gösterir. Kadınlarda 10 yaşından itibaren ufak ufak salgılanmaya başlayan östrojen (kadınlık hormonu) hormonu ilk adetin görüldüğü 11-16 yaş aralığından sonra zaman içinde oturmaya başlar. Bu dönemde doğru beslenmenin gelecek yıllarda oluşabilecek osteoporozun önlemesinde çok önemli yeri vardır.

 

NASIL BESLENMELİ?

Gıdalardan Kalsiyum, demir, folik asit ve Cvitamini alımına özen gösterilmeli. n Tahıllar n Süt, süt ürünleri n Sebze ve meyve bolca tüketilmelidir.

 

SEBZE VE MEYVEYE AĞIRLIK VERİN

30’lu yaşlar kadınlık hormonu östrojenin en sağlıklı çalıştığı yıllardır. Aynı zamanda hamilelik için en uygun dönemdir. 30’lu yaşların sonlarına doğru ise seks hormonları düzensizleşmeye başlar. Bu dönemde adet öncesi sıkıntıları artarak; baş ağrıları, sinirlilik, huzursuzluk gibi adet öncesi sendromları görülür.

 

35 yaşından 40’lı yılların başlarına kadar kadınlar cinsel yaşamın verimli çağlarıdır. Yüksek antioksidan gücü yüksek beslenme tarzı oluşturulmalı,şeker tüketimi azaltılmalıdır. Bu yaş grubu vücudu serbest radikallerin zararlarından korumalıdır.

 

Bu nedenle de yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelere ağırlık vermelisiniz.

 

Kalsiyum zengini gıdalar

Bakliyatlar

Hayvansal proteinler

B vitamini

Omega yağ asitleri tüketilmelidir.

 

40’LI YAŞLAR

Bu dönemde kadınlık hormonu östrojen azalmaya başlar. Cinsel isteksizlikler, duygu dalgalanmaları yaşanır. Adet düzensizlikleri ve adet sürelerinde kısalmalar başlar. Menopoz öncesi döneme girişin oluduğu bu yıllarda hormonlarda hızlı değişimler oluşur. Ateş basmaları, sinirlilik hali, terleme, uyku sorunları oluşur. Vücutta değişimler oluşur, kilo farklı bölgelere daha çok bel ve karın çevresine yerleşir. Menopozla birlikte yumurtalıkların projestoren ve östrojen üretimi durur.

 

Bu dönemde görülen sağlık sorunları:

-Osteoporoz.

-Şeker hastalığı.

 

LDL düzeyinde artış (kötü kolesterol)

-Tansiyon.

-Kalp hastalıkları.

 

Nasıl beslenmeli?

-Posa alımı arttırılmalı, şeker tüketimi hayli azaltılmalıdır.

-Yağdan uzak, kolesterolü düşük ,orta ve düşük glisemik indeksli beslenme sistemi oluşturulmalı. Doymuş yağlardan kaçınmalı.

-Omega 3 ve omega 6; B 12, Kalsiyuma ihtiyaç duyulur.

 

50 YAŞINDAN SONRA NASIL BESLENMELİ?

-Zayıflayan kemikleri güçlendirmek çok önemlidir. Yağdan kesinlikle uzak durulmalıdır.

-Bol sebze-meyve

-Aminoasit ve antioksidan zengini gıdalar tüketilmeli.

-Kalsiyum ve B vitaminlerine önem verilmelidir.

 

Dr. İsmail Ağar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...