Jump to content

Kanser Tedavisinde Multidisipliner Yaklaşım...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kanser tedavisinde başarının olmazsa olmaz şartı konuyla ilgili bölümler arasındaki iş birliğidir. Multidisipliner yaklaşım olarak adlandırdığımız bu iş birliği hasta için hayati önem taşımaktadır. Çünkü kanser tedavisinde planlama aşaması tüm tedavinin gidişatını değiştirmektedir. Hatalı ve eksik yaklaşımlarla başlanan tedaviler malesef geri dönüşü olmayan hayati sorunlara neden olabilmektedir.

 

Peki nedir bu multidisipliner yaklaşım ve hangi bölümlerden oluşturmaktadır ?

 

Kanser şüphesi olan bir hasta henüz hiç bir tedavi başlamadan ilgili branş cerrahı, medikal onkoloji uzmanı ve radyasyon onkolojisi uzmanının ortak değerlendirmesi sürecinden mutlaka geçmelidir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir tedavi planlaması yapılabilir.

 

Ülkemizde en sık gördüğümüz hata kanser şüphesi olan hastanın onkoloji değerlendirmesi olmadan bir an önce ameliyat edilmesi isteğidir. Geç kalınmamak amacıyla yapılan bu tip cerrahiler günümüzde modern kanser tedavisinde terk edilmiştir.

 

Günümüzde ameliyat öncesi bir çok kanser tedavisi ile tümörün küçültülmesi hedeflenmektedir. Ameliyat öncesi yapılan kemoterapi ve radyoterapi tedavileri ile tümör küçülebilmekte hatta tamamen ortadan kalkabilmektedir. Bunun sonucunda hem ameliyat kolaylaşmakta hem de tedavi şansı artmaktadır.

 

Ameliyat öncesi yapılan tedaviler ile tümör küçülmekte böylece daha küçük ameliyatlar yapılabilmektedir. Bunun yanında tümörün tamamen temizleme ihtimali yükselmektedir. Yine bu iş birliği sayesinde kemoterapi ve radyoterapinin bir arada kullanıldığı tedaviler planlanabilmekte.

 

Bu nedenle kanser tedavisini planlarken mutlaka multidisipliner olarak cerrah,medikal onkoloji uzmanı ve radyasyon onkolojisi uzmanından ortak görüş alınabileceği bir tedavi planı sağlanabilmeli.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...