Jump to content

Göz Tansiyonu Neden Ölçtürülmelidir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Göz Tansiyonu olarak bilinen GLOKOM, tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olan bir hastalıktır. Erken teşhis edildiğinde görme kaybı önlenebilir, bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis de ancak düzenli doktor kontrolleriyle sağlanabilir.

 

::: Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir?

 

Glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu görme sinirinin hasara uğramasıyla görme kaybı gelişen bir hastalıktır. Çoğunlukla 40 yaş üzerindekilerle görülmekle birlikte her yaşta görülebilir. Hastaların çoğunda önemli bir belirti görülmez, bu yüzden hasta tarafından fark edilmesi zordur. Çok az belirti görüldüğünden ve yavaş ilerlediğinden, düzenli göz doktoru kontrolü yapılmadığında ancak geç dönemde fark edilebilir.Görme kaybı oluştuktan sonra tedavi mümkün değildir.

 

::: Glokom Nasıl Teşhis Edilebilir?

 

Çok az belirti veren bu hastalığın teşhisi göz doktoru muayenesiyle son derece kolaydır. Teşhisin kesinleştirilmesi, uygulanacak tedavinin belirlenmesi ve hastalığın ilerlemesinin takibi açısından görme alanı tetkiki gerekebilir.

 

::: Tedavisi Var mı?

 

Erken teşhis edildiğinde tedavisi oldukça başarılıdır.Görme kaybı gelişmişse ancak ilerlemesi durdurulabilir. Tedavide en sık olarak göz damlaları kullanılır. Damlaların düzenli ve tam saatinde kullanılması çok önemlidir. Şunu unutmayın : Sadece günde birkaç defa damlatılan ilaçların aksatılması ciddi görme kayıplarına yol açabilir.

 

Bazı acil göz tansiyonu krizlerinde göz damlası dışında tablet veya serum uygulanması gerekebilir. Yine bazı glokom tiplerinde lazer tedavisi uygulanabilir. Tüm bunlara rağmen hastalık kontrol altına alınamıyorsa cerrahi tedavi uygulanır.

 

::: Kimlerde Göz Tansiyonu Riski Fazladır?

 

* İleri yaştakiler, (özellikle 40 yaşından sonra!)

* Yakın akrabalarında göz tansiyonu olanlar,

* Yüksek tansiyon hastalığı olanlar, (Kol Tansiyonu)

* Şeker hastalığı olanlar,

* Uzun süre steroid kullananlar,

* Miyoplar, (Özellikle yüksek numaralar.)

* Göz ameliyatı geçirmiş olanlar,

* Gözü etkileyen travma geçirenler,

* Ve tabii ki sigara içenler!

 

! ! ! Nelere Dikkat Etmeli?

 

* Erken teşhis açısından düzenli doktor muayenesi çok önemlidir.

* Göz tansiyonu tedavisi genellikle ömür boyu süren uzun bir tedavi olmasına rağmen oldukça başarılıdır ve kolay bir tedavidir. Bu yüzden göz damlalarınızı önemseyin ve her gün doktorunuzun önerdiği saatte damlatmayı ihmal etmeyin.

* Tedavi sırasında bir yan etki gelişirse doktorunuzdan habersiz tedavinizi kesmeyin ve doktorunuza danışın. Birçok göz damlasının alternatifi mevcuttur ve genellikle tedaviyi kesmeniz gerekmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

büyük bir şans eseri eşimin 10yıl önce 1 günle gözünü kurtardık 1gün geç gitseymişiz gözünün birini kaybetmiş olacakmışız sinirler kuruduğu için geri dönüşü yok maalesef doktorlar hastanede ölçmüyorlardı muayenehanelerdede yeni başlamıştı çok sinsi bir hastalık gözlük kullandığın için anlamıyor gözlük numaraları ilerledi sanıyorsun ağrılar oluyor ama aynı sebebten sandık gözlük numaraları çok büyüktü ve 6 ayda cam değiştiriyorduk hemen 2gözünede lazerle kanal açtılar gözdedolaşan suyun tahliye olması için 2 saaatte 1 devir daim olyormuş damlalarla düzene girdi sonra katarakt geldi göz mercekleri değişti rabbime şükürler olsun o şişe dibi tabir edilen gözlüklerden kurtuldu sadece yakın gözlüğü kaldı görenler inanamıyor gözlüğü attığına ilaçları zamanında kullanmak ve doktorların dediğini birebir yapmak şimdi uzağı benden iyi görüyor maaaşaallah ALLAH eskilerin dediği gibi göz bunu diz bunu vermesin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...