Jump to content

Evrenin Yaşam Enerjisi : Makale


Guest Suzie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Evrenin yaşam enerjisi

 

apon kökenli bir şifa yöntemi olan "reiki" son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yayılıyor. Evrensel yaşam enerjisi anlamına gelen ve isteyen herkesin öğrenip uygulayabileceği reiki'yi uzun yıllardır seminerleriyle öğrencilerine aktaran Nilgün Thompson anlattı. Thompson ayrıca Filiz Akın'ın da reiki öğretmeni. 100 yıllık bu yöntemle tanışın.

 

Sağlık ve mutluluk içimizde

 

Evrensel yaşam enerjisi anlamına gelen ve şifa yöntemleri arasında giderek yayılan reiki eğitmeni Nilgün Thompson tedavisinde Filiz Akın'a da destek oldu. Thompson sağlıklı bir hayatın sırlarını verdi.

 

Reiki eğitmeni Nilgün Thompson'ın adını Filiz Akın'ın Cumartesi Sabah ekindeki yazılarında da okuduk. Ünlü yıldız hastalığını duyduktan sonra dostları aracılığıyla tanıştırıldığı Thompson'dan reiki eğitimi aldı. Yıllarca Amerika'da hemşirelik yapan Thompson'la Japon kökenli bir şifa yöntemi olan reiki'nin sağlık ve mutlulukla ilişkisini konuştuk.

 

Reiki ile nasıl tanıştınız, hangi eğitimleri aldınız?

 

Usui Reiki sistemi ile 1995 yılında ABD'nin Seattle kentinde tanıştım. O sırada hemşire olarak görev yapıyordum ve tıbbi hipnoz eğitimi alıyordum. Konuyu arkadaşım ve ilk reiki öğretmenim Barbara Tenwolde'den duydum. Bir süre birlikte çalıştık ve reiki'nin bütün derecelerini ondan öğrendim. Ancak daha sonra reiki sisteminin değişik kollarından gelen başka öğretmenlerden de tekrar eğitim alarak bu konuda bilgimi artırmaya ve kendimi geliştirmeye devam ettim. 1999'dan itibaren Hiroshi Doi ve Frank Arjava Petter tarafından Japonya'dan Batı dünyasına ek bilgiler gelmeye başladı. Reiki evrenin sonsuz ve sınırsız enerjisini fark ederek onunla çalışmak olduğundan bu sistemde öğrenmenin de sonu yoktur diyebilirim. Mikao Usui bile reiki sisteminde kendisini en üst dereceye koymamıştır. Evrenin enerjisinin ve bilginin sonsuzluğunu hatırlatma ve mütevazılığın önemi hakkında örnek olmuştur.

 

Reiki Japonca bir sözcük olduğu için hala anlamını bilmeyenler var. Siz derslerde reiki'yi nasıl anlatıyorsunuz?

 

Reiki sistemi, Mikao Usui tarafından 1922'de Japonya'da keşfedilmiş. Günümüzde bütün dünyada tanınıp uygulanıyor. Kendimizde ve tüm yaradılışta var olan "evrensel yaşam enerjisini'' fark etmenin, tanımanın, güçlendirmenin ve bilinçli olarak kullanmanın tekniğidir. Reiki günlük yaşamın stresi, hastalıklar, kazalar, duygusal, zihinsel, ruhsal yorgunluklar, travmalar, dengesiz beslenme ve bunun gibi pek çok nedenden ötürü bloke olan yaşam enerjimizi doğal olarak dengeler ve güçlendirir. Bedendeki ana enerji merkezlerinin açılmasına ve dengelenmesine yardımcı olur. Stresin oluşturduğu gerginliği hafifleterek duygusal ve zihinsel huzur verir, kişiyi sakinleştirir. Dengeleyici olduğundan her türlü terapi ve tedavi yöntemini destekleyicidir. Kişinin günlük yaşamını olumlu etkileyip farkındalığını artırarak yaşamın akışıyla uyumlu hale gelmesine yardımcı olur.

 

Kişisel yaşamınızda ne gibi değişimler yarattı?

 

Yaşantımda reiki'den önce ve reiki'den sonra diye bir çizgi oluştu diyebilirim. Kendi kişiliğim, yeteneklerim, içimdeki ışık ortaya çıktı. Sağlıksız ilişkilerden, kısır döngüden kurtuldum. İç huzuru ve sükunet bularak daha sağlıklı bir yaşam sürmeye başladım. Sezgilerim, farkındalığım güçlendi. En önemlisi kendime ve tüm yaradılışa karşı daha fazla sevgi, şefkat ve saygıyı öğrendim.

 

Mesleğinize ne gibi yararları oldu?

 

Reiki'nin yaşamımda o kadar çok olumlu etkilerini gördüm ki bu sistemi daha iyi tanıyıp anlayabilmek ve daha güçlü kullanabilmek için eğitime devam ettim. Seattle'da çalıştığım sağlık kurumlarında da hastalara uygulamaya başladım. Bir süre sonra çalıştığım bölümde hastaların daha sakin olması, hızlı iyileşmesi, ortamdaki sükunet ve huzur dikkatleri çekti. İş arkadaşlarımdan da eğitim için talepler gelmeye başladı. Bu arada biri aile hekimi diğeri psikolog olan iki arkadaşımla işbirliği yaparak reiki uygulamaları yapmaya başladım ve bir merkez açtım. Buraya gelen hastalar o kadar iyi sonuçlar aldılar ki bir süre sonra kendileri de reiki sistemini öğrenmeye ve kendi kendilerine faydalı olmaya karar verdiler.

 

Herkes öğrenebilir mi? Eğitimler kaç aşamalı ve her aşamada neler öğreniliyor?

 

Reiki kendi içimizde var olan gücü tanıyıp ortaya çıkarmak ve güçlendirmekle ilgili olduğu için herkes öğrenip uygulayabilir. Ancak başarılı olabilmek ve sistemi iyi anlayabilmek için eğitim çok önemli. Eğitim üç aşamalıdır. Birinci derecenin ana amacı kişisel şifa. Bu da kişinin evrensel enerjinin ve kendi enerji yapısının farkına varması ile gerçekleşir. Çakralar yaşam enerjisini alıp ihtiyacımız olan frekanslara dönüştürerek bedenimizin ve varlığımızın tüm katmanlarının enerji ihtiyacını karşılayan enerji merkezlerimizdir. Reiki sisteminde yedi ana çakra üzerinde duruyoruz. Her birinin belli bir frekansı vardır ve her biri diğerleriyle bağlantılı olup sürekli enerji alışverişi halindedir. Bir veya birkaç çakradaki blokaj ya da enerji dengesizliği enerji sistemimizi, bedenin ve zihinsel, duygusal, ruhsal olarak varlığımızı etkiler. Reiki eğitiminde öğrendiğimiz el pozisyonları ve çakra dengeleme teknikleriyle kendi kendimize bunu başarabilmek mümkün olur. Bu aşamalardan sonra reiki öğretmenliği eğitimi verilir.

 

Sağlıklı bir hayat için neler öneriyorsunuz?

 

Mikao Usui'nin beş reiki prensibini: Bugün için şükret, üzülme, kızma, dürüst ol ve "başkalarına karşı saygılı ol.

 

Kendinize günde birkaç dakika bile olsa içinize dönebileceğiniz bir zaman ayırın. Yaşamınızda olmayanlar için stres yapmak yerine olanlar için şükretmeyi deneyin. Geleceği bugünün oluşturduğunu hatırlayın. Gelecek için endişelenmek yerine bugünü en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın. Kızmak yerine affetmeyi deneyin. Önce kendinize sonra çevrenize karşı dürüst olun. İçinizdeki yaşam ışığının herkeste ve her varlıkta olduğunu hatırlayarak saygılı davranın. Kendinizi ve başkalarını sevin. Sevginin en parlak ışık, en güçlü enerji ve tüm varoluşun nedeni ve amacı olduğunu hatırlayın.

 

kaynak: sabah

yazan: Figen YANIK

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...