Jump to content

Allah'ını Seversen Şu İşimi Yap Diyenin İşini Yapmak Zorunda mıyız?


Sofi.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Öncelikle bahsettiğiniz durum yemin değildir.

Böyle söyleyen kimsenin isteğini yerine getirmek zorunda değilsiniz. BilhassaAllah'ın rızasına uygun olmayan bir işi yapmanızı istiyorsa, kesinlikle bu isteği yerine getirmeyin.

Allah'ı sevip sevmediğinizi arkadaşınızın arzuları ve istekleri belirlemez. Bu gib sözlere kıymet vermeyin.

Aynı şekilde; bir insana Allah rızası için şu isteğimi yerine getir dendiği halde yerine getirmemesinden dolayı mesul olmadığı gibi yerine getirmek zorunda da değildir.

Değerli kardeşimiz;

Müslümanların bir özelliği de elinde imkan olduğu ölçüde mümin kardeşlerine yardım elini uzatmaktır. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kim bir müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir.” (Buhari, Müslim)

Bir müslüman kardeşinin sıkıntısını gideren kişi büyük bir sevaba kavuşur. Buna rağmen Allah rızası için yardım isteyen bir kişiye yardım etmemekle kişi günaha girmiş olmaz.

Allah rızası Kur’an ve sünnet çerçevesinde şekillenmelidir. Neyin Allah rızası olduğu neyin olmadığını ancak bu kaynaklardan öğrenebiliriz. Bu sebeple Allah rızasını kazandıracak olan sorumluluk ve görevlerimiz de bu kaynaklara göre tespit edilecektir.

Buna göre, “İslam’da kimsenin gücünün üstünde bir teklif söz konusu değildir ” prensibi gereğince bize düşen tebliğ görevimizi yerine getirmektir. Halklara kabul ettirip ettirmemek Allah’ın görevidir. İnsanları irşad hususunda izzet-i nefisten feragat etmek kişilerin himmetiyle doğru orantılıdır. Herkes, himmeti nisbetinde değer alır.

Fakat herkesin himmeti aynı olmadığına göre, yükümlülüğü de aynı değildir. Başka yönden dini açıdan bize bir zarar geliyorsa, o sınırda Allah rızası için durabiliriz.

 

c_320_240_0_00___files_images_content_resized-4744-1306515245.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tür şartlandırmaya yönelik istekler doğru değildir.Müslümansan şunu yaparsın,adamsan bunu yaparsın,erkeksen şöyle yaparsın..

Kişinin özeli (buna inancı,karakteri,ameli) kişiyi bağlar.Dediğiniz gibi olmayacak şeyler de istenebilir ama konu genişletilirse yukarıdakine benzer örnekler olduğu görülür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...