Jump to content

İş Ararken Hangi Kanallardan Yararlanmalısınız ?


ASİA
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Okuldan mezun oldunuz veya işinizden memnun olmadığınız için işinizi değiştirmek istiyorsunuz. Ne yaparsınız ? Hangi kanalları kullanırsınız ? Nasıl bir strateji izlersiniz ?

 

Kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum.

 

İyi bir Özgeçmiş Hazırlamak:

 

İşe içeriği doyurucu olan sıkı bir özgeçmiş hazırlamakla başlayın. O kadar güzel bilgiler verin ki özgeçmişinizi okuyan bir insan kaynakları çalışanı veya patron 40-50 saniye içerisinde sizinle ilgili kararını verebilsin. Peki hangi bilgileri nasıl verebilirsiniz ? Buradaki önemli konu özgeçmişinizin uzun ve gereksiz bilgilerden uzak tutulmasının sağlanmasıdır. Zira Sadece yapılan veya varolan somut bilgilerden bahsetmelisiniz. Örneğin işe alım uzmanı olarak çalıştı iseniz kaç eleman aldınız, kaç görüşme yaptınız, kaçını işe aldınız, hangi yöntemleri kullanabiliyorsunuz bunlardan bahsetmelisiniz. Ancak bunlardan bahsederken gereksiz cümleler kullanmayınız.

 

İnterneti Kullanmak;

 

Bugün şirketler özellikle belli başlı insan kaynakları sitelerini kullanmaktalar. Bunların her birisine iyi birer özgeçmiş bırakmanız yerinde olacaktır.

 

Sektörel Listeleme yapmak;

 

Daha önce çalıştığınız sektörleri veya çalışmayı düşündüğünüz sektörleri iyice belirledikten sonra ilgili şirketlerin mail ve fax adreslerini temin etmeye çalışın. Sonrasında ise eleman arasalar da aramasalar da onlara başvuruda bulunun. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çalışmak istediğiniz alanı özgeçmişinizde mutlaka belirtmeniz gerekmektedir.

 

Çalışan Arkadaşlarınızdan yararlanmak;

 

Herhangi bir şirkette çalışan arkadaşınız veya arkadaşlarınız mutlaka vardır. Hepsine iş aradığınızı belirtin. Mümkünse özgeçmişinizden birer tane de onlara gönderin.

 

Danışmanlık şirketlerine özgeçmiş gönderin;

 

Sayıları hızla artan insan kaynakları danışmanlık şirketlerine birer özgeçmişinizi gönderin. Bu iş bulma sürecinizde size oldukça önemli katkı saplayacaktır.

 

İş ilanları yayınlayan gazeteleri takip edin;

 

Bugün ulusal yayın yapan büyük gazetelerin özellikle Pazar günleri yayınlanan İK ekleri yer almakta. Buradaki iş ilanlarını takip ediniz.

 

Mailing Gruplarına Üye olun;

 

Ülkemizde özellikle insan kaynakları alanında yayın yapan mailin grupları yer almakta. Recruitmenturkey, HumanresourcesTurkey, İş iLanları, Kariyerimiz, Kolyos Yahoo Grupları veya Endüstri Mühendisleri grubu, ekonomi grubu vb. gibi daha spesifik gruplara özgeçmişinizi gönderebilirsiniz.

 

Bundan sonrası hayırlısı. Firmaların geri dönüşleri bazen uzun sürmekle birlikte sizin sabırlı olmanız ve 100 görüşmeye de çağrılsanız sizin için en hayırlı olan işe gireceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Eğer kendinizde bu düşünceyi sağlayabilirseniz iş arama süreci sizi daha az yıpratacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...