Jump to content

Kolposkopi


Misafir

Önerilen Mesajlar

Kolposkop 1924 yilinda bulunmus; kadin dis cinsel (genital) organlarinin kanser ve kanser öncüsü hastaliklarinin tanisinda bugün tüm dünyada "altin standart" olarak kabul edilen bir cihazdir. Kolposkop ile yapilan isleme" kolposkopi "denir. Kolposkop,esas olarak derinlik algilayabilen (stereoskopik) bir mikroskop olup,4 ila 60 kez büyütme yaparak dis genital organlarin örtücü zarlarinin (epitel) kanser ve daha da önemlisi ileride kansere dönüsebilecek hastaliklarini tanimada yardimci olmaktadir".Kolposkopi yapacak doktor bu konuda mutlaka özel olarak egitim görmüs olmalidir.Kanser öncüsü hastaliklar "bir kismi ortalama 10-15 yil sonra kansere dönüsürler.Genital kanserli kadinlarin yan etileri çok ,zor ve pahali tedavilerle ancak bir kismi kurtarilabilmektedir.Kolposkopi ile tani konan "kanser öncüsü hastaliklar"ayaktan tedavi yöntemleri ile %100'e yakin oranda yok edilebilen hastaliklardir.Bu asamada tani konan "kanser öncüsü hastaliklar" genellikle lokal anestezi altinda küçük cerrahi girisimlerle, organ kaybina neden olmadan tedavi edilirler.Böylece dogurganlik korunabilir ve yapilan arastirmalar bu asamadaki tedavileri takiben gebelik oranlarinin ve gebeliklerin seyrinin normal sinirlarda oldugunu göstermektedir

 

Kolposkopik islem jinekolojik muayeneye eklenecek 2-3 dakika içerisinde yapilabilir. Hasta jinekolojik muayene masasinda ,ayni pozisyonda yatarken ayakli bir mikroskop olan kolposkop ile doktor disaridan rahim agzina kadar tüm vaginayi serum fizyolojik (tuzlu su) ve/veya %3'lük asetik asit (sirke asiti) sürerek muayene eder. Bu islemden sonra gerekirse epitel (örtücü zarlar) lugol denilen bir iyot boyasi ile boyanabilir.

 

Muayene sonunda anormal olan dokulardan özel aletlerle,bir kaç milimetre büyüklükte parça veya parçalar alinarak patoloji laboratuarina gönderilir.Patoloji laboratuarinda doku ayrintili olarak incelenerek kesin tani konur.Daha sonra tedavisi gereken bir kanser öncüsü hastalik varsa bunun tedavisinde de hastaligin tamaminin çikarilarak tekrarlamamasi veya gereksiz olarak fazla doku çikarilmamasi için yine kolposkopi yapilir.

 

Bu islemlerin hemen tamami (parça koparilma islemi dahil) agrisiz olup hastaya rahatsizlik vermezler.Çok küçük bir hasta grubunda zaten jinekolojik muyeneden korkmalari nedeniyle , lokal anestezi altinda parça alinabilir.

 

Kolposkopi tarama yöntemi olmadigindan ,bir tarama yöntemi olan rahim agzi ve vajinal sürüntünün (cervicovaginal smear) alternatifi degildir.Hatta bu iki yöntem ayri düsünülemez,birbirlerini tamamlarlar.Bu yüzden kolposkopik islemden hemen önce sürüntü de alinir.Bu yüzden kolposkopik muyeneye girilmis olmasi rahim agzi sürüntüsü takibini aksatmamalidir.Rahim agzi sürüntülerinde anormal bulgulari olan bir kadinin bas vuracagi ilk yer bir kolposkopi ünitesi olmalidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...