Jump to content

Renk Körlüğü Erkekleri Tehdit Ediyor...


Renan

Önerilen Mesajlar

Medical Park Bursa Hastanesi Göz Kliniği Bölüm Direktörü Op. Dr. Bülent Kahraman, erkeklerin yüzde 8′inin kadınların ise yüzde 1′inin renk körü olduğunu söyledi.

 

Renkleri ve gölgeleri ayırt etme yeteneğinin normalden daha az olmasının renk körlüğü belirtisi olduğuna işaret eden Kahraman, “Renk Körlüğü gözünüzdeki renge duyarlı konik hücrelerin renk sinyallerini uygun bir biçimde alamamasından veya beyne uygun bir biçimde iletememesinden oluşur. Kırmızı-yeşil ayırt edememe en yaygın şekillerinden biridir ve kırmızı ve yeşilin belli gölgelerini ayırt edememek olarak açıklanabilir” dedi.

 

Nadir görülen bir türün de mavi ve sarıyı ayırt etme zorluğu olduğuna değinen Kahraman, siyahın, beyazın ve grinin gölgelerinden başka hiçbir renk görememe gibi vakalara da rastlanmakta olduğunu kaydetti.

 

Renk körlüğünün erken teşhisinin tedavi sürecini hızlandırdığını belirten Kahraman, “Birçok öğrenme materyalleri renk kodlu olduklarından renk körlüğünü erken yaşta teşhis etmek çok önemlidir. Bu Amerikan Optometrik Birliğinin çocukların okula başlamadan önce kapsamlı bir optometrik incelemeden geçmelerini önermelerinin sebeplerinden biridir. Renk körlüğü genelde irsidir ve tedavi edilemez, fakat renk körleri renkleri ayırt etmeye adapte edilebilirler. Bazı durumlarda renkleri daha iyi tespit edebilmek için özel kırmızı benekli bir lens kullanılır.” diye konuştu.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...