Jump to content

İş Hayatı Benim İçin Av Ve Avcılık Gibidir


ASİA
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında düzenlenen "Kadınların Küresel Değer Zincirinde Yer Alması için İş Dünyası ve Kalkınma Örnekleri'' oturumunun kapanış konuşmasını yaptı. Sabancı Holding adına BM Kadını Güçlendirme İlkeleri Bildirisi'ni de imzalayan Sabancı, kadınlar, toplumsal cinsiyet, kadın ve insan haklarının geliştirilmesi konusunda konuşmanın yeterli olmadığını söyledi. Sabancı konuşmasında kalkınmanın ve dünyanın gelişiminin en önemli noktasını kadınların oluşturduğunu vurguladı. Üniversiteden mezun olduğu 1978 yılından bu yana iş hayatında bulunduğunu ifade eden Sabancı, "Benim için iş hayatı aslında bir av, avcılık gibidir. Oyununuza karar verirsiniz, donanımınızı hazırlarsınız, dışarı çıkarsınız ve avlanırsınız. Benim için iş hayatı budur'' dedi.

 

10 FAKİRİN 6'SI KADIN

Güler Sabancı, dünyanın en fakir 10 insanından 6'sının kadın ve kız çocuğu, dünyadaki parlamenterlerin yüzde 16'sından daha azının kadın olduğunu, okula gitmeyen çocukların üçte ikisini kız çocuklarının oluşturduğunu, "dünyadaki işlerin yüzde 66'sı kadınlar tarafından yapılırken'', küresel gelirin yalnızca yüzde 10'unu ve küresel refahın yüzde 1'ini kadınların aldığını anlattı.

 

Gelirin yüzde 90'ı erkeklerin

Kadınlarla erkekler karşılaştırıldığında, erkeklerin toplam işin yüzde 34'ünü yapmalarına karşın toplam gelirin yüzde 90'ını, toplam küresel refahın yüzde 99'unu aldıklarını kaydeden Sabancı, "Biz de burada olmasak bugün, onlar yüzde 100'ünü alacaklar demek ki...'' dedi. Sabancı, kariyerine başladığından bu yana her zaman istisna olarak görüldüğünü dile getirerek, "En başarılı kadınlarla ilgili haberlerin haber değeri taşımadığı noktada biz aslında hedefimizi başarmış olacağız. Bizim başarmamız gereken nokta bu... Ancak biz halen habere konu oluyoruz'' diye konuştu. Türkiye'deki duruma değinen Sabancı, okula giden 3 kadından 2'sinin liseyi bitirebildiğini, yüksek öğrenim gören kadınların oranının yüzde 40 olduğunu kaydetti. Sabancı, California Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre, kadınların özellikle dönüşümsel ve interaktif yönetim alanında mükemmeliyet gösterdiğini aktardı.

 

11.05.2011

Sabah Gazetesı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...