Jump to content

Önce Web Siteni Kur, Sonra Dünyaya Açıl!


ASİA
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İnternet üzerinden para kazanmak sadece web sitesi kurmaktan geçmiyor. Yapılan araştırmalar ve raporlamalar da girişimcilere yeni iş imkanları sunuyor.

 

Türkiye''deki başarılı e-ticaret girişimlerine bakıldığında işin sırrının ''ilginçlik''ten geçtiği görülüyor. Örneğin Burak Aldemir''in hikayesi... Gittiği e-ticaret kursunun ardından kendi web sitesini kuran ve yurtdışındaki firmalarla bağlantıya geçen Aldemir, bu sayede Türkiye''nin bütün iguana ihtiyacını karşılayan bir işin sahibi konumuna gelmiş. Evcil hayvan alım satımı yapan işletmelere komisyonculuk yapan henüz 24 yaşındaki Aldemir, sitesi sayesinde ilk kazandığı 20 bin doları girişimini daha da geliştirmekte kullanmış. Aldemir, "Bu alanda uzmanlaşmak istediğim için eğitim programına katıldım. Cebimden tek kuruş para harcamadan sermayesiz eticaret yapmayı öğrendim. Eğitim sonrası Çin''den kedi kumu ve akvaryum malzemesi getirilmesine aracılık ettim ve 20 bin dolar komisyon kazandım" diyor. Hobi olarak başladığı iguana ticaretini geliştirmeye karar veren genç Aldemir, El Salvador''da büyük iguana üreticileri olduğunu tespit edip oradaki merkezlerle irtibata geçmiş. İlk olarak 200 bin dolarlık bağlantı yaptığını anlatan Aldemir, "Yılan, papağan, tarantula ve aklınızdan geçebilecek tüm memeli hayvanların ithalatını yapmaya başladım" diyor.

 

Yerli sitelere yabancı ilgisi

 

E-ticaretle işini uluslararası boyuta taşıyan başka bir isim ise Savaş Şenay. Ege''deki bir aile işletmesi olan zeytinyağı işini e-ticarete taşı**** Dramalı Necip Efendi diye bir marka yaratmış. Küçük ölçekte üretim yaptıkları zeytinyağını önce Yunanistan''a daha sonra da diğer Avrupa ülkelerine satmaya başlayan Şenay, "KOBİ niteliğindeki firmamızla uluslararası pazara açılmanın tadını çıkarıyorum" diyor. Bir örnek de Ankara''dan. 2006 yılı başında "Planet of Internet" adlı bir reklam sitesi kuran Ergun Bayseferoğulları ve şu anki iş ortağı Arman Morkoç, sanal şehrin tüm binalarını reklam amaçlı kiraya veriyor. Siteyi kurduktan kısa bir süre sonra Katar''daki bir yazılım firmasından 100 bin dolarlık teklif aldıklarını belirten Bayseferoğulları, "Şu anda Amerikalı bir girişimciyle yeni bir ortaklık imzaladık" diyor. Planet of Internet için kurulan Pixoftware firmasının İngiltere ve Avrupa''daki reklam ayağını artık yabancı ortaklar üstleniyor.

 

E-dış ticaret revaçta

 

İnternet üzerinden para kazanmak sadece web sitesi kurmaktan geçmiyor. Araştırmalar ve raporlamalar da girişimcilere yeni iş imkanları sunuyor. 1981 doğumlu Dinçer Yarkın, 9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü''nü bitirdikten sonra bir tekstil firmasının ürettiği çorapları İngiltere''ye pazarlamaya başlamasının ardından bir dış ticaret firmasından iş teklifi almış. En son 3 milyon dolarlık bağlantı yapan Yarkın, siber alemin sunduğu olanakları kariyerini geliştirmekte kullanmış. 1985 doğumlu Barış Sözen ve Umut Dilli ise kurdukları ücretsiz dershaneyi açık tutmak için gelen cazip ortaklık önerilerine dahi direnen iki üniversiteli genç. Bu iki girişimcinin kurduğu Dersizle.com, San Diego''da bulunan Software Industry Council ve Kaliforniya''da Silikon Vadisi''nde bulunan Association Of Software Enterprise''ın dikkatini çekmiş. Tekliflere rağmen siteyi ücretli hale getirmeye yanaşmayan Barış Sözen ve ortağı "Firmalar siteyi aylık 100 TL gibi bir ücrete bağlamak istedi. Ama biz kar amacı gütmek yerine insanlara faydalı olmak istiyoruz" diyor. Zor uğraşlar sonunda kendilerine Power FM ve Yükseliş Plaza''dan destek bulmuşlar.

 

Çiçekçilikten 1 milyon dolar

 

1998''de Amerika''ya master yapmak için giden ve o dönemde maddi imkansızlıklar yüzünden ailesine özel günlerde çiçek yollayamamaktan yakınan Serkan Sevim de kurduğu web sıtesınde büyük paralar kazanmış. Sevim, "E- ticarete girerken önemli olan ihtiyaçları analiz edebilmek" diyor. Türkiye''nin ilk İnternet''ten çiçek siparişi verilen şirketinin kuran Sevim, şu anda 192 ülkeden sipariş alıyor. 30 bin kişilik müşteri portföyüne ulaşan sitenin bu yılki ciro hedefi ise 3 milyon dolar. AB Araştırma Fonu''nun açıkladığı verilere göre e-ticaret 2010 yılına kadar ulaştırmadan yazılıma, pazarlamadan depolamaya kadar 20 milyon yeni işkolu yaratacak. Başlıca istihdam alanlarını ise kurumsallaşmış B2C şirketleri oluşturacak. Günde 45 bin ila 50 bin ürünün satışa sunulduğu hemalhemsat.com''un pazarlama koordinatörü Meltem Özçelebi''ye göre büyüyen e-ticaret sektörü yeni birçok meslek dalını hayatımıza sokacak. Özçelebi, "E-ticaretin tam hızına erişebilmesi için yan sanayinin oluşması şart" diyor.

 

İşiniz E-ticarete Uygun Mu?

 

İnternet üzerinden ürün satmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Yapılacak basit taktik hataları ve kural ihlalleri yasalarla sizi karşı karşıya getireceği gibi finanssal darboğazlara da sürükleyebilir. E-ticarete girmeden önce dikkat etmeniz gereken noktalar:

 

Ne sattığınız, nasıl sattığınız, kimlere sattığınız ve rakipleriniz hakkında bilgi edinin

 

Meraklılarına hitap eden ürünleri ve sık sık satın alınan öğeleri tercih edin

 

Yasal olarak satışı zor olan ve uygulamalı satın alınan ürünlerden kaçının

 

Hedef kitlenizin İnternet''i ne kadar kullandığını araştırın

 

Rakiplerinizin uyguladığı metotları ve yabancı sitelerdeki yenilikleri ve farklı projeleri araştırın.

 

E-ticaret İçin İpuçları...

 

BU TUZAKLARA DİKKAT!

 

Bütün girişimciler ya da profesyoneller kendi web sitelerini kuracak kadar bilgi birikimine sahip olmayabilir. Zira siteler kurulduktan sonra ticari faaliyetler için güvenlik, güncellik ve içerik yeniliği gibi işlemlerden geçilmesi zorunlu.

 

Türkiye''de 1997 yılından bu yana aktif olarak kullanılan e-ticaretin ana ayaklarından birini de güvenlik oluşturuyor. Hem site sahiplerinin hem de kullanıcıların bu konuda oldukça dikkati olması gerekiyor. Çünkü yapılabilecek en ufak bir hata tarafları binlerce YTL''lik zarara uğratıyor. Güvenlik bir kere kurulan ve sonra kendi haline bırakılan bir olgu değil, sürekli olarak denetlenmesi gereken dinamik bir süreç.

 

Dünyada büyük birçok e-ticaret sitesi ciddi saldırılara uğradı ve kullanıcıları mağdur oldu. Sektörden uzmanlar, Türkiye''de de benzer boyutlarda lık ya da dolandırıcılıkların yaşandığını belirtiyor.

 

E-TİCARETTE NEREDEYİZ?

 

Girişimcilerin İnternet''ten yürüttüğü ticari faaliyetler, milyar dolarlar seviyesinde. Şu anda Amerika''da 80 milyon kişi ek bir işe ihtiyaç duymadan yalnızca e- ticaretten para kazanıyor.

 

Avrupa''da online alışverişe yılda 40 milyar euro harcanıyor.

 

Kurumsal ve bireysel girişimlerin sayısı Türkiye''de de son yıllarda arttı. Türkiye''de online alışveriş pastasını elinde bulunduran beş tanınmış portalın cirosu, 200 milyon dolara yaklaştı. İşletmeden tüketiciye (B2C - Business to Consumer) pazarı her yıl yüzde 95 büyüyor. İvme devam ederse Türkiye''de e-ticaret işlemlerinden elde edilen ciro birkaç yıl içinde milyar dolarlara ulaşacak.

 

2006 yılının ilk çeyreğinde e-ticaret hacminin 218 milyon YTL seviyesine çıktığı belirtiliyor. AC Nielsen''ın araştırmasına göre de kullanıcıların yüzde 84''ü alışveriş yapmadan önce mutlaka ürün ve hizmetleri İnternet''ten araştırıyor.

 

Kaynak : İpek Alpkökin, İste insan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...