Jump to content

Vajinal Duş...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Vajinal duş nedir?

Vajinal duş, vajinal akıntı ya da diğer materyali mekanik olarak temizlemek için vajina içini basınçlı su ya da başka bir sıvı ile yıkamak anlamına gelir. Öte yandan vajinal duş için kullanılan çeşitli parfümlü materyal ya da ilaç da mevcuttur.

 

Kadınlar neden vajinal duş yaparlar ?

 

Adet kanaması sonrası vajinada kalan kanı temizlemek için

Cinsel ilişki sonrası hamile kalmamak ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmak için (vajinal duş ne gebelikten korur ne de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar)

Vajial kokuları azaltmak için. Vajina bölgesinde kötü koku olan kadınlar mutlaka jinekologlarını ziyaret etmelidirler. Vajinal duş durumu düzeltmek yerine daha da kötüleşmesine neden olur.

Bazı kadınlar düzenli olarak vajinal duş yapmadıkları taktirde kendilerini temiz hissetmezler.

Kronik vajinal mantar enfeksiyonu, ya da kronik bakteriyel enfeksiyon varlığında tıbbi olarak içerisinde bazı özel solüsyonlar ile vajinal temizlik önerebilirler. Bu amaçla yapılacak olan vajinal duş yalnızca doktorunuzun önerisiyle ve onun reçete edeceği solüsyonlar ile yapılmalıdır.

Vajinal duş sağlıklı mıdır?

Bu sorunun tek ve kesin bir cevabı vardır: HAYIR

 

Özellikle gebelikten korunmak için vajinal duş uygulaması son derece etkisiz bir yöntemdir. American Journal of Public Health dergisinde yer alan bir araştırmaya göre vajinal duş bir kadının hamile kalma olasılığını sadece %30 oranında azaltmaktadır.

 

Düzenli yapılan vajinal duş kadının vajinadaki kimyasal dengesini bozarak enfeksiyonlara eğilimli hale gelmesine neden olur. Duş sırasında yeni mikroorganizmaların vajinaya girişine neden olunabilir. Bu mikroplar rahim ağzı, rahim ve tüplere ulaşarak ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. Yapılan araştırmalar düzenli vajinal duş yapan kadınlarda bakteriyel vajinozis başta olmak üzere çeşitli vajinal enfeksiyonlarla cinsel yolla bulaşan hastalıklara daha fazla rastlanıldığını ortaya koymaktadır.

 

Daha ciddi bir komplikasyon ise pelvik iltihabi hastalıktır (PID). Düzenli olarak avjinal duş yapan kadınlarda pelvik iltihabi hastalık geçirme riski %78 daha fazladır. PID uzun dönemde kısırlık ve hatta tedavi edilmediği taktirde hayati tehlikeye neden olabilen bir durumdur.

 

Bu nedenle rutin temizlik için düzenli vajial duş yapılması sağlıklı değildir ve günümüzde kesinlikle önerilmemektedir. Vajinayı temizlemenin tek güvenli ve sağlıklı yolu vajinanın kendi kendini temizlemesine izin vermektir. Vajinadaki kimyasal denge çok hassastır ve bu dengedeki küçük sapmalar ciddi olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

 

Vajina kendi kendini nasıl temizler?

Vajina kendi mukus salgısı ile kendi kendini doğal olarak temizleme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle ilişki sonrası, tuvaletten sonra ya da yıkanırken vajina içini yıkamamaya özen gösterin. Dış bölgeleri temizlemek için ılık su ve parfümsüz beyaz sabun kullanabilirsiniz. Doktorunuz önermedikçe kadın hijyenine yönelik sabun, sprey, pudra türü maddelerin kullanımı yeterli bir vajinal temizlik için gerekli değildir. Üstelik bu tür maddeler vajinada irritasyon ve alerjik reaksiyona neden olabilir.

 

Aşağıdaki durumların varlığında jinekoloğunuzla görüşmelisiniz:

 

Vajinada ağrı

Vajinada yanma hissi

Vajinada kaşınma

Vajinadan kötü koku gelmesi

İdrar yaparken yanma

Normal akıntıdan daha farklı türde ve renkte içinde peynir kesiği ya da kireç benzeri parça içeren akıntı

Muayeneye gitmeden önce asla vajinal temizlik yapmayınız. Bu tür bir temizlik vajinal akıntıyı uzaklaştırarak jinekoloğunuzun tanıya ulaşmasını güçleştirir.

 

Vajinal duş bir doğum kontrol yöntemi değildir

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cinsel ilişki sonrası hamile kalmamak ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmak için

 

Vajinal duş bir doğum kontrol yöntemi değildir

 

bu iki cümle çelişmemiş mi kendisiyle? merak ettim bunu ben.

 

Çelişmemiş bence.Doğum kontrol amaçlı kullanılmasına rağmen,aslında doğum kontrol yöntemi olmadığı belirtilmiş.Ya da ben öyle anladım,bilemiyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çelişmemiş bence.Doğum kontrol amaçlı kullanılmasına rağmen,aslında doğum kontrol yöntemi olmadığı belirtilmiş.Ya da ben öyle anladım,bilemiyorum...

 

halk arasında vajinanın cinsel birliktelik sonrası temizlenmesi ilede gebeliğin önleneceği yönünde inanış olmasından kaynaklı tabiki bu yöntemin etkisi var ama yüzde 20 aranında diyebilirim çünki spermler yumurtalıga ulaştıgında temizleme yöntemi işe yaramaz:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Vajinal Ağrıların Sebepleri

   Jinekologlar, kadınlarda son günlerde artan vajinal ağrılarının cinsel hastalıkların habercisi olduğunu belirtti.   Vajinal Ağrılar çoğu kadının cinsel yaşamını olumsuz etkiliyor. Buna karşın vajinal ağrının teşhisi ve tedavisi çok kolaydır. Tıbbi olarak disparuni olarak isimlendirilir. Eğer bu durumu yaşıyorsanız, kesinlikle tıbbi yardım almalısınız. Bu ağrılar çoğu zaman bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Vajinusmus ve vajinal sıklığa bağlı ağrılar   Vajinusmus, vajinal ka

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Vajinal Enfeksiyonları Farkedip Önlemenin 7 Yolu...

   Vajinal Enfeksiyonları Farkedip Önlemenin 7 Yolu     Vücudumuzun diğer kısımları gibi, vajinada da çeşitli enfeksiyonlar görülebilir. Cinsel temas yoluyla bulabilecek birçok vajinal enfeksiyon olmasına rağmen, enfeksiyonların tek sebebi bu değildir. Umumi tuvaletler, havluların sıklıkla yıkanmaması ve yetersiz hijyen dikkat etmeniz gereken diğer faktörler arasındadır.   Kadınlar olarak vajinal enfeksiyon belirtileri konusunda tedbirli davranmamız aynı zamanda birçok olası sebep konusunda

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Vajinal Kuruluğa Yol Açan Faktörler...

   Vajinal Kuruluğa Yol Açan Faktörler   Vajinal kuruluk, genellikle menopoz sonrasında östrojen hormonunun azlığı ile ortaya çıkar. Ancak bunun dışında daha genç yaşlarda da bu probleme neden olan etkenler olabiliyor. İşte vajinal kuruluğa yol açan o sebepler:   Vajinal ıslaklığı, dokuyu sağlıklı tutarak, olası enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Ancak bazı durumlarda bu ıslaklık azalabilir ve vajinada kuruluk meydana gelebilir. Peki, olumsuz durumun başlıca nede

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Vajinal Kaşıntı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

   Vajinal kaşıntı nedir, sebepleri nelerdir? Vajinal kaşıntı nasıl geçer? Kadınların ortak problemi olan bu durumun detaylarını öğrenelim.   Kaşıntı vücudumuzun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir. Fakat kaşıntı, vajina ve vulvada (büyük ve küçük dudaklar, vajina girişi, klitoris) olursa daha çok rahatsız eder, özellikle gece yatarken artar. Her 10 kadından biri hayatı süresince en az 1 kez bu şikayetle doktora gitmiştir. Kaşıntı her yaşta olabilir. Sebepleri yaşa göre değişir.

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Doğum Kontrolünde Yeni Seçenek: Vajinal Halka

   [h=3]Op. Dr. Cahit Bozyel, ülkemizde yakın zamanda kullanılmaya başlanan vajinal halkayı; avantajlarını ve dezavantajlarını anlattı…[/h] Doğum kontrol yöntemleri, çiftlerin istemedikleri bir zamanda gebe kalmamaları için uyguladıkları yöntemlere denir. Geleneksel ve modern yöntemler olarak iki ana başlıkta gruplandırabiliriz. Geleneksel yöntemlerden en çok kullanılanlar geri çekme ve takvim yöntemleridir. Modern yöntemler için de ülkemizde en çok kullanılanlar; rahim içi araçlar (spira

   , Yer: Kadın Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...