Jump to content

İş Aramayı Sürekli Erteliyor musunuz?


ASİA
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İşte öğrencilerin genellikle ileri sürdükleri dört bahane...

 

Bahane 1: Acele etmeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Mezuniyete daha çok var. Hem aç değilim açıkta değilim. İş aramak konusunda endişe etmeye henüz başlamak istemiyorum.

 

Gerçek 1: Zaman, sandığınızdan çok daha çabuk geçecek. Hiçbir zaman, kariyer planları yapmaya ve altyapı oluşturmaya başlamak için erken değildir. Ne kadar erken başlarsanız, ileride işiniz o kadar kolaylaşır.

 

Bahane 2: Nasıl iş aranır bilmiyorum ki? Süreç o kadar karışık ve boğucu ki, açıkçası gözüm korkuyor. Nereden başlayacağımı da bilmiyorum. O nedenle hiç başlamamak daha iyi.

 

Gerçek 2: İş arama düşüncesinin boğucu olması çok normal, özellikle de süreç hakkında bilginiz yoksa. Ama gerçekte, iş arama yöntemleri her gün değişmiyor. Okuldaki hocalarınıza danışabilir, ilgili kitaplara bakabilir veya internetten kolayca yardım bulabilirsiniz. Kariyer danışmanları da, ne yapmanız gerektiği konusunda yol gösterecek alternatiflerden.

 

Bahane 3: İş aramaya ayıracak zamanım yok. Dersler, ödevler, sınavlar, arkadaşlar, staj... Bir özgeçmiş oluşturacak ve başvuru yapacak vaktim yok. Çok meşgulüm.

 

Gerçek 3: Tüm bunların sizin için iş aramadan önce gelmesi, özellikle son yılınızda değilseniz ve acilen işe ihtiyacınız yoksa anlaşılabilir. Ama yine de, en azından haftalık ya da aylık olarak kariyer planlama ve iş aramaya zaman ayırırsanız buna değecektir. Böylece bıçak kemiğe dayandığında değil de, önceden yaptıklarınız sayesinde işiniz kolaylaşacaktır. Zaten yoğun olan programınızda büyük bir yer ayırarak değil de, küçük çabalarla kariyer planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Bahane 4: Açık bir iş hedefim yok. Nasıl bir iş arayacağımı bilmediğim için, hiç aramıyorum.

 

Gerçek 4: İş aramaya başlamadan önce, ne aradığınızı bilmeniz gerektiği doğru. Ancak bu, hiçbir şey yapmamanızı gerektirmiyor. Oturduğunuz yerden mükemmel bir kariyer fırsatının ayağınıza gelmesini beklemek doğru değil.

 

Aksine, ilerideki kariyerinizin ne olacağını belirleme sürecinin, iş aramanın bir parçası olduğunu anlamalısınız. Becerilerinizi, ilgi alanlarınızı ve önceliklerini belirlemek, doğru kariyeri bulmanıza ve muhtemel işverenlere kendinizi anlatmanıza yardımcı olacaktır. İş dünyasında sizi neyin beklediğine dair araştırmalarınız (meslek ve şirket araştırmaları), işverenleri tanımanıza sağlayarak bağlantılarınızı artıracaktır.

 

İlk veya son sınıf öğrencisi olmanız fark etmez. Kariyer planınızı yapmaya ve iş aramaya başlamak için hiçbir zaman ne geç ne de erkendir.

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...