Jump to content

Kanser Tedavisinde Onkogram Yöntemi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Bilindiği üzere kanser tedavisinde kemoterapi yöntemi sıklıkla uygulanmaktadır. Kemoterapi tedavisinde hastaya verilen ilaçlar belirli tümör tiplerinde standarttır. Yeni çalışmalar sonucunda zaman zaman ilaç protokolleri değişse bile genellikle belirli bir tip kanser türünde her hastaya aynı ilaçlar verilmektedir.

 

Ancak kanser tedavisi uygulamalarında görülmüştür ki benzer tümör tiplerine sahip hastalar aynı tedavilere farklı yanıtlar vermiştir. Bu sorunu araştıran çalışmaların sonucunda, kişilerin genetik farklılıklarının tümörlere de yansıması nedeniyle tedavi sonuçlarının birbirine benzemediği anlaşılmıştır.

 

Hastaların genetik farklılıklarının tedavi sonuçlarını etkilediğinin ortaya çıkmasından sonra kanser tedavisinde, kişiye özgü yöntemler aranmaya başlanmıştır. Bunda amaç kişisel farklıklara duyarlı tedavi yöntemleri ile daha iyi sonuçlar elde etmekti.

 

Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan bir yöntemde onkogram ‘dır.

 

Onkogram yönteminde hastadan alınan tümör parçası bazı işlemlerden geçirildikten sonra labarotuvar ortamında kemoterapi ilaçları ile işleme sokulmaktadır. Bu işlemle ortaya çıkan duyarlılık sonuçlarına göre hastanın tümörünün en çok hangi kemoterapi ilaçlarına yanıt verebileceği belirlenmeye çalışılmaktadır.

 

Elde edilen duyarlılık sonuçları ile hastaya özgü bir tedavi yöntemi belirlenebiliyor. Bu yöntem özellikle kaynağı bulunmayan tümörlerde tedavi stratejisi belirlenmesinde ve nüks eden hastalarda etkin olarak kullanılabilir.

 

Yöntem şuan için maliyetinin yüksekliği nedeni ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de standart bir uygulama değildir. Kişilerin tercihine göre özel laboratuar ortamlarında onkogram testi yapılmakta.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...