Jump to content

İş Başvurusundaki Sakıncalı Sorular


ASİA
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İş görüşmelerinde, genelde sona doğru, şirket yetkilisi veya İK uzmanı şunu sorar: “Sizin öğrenmek istediğiniz bir şey var mı?” İşte bu kısım, en az görüşmenin tamamı kadar önemli. Soracağınız soru, görüşmenin iyi bir finalle bitmesini sağlayacağı gibi, bütün olumlu havayı bozabilir de. Yani bu soru, öylesine sorulmuş bir soru değil, dikkat. Sizin işe bakışınızı bile sırf bu cevaptan çıkarabilirler. Peki ne soracaksınız? İşin kendisine yönelik yani iş yapış şekilleri, şirketin hedefleri, çalışılacak ekibi ve departmanı tanımaya yönelik sorular sormak en mantıklısı. Aşağıdaki sorular ise işverenin aday hakkında çok da olumlu düşünmemesine yol açabilecek türden.

 

Şimdi aklından, “Peki cumartesi çalışıp çalışmayacağımı sormak neden yanlış olsun, bunu nasıl bileceğim” diye geçirenler olacaktır. O zaman şuna bakalım. Sizin önceliğiniz ne? İşe girip girmemek mi, yoksa mesai süresi mi? Mesai süresini nasılsa öğrenirsiniz, hatta cumartesileri çalışılması gerekiyor ve bu size çok tuhaf geliyorsa (gerçi günümüzde saat mevhumu kalkmış, insanlar deli gibi çalışırken bunun size tuhaf gelmesi de tuhaf olur ya) o zaman istemiyorum diyebilirsiniz. İşte tercih etmemeniz gereken sorulardan birkaçı...

 

-Cumartesileri çalışılıyor mu?

 

-Maaşlara yılda kaç kere zam yapıyorsunuz?

 

-Öğle yemeği hangi saatler arasında?

 

-Sigara molası ne kadar?

 

-Hangi marka araba veriliyor?

 

-Şirket hangi masraflarımı karşılayacak?

 

-Mesai bitiş saati kaç?

 

-Kot serbest mi?

 

(Yenıbırış.com)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...