Jump to content

Tıpta Çok Odaklı Lens Devrimi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Uzmanlar, multifokal göz içi lensler sayesinde hastaların, hem yakını hem de uzağı görebildiğini belirtti. Multifokal göz içi lensler sayesinde hastaların, hem yakını hem de uzağı görebildiğini belirten uzmanlar, bu tedavi yönteminde gözün içindeki merceğin alınarak yerine birden fazla noktada netleşme kabiliyeti olan yapay mercek yerleştirildiğini belirtiyor.

 

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Moray, son bir-iki yıldır yapılan ve kullanılan yeni lensler ile başarı oranlarının çok yükseldiğini söylüyor.

 

Özel dizaynlı mercekler kullandıklarını ve bu merceklerin içinde çeşitli halkalar bulunduğunu belirten Op. Dr. Moray, “Bu halkaların bir kısmı uzağı, bir kısmı da yakını görmeyi sağlıyor. Gözün içine takılan bu mercek sayesinde, uzak ve yakın görme için ayrı ayrı netleşme sağlanabiliyor. Hastalarımız buna çok kısa sürede uyum sağlıyor.” dedi.

 

Hasta seçimi doğru yapılmalı

Bu merceklerin kullanımı öncesinde hasta seçiminin çok doğru yapılması gerektiğini belirten Moray, “Gece araba kullanan bir hastaysa ve operasyon öncesi hasta seçimi doğru yapılmamışsa bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Çok az da olsa uygun olmayan hastaların seçiminde gece göze gelen ışıklarda dağılmalar ve kamaşmalar olabiliyor. Ayrıca hasta için uzağı mı yoksa yakını mı görmenin öncelikli olduğunun da öğrenilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

Moray, operasyon öncesinde hasta ile karşılıklı konuşarak bu konuyu netleştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Hastanın bize belirttiği önceliğine göre operasyonu gerçekleştiriyoruz. Hasta seçiminde diğer önemli bir konu ise hastanın göz bebeği boyutlarıdır. Gece ve gündüz, karanlık ve aydınlık farkında göz bebeği büyüme ve küçülme hareketi yapar. Eğer bu fonksiyonda bir sıkıntı var ya da yerine getirilemiyor ise gece gündüz farkında hastalar bu mercek ile rahat edemezler.”

 

Katarakt hastaları için avantajlı

Bu ameliyatın hastalara sağladığı avantajları anlatan Moray, “Örneğin katarakt ameliyatı olması gereken hastalarda hem katarakt yok ediliyor, hem de uzak ve yakın görmenin sağlanması yönünde önemli bir çözüm bulunmuş oluyor. Hiç kataraktı olmayan hastalarda ise, hem uzak numaralar sıfırlanabiliyor, hem de uzak ve yakını göstermek mümkün olabiliyor. Ameliyatın ardından katarakt ameliyatındaki gibi göz bandajlı oluyor. Bir gün sonra ise bandaj açılıyor. Bunların yanı sıra akomodatif göz içi lensler de tedavide kullanılıyor. Bu mercekler, insanın gözündeki orijinal merceğin hareketini taklit edebilme özelliğine sahip ve göz içine konuluyor. Bu konuda 3-4 yıldır çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bunlar genelde öne arkaya hareket ederek başarılı oluyorlar. Ancak kapsül içine konan bu lenslerde, kapsülün zamanla sertleşmesi lensin başarısını azaltıyor.” şeklinde konuştu.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...