Jump to content

Proteinlerin Kanserlere Karşı Etkisi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Çok insan çok protein tüketmenin iyi olduğunu zanneder. Oysa bu yanlıştır. Sağlıklı insanlara vücut kitlesine göre, günde kilogram başına 0,8 gr protein tüketmeleri önerilir. Yani 70 kg’lik bir erkek günde 56 gr, 55 kg’lik bir kadın da 44 gr protein almalıdır. Aslında çoğumuz her gün bu miktardan daha fazlasını yemekteyiz. Örneğin tek başına 85 gr yağsız biftek 27 gr protein sağlar. Birçok deney tümörün protein bakımından zengin bir beslenme söz konusu olduğunda daha kolay geliştiğini göstermiştir.

 

Örneğin kanser yapıcı olduğu bilinen afiatoksin Bı adlı mantarla beslenen farelerde karaciğer tümörünün geliştiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle protein oranı düşük bir beslenme, afiatoksin Bı’in metabolizmasında yer alan ve kanser yapıcı etkisini artıran bazı karaciğer enzimlerinin etkinliğini ve üretimini azaltabilir.

 

İnsanlardaki bazı tümörlerin gelişmesi protein bakımından zengin beslenmeye bağlanmaktadır. Ama araştırmaların sonuçlan yağlara ilişkin veriler kadar doyurucu değildir. Aşırı protein alımına eşlik eden tümörler meme, dölyatağı, prostat, kalınbağırsak, düzbağırsak, pankreas ve böbrek tümörleridir

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...