Jump to content

Orta Yaşın Kanseri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Vajina kanseri daha çok 45-65 yaş arasındaki kadınlarda ortaya çıkıyor.

 

Kadın üreme sisteminden kaynaklanan kanserlerin yüzde 1'i vajina kanseridir. Vajina kanseri ortalama olarak 45-65 yaş arası kadınlarda görülüyor. Vajina yüzeyini döşeyen hücrelerden ortaya çıkar. Cinsel geçişli hastalıklardan human papilloma virusu enfeksiyonunun vajina kanserine neden olduğu belirtiliyor.

 

ETKİLERİ NELERDİR?

Ağrısız kanama (İlişki sonrası olabilir. Vajina mukozasında gelişen kanser travmaya hassastır. Bu özelliği ile ilişki sırasında ve sonrasında kanamaya neden olur) akıntı, sık idrara çıkma, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik gibi belirtiler gösterebilir. Jinekolojik muayene sırasında vajina duvarında kanamalı tümoral alan görülür. Biyopsinin incelenmesi ile tanı konur. Ayrıca servikal kanser taraması olan smear testi vaginal kanserlerin erken tanınmasında da faydalıdır. Vaginal kanserlerin tedavisi, kanserin vagendeki yerleşim bölgesine ve kanserin büyüklüğüne bağlıdır.

 

Cerrahi operasyon

Kanser rahim ağzına yakın bir yere yerleşmişse cerrahi olarak rahim ve vagenin 1/3'lük üst kısmı ve lenf bezleri çıkarılır. Cerrahi sonrası Radyoterapi uygulanır. Kanser vagenin orta bölümüne yerleşmişse sadece radyoterapi uygulanır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...