Jump to content

Japon Bilim Adamları Korkuyu Beyinden Sildi


Guest inanna

Önerilen Mesajlar

Bilimin sınırı yok. Bilinmeyenlerin bilindiği de bilinemeyeceğinden sürekli yeni bir şeyler düşünülecek, keşfedilecek, icat edilecek, yeni teknoloji ve tekniklerle yeni şeyler ortaya çıkıp duracak.

 

Biz burada bilimin niçin hayvanları denek olarak kullandığını, bunun etik olup olmadığını sorup tartışmayacağız... Dikkat çekilmesi gereken nokta çok daha önemli...

 

Hatırlarsanız bundan bir kaç ay önce görünmez montun icat edildiği haberlerde duyurulmuştu. Doğu Asya ülkelerinden bir mucidin imza attığı buluş arkasındaki kameralardan aldığı görüntüyü ön tarafa birebir aktararak elektronik bir şeffaflık sağlıyordu. Bir kaç ay geçti ki İngiliz Kara Kuvvetleri tanklarını bu sistem ile görünmez hale getirdi. Bilim ve Teknik askeri avantaj sağlamak üzere çok geçmeden ordular tarafından kullanılmaya başlandı.

 

Tarihin en başından beri bu böyle idi... Etik olup olmadığının tartışılması anlamsız olmakla beraber, tarih boyunca en yüksek teknolojiler savaş dönemlerinde ortaya çıktı. Dünyanın ve bilimin bugün vardığı noktayı önemli bir ölçüde İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerine borçlu olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Fakat şimdi...

 

Tıp, teknolojinin de gelişerek uygulanan tekniklere daha geniş imkan sağlamanması ile birlikte müthiş bir ilerleme gösterdi. Bugün bir çok hastalığın ölümcül ya da illet olmaktan çıkması elbette bu ilerleyişin ürünüdür. İnsan ve hayvanlara dair genetik, anatomik vb. çözülmeler bize hastalıklar, alışkanlıklar ve vücudumuzun çeşitli organlarının işleyişi hakkında daha fazla bilgi verdi. Zira...

 

Korkunun öğrenilip öğrenilmediği konusundaki tartışmalar sürerken Japon bilim adamları yeni bir şey yarattılar. Süper fare. Delta D adını taktıkları bu süper farenin bir özelliği var. Kedilerden korkmuyor... Çünkü beyninin tehdit algılama ile ilgili bölgeleri devreden çıkarılmış...

 

Çok ciddi görünmeyebilir. Fakat orduların gücüne güç katmak için bilimsel gelişmeleri yakından izlediği, hatta teşvik ettiği, hatta bünyesinde barındırdığı birimlerle bizzat bunu kendisinin yaptığını düşünürsek...

 

Bir tabur, beyninden tehdit algılama kısımları çıkarılmış cesur mu cesur (!) askerler...

 

Ya da Dünyanın en tehlikeli terör örgütünün kendisini canlı bomba haline getirerek masum yüzlerce insanı yanında götürecek korkusuz militanları!

 

Buna ne dersiniz?

 

Korkunç değil mi?

 

Artık cesur, korkusuz orduların destanları yazılacak mı?

 

Tevfik Uyar

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Korkunun öğrenilip öğrenilmediğine dair iyi başlangıç olmuş.Korkular ; kişilere,toplumlara,inançlara ve yetişme ve yaşantı tarzına kadar pek çok şeyden etkileniyor.

 

Örneğin anadolunun ücra bir köyünde yetişen bir çocuk yada genç korkusuzca ormanda gezebilir,yaya olarak zifiri karanlıkta rahat rahat yol alabilirken,şehirden oralara giden;yalnızlığa,karanlık ve sessizliğe hiç alışmadan büyümüş insanlarda ise aşırı derecede korku hasıl olabiliyor.

 

Peki bunu belirgin olarak çizen sınırlar nelerdir ? Örneğin bazı baskın duygular ortaya çıktığında korkuda anlamsız hale gelebilmektedir.Bunlardan en önemlisi öfke hissidir -ki yeteri güçte ortaya çıktığında en korkak insanı bile çok cesur ve gözü kara hale getirebilir.

 

O halde korkularımızı yenmenin bir yolu olmasada çaresizliğin verdiği öfke bazen koruyucu bir duygu seviyeside olabilmektedir.

 

Peki sizler korkularınızı nasıl yeniyorsunuz ? Yada yenmeyip ondan kaçmayı mı uygun görüyorsunuz ?

 

Korkmak hoşumuza gittiği için mi seviyoruz...Yoksa bir tarafımızdanda hiç korkmamayı mı istiyoruz ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...