Jump to content

Bize Özgü Göz Problemleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünya Sağlık Örgütü, dünyayı 6 bölgede ele alıyor ve Türkiye’yi de içinde kabul ettiği Avrupa’da; körlük oranını en düşük olarak belirtiyor. 2002 yılı itibarı ile dünyada 36.9 milyon görme engelli kişi bulunuyor.

 

Yaygın görülen göz hastalıkları; halk arasında Türkçe isimlerle anılıyor: Örneğin, arpacık (hordeolum), karasu hastalığı (göz tansiyonu, glokom), tavuk karası (retinitis pigmentoza) ve göze perde gelmesi (katarakt). Bu hastalıklar sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sık görülüyor.

 

Gözde iltihaplanmanın (üveit) yanısıra; ağızda yaralar (aft), eklem ağrısı gibi pek çok bulgusu olan “Behçet hastalığı” ise, tüm dünyada bu isimle anılıyor. Prof. Dr. Hulusi Behçet’in tanımladığı bu hastalık, Türkiye’de diğer pek çok ülkeye kıyasla daha sık izleniyor.

 

Katarakt, dünyada -gelişmiş ülkeler dışında- körlüğün 1 sıradaki nedeni. Türkiye, katarakt alanında gelişmiş ülkelerdeki teşhis ve tedavi imkanlarına sahip. Körlük nedenleri arasında ikinci sırada göz tansiyonu, 3. sırada ise yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (gözün net görmeyi sağlayan bölümünün tahribatı) geliyor. Gelişmiş ülkelerde ise, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı körlüğün en sık nedeni. Sarışın-mavi gözlü olmak, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı için risk faktörü. Bu nedenle yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, yaş ortalaması ileri olan ve sarışın-mavi gözlü toplumlarda ülkemizdekinden daha sık izleniyor. Şeker hastalığı ve göz tansiyonu; erken teşhis ve tedavi edilmezse, körlükle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada sosyoekonomik seviye düştükçe bu hastalıklara bağlı körlük riski artıyor.

 

Miyopi günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir göz kusuru. İstatistiklere göre Avrupa ve Amerika’da toplumun %30-40’ı, Asya’da ise % 70-90’ı miyop. Ülkemizde miyopi, Japonya ve Çin gibi Asya ülkelerindekinden daha nadir izleniyor.

 

Ultraviyoleden kaynaklanan göze et yürümesi (pterjiyum) gibi problemler ise, güneşli bir ülke olan Türkiye’de sık. Körlüğe yol açabilen bir göz hastalığı olan trahom, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 1970’lerden önce yaygındı. Şu an ülkemizde yaygın olmayan trahom; Afrika, Asya, Güney Amerika, Avustralya ve Orta Doğu gibi dünyanın fakir ve hijyen kurallarının uygulanmadığı bölgelerinde halen yaygın. Göz yaralanmaları ise ülkemizde, koruyucu gözlük kullanımındaki ihmaller ve trafik kazaları nedeni ile yaygın.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...