Jump to content

Transandantal Meditasyon


Guest Suzie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Transandantal Meditasyon "Düşünceyi Aşma Tekniği"

 

Hücrelerdeki saf olmayan fiziksel maddelerin eşdeğerleri zihinde bulunur; bunlar korku, öfke açgözlülük, buyuruculuk, kuşku ve diger olumsuz duygulardır. Bunlar kuantum düzeyde işlev görerek bizim için herhangi bir kimyasal toksin kadar zararlı olabilirler. Zihin beden ilişkisi, olumsuz tutumları kimyasal toksinlere, bir çok değişik hastalıkla bağlantılı olan "stres hormanları" ına çevirir. Maharishi Ayurveda, bütün olumsuz egilimleri "zihinsel ama" olarak biraraya toparlar ve zihnin bunlardan temizlenmesi gerektiğini söyler. Ama bu nasıl olacaktır?

 

Arındırmayı düşünmekle zihin arındırılamaz; öfkeli bir zihin kendi öfkesini yenemez; korku korkuyu gideremez. Bunların yerine, korku, öfke, ve diğer zihinsel ama türlerinin eğemen oldugu bölgeyi aşabilen özel bir tekniğe gereksinim vardır. Bu teknik meditasyondur. Gereği gibi öğretilip kullanıldıgında, meditasyon kişinin düşünce ve duygularındaki "ama" dan kurtarılmasını sağlar.

 

Bu teknige niçin Transandantal Meditasyon deniyor?

 

Bu çok önemli fakat yeterince anlaşılmamış bir terimdir. "Transcend" aşmak ötesine geçmek anlamına gelir. Transandantal Meditasyon da zihin düşüncenin gürültülü bölgesini aşarak sessiz sakin ve bütünlenmiş bir bölgeye geçmeyi ögrenir; hastalığı aşarak sağlıgı bulur. Meditasyon asırlar boyunca bir gizemcilik havasıyla sarılmışsa da temelinde bu son derece pratik ve hiç de gizemli olmayan "aşmak" süreci yatar. Bu da zihinde bir iyleşme kanalı açmanın en emin yoludur.

 

Dünyada bir çok meditasyon tekniği ve bunları uygulayan bir çok insan vardır. Aslında hepsinin birleştiği tek bir yol vardır. Stresi yenmek gizli kalmış içsel benliğimize ulaşmak bilinci genişletmek ve bizleri en doğal halimize ulaştırmak.

 

T.M. 'yi diger meditasyon tekniklerinden ayıran en büyük özelliği;

 

Üzerinde dogruluğu bilimsel yönden kanıtlanmış pek çok araştırmaların yapılmış olmasıdır. Bu tekniği uygulamak için her hangi bir beden aktivitesine ihtiyaç duyulmaz günlük yaşamı etkilemez. Bir topluluk içerisindeyken bile hiç kimseye farkettirmeden uygulaya bilir ve günlük yaşama biraz daha rahatlamış bir şekilde devam edebiliriz.

 

Dünyanın bir çok ülkesinde oldugu gibi Türkiyede de T.M. ögreten merkezler vardır. İstanbul, İzmir, Adana ve Ankara da uzman öğretmenler eşliginde 10 yaşından büyük olan herkes kısa bir sürede öğrenebilir ve uygulayabilir.

 

Yaklaşık 32 yıldır ülkemiz de de öğretitilen bu tekniğin kaynağı dünyanın en eski yazıları olan Vedalar'a dayanır. Bu yazılardan anlaşıldığına göre Hindistan' da beş bin yıl önce oluşmuş , dünyanın en eski sağlık sistemi olan Ayurveda ilkelerinden en önemli olanıdır

 

dır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Transandantal Meditasyon Nedir?..

      Teknik Transandantal Meditasyon Nedir?   TM basit, doğal bir zihin tekniğidir ve zihni kendi sınırsız özüne ulaştıran, kendiliğinden, çabasız bir yöntemdir. Bu uygulama ile zihin, sınırsız ve aşkın farkındalık, Birlik Bilinci – her olasılığın doğal olarak bilinçli zihne açıldığı, tüm olanakların canlı alanı – olan kendi gizilgücünü açığa çıkarır. Bilinçli zihin kendi sınırsız yüceliğini, sınırlanmamış özünü, sonsuz gizil gücünü fark eder. Transandantal Meditasyon bilinçli zihnin kendi varol

      , Yer: Psikoloji

×
×
  • Yeni Oluştur...