Jump to content

Yoga ve Yinyang...


Guest Model
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

sayfa44_1-1.jpg

Zıtların birliği... Hayat enerjisinin iki kutbu… 'Yin'evrenin, dişil, pasif, karanlık, gizemli, yersel tarafını meydana getirir; 'Yang' ise pozitif, aktif, eril, ışıklı, göksel tarafını...

Fakat bu ikilik hayatı; siyah-beyaz/ doğru-yanlış/suçlu-suçsuz/ /Madde-enerji/ruh-beden/ ilkel-modern/güzel-çirkin/ inanan-inanmayan/neden-sonuç/biz-öteki/ gibi kabaca ikiye ayıp yorumlamaya çalışan batılı bakışın, rasyonel ikiciliği (dualist) türünden altı çizilmiş bir ikilik değildir. Bu zıtlık, ışığın hem dalgacık, hem parçacık özelliği gibi; iki ayrı ‘bir’in birbirinin içinden geçerek, birbirini dönüştürdüğü; üçüncü, dördüncü… durumlara yol açtığı bir zıtlıktır.

 

 

Yin-Yang’ın çıkışı, bilinen yazılı en eski felsefi kitap olan I ching (Değişimler Kitabı- M.Ö 2852-2738) e kadar uzanır. Kitap, doğadaki zıt enerjilerin dönüşümünden yola çıkarak, şiirsel metinlerle, insan hayatını, özel bir teknik kullanarak yorumlamaya çalışmaktadır. Bu metinler eğlenceli bir şaşırtma içinde ön-yargılarımızı alt-üst etmektedir. Ayrıca, kitap ahlakçılık ve ahlaksızlık dışında, bize hayatın kendiliğinden ahlakının ipuçlarını vermektedir.

 

Yang enerjisi gökten aşağı akarak bedene girer, Yinenerjisi de topraktan yukarı doğru bedenin içinden geçerek akar. Yin-Yang enerjisi insan bedenin göbek bölgesindeki Hara noktasında buluşur ve buradan da sinir sistemi kanallarıyla bütün bedene yayılır.

Bu yüzden, mideye beynin kalbi denir.

 

 

Yüzde büyük bir çoğunlukla psikosomatik nedenlerden çıkan hastalıklar, önce midemizi etkiler, daha sonra da organlarımızın zayıf bir bölgesinde boy gösterir... Eğer çeşitli zihin ve beden disiplinleriyle bağışıklık sistemimizi güçlendirmezsek önce sinir sistemimiz bozulur, sonra hormon dengemiz... Bedenimizdeki kararlılığı sağlayan hormon dengemizin bozulmasıyla ülserden, kansere...şekerden, yüksek tansiyona kadar bir çok hastalığa yakalanırız.

 

Eğer genetikten, çevre ve de beslenme tarzımızdan gelen hatalar da varsa, bütün bunlar o hastalığı tetikler... Sağlıklı insan henüz hasta olmadığını sanan insandır. Hastalık mikropları çok önceden bedenimize yerleşir. Antikorlar bu mikroplarla günlerce ya da yıllarca mücadele eder... Biz kendimizi sağlıklı sanırız. Fakat yaşam ve beslenme biçimimiz yanlışsa birden bakarız ki fıtık, şeker hastası ya da ömür boyuhipertansiyonun esiri olmuşuz. Klasik tıp lokal tedavi uyguladığı için bir yerimizi iyileştirirken bir başka organımızı hasta eder. Hastalanan bir insana bütünsel bir tedavi uygulanmadıkça o hasta her an başka bir hastalığa yakalanabilir...

 

Bizi hasta olduktan sonra, bir çok yan etkisi olan ilaçlarla ve kemoterapi ile tedavi etmeye çalışan klasik tıbba karşılık, doğu tıbbı insanın hastalığa yakalanmaması için çalışır. Bu yöntem en azından daha ekonomik değil midir? Yin-Yang enerjisinin farkındalığı içinde yapılan yoga da yaşadığımız anı esnetir. Az saniyemiz çok saniye, az dakikamız çok dakika olur. Düzenli yapılan hareketlerle kaslar açılır, beden esner ve hareketler bedenin hoşuna gitmeye başlar. Doğada esnek olan bitki ya da hayvan ne tür bir canlı olursa olsun güçlüdür. Katı olan, dışardan güçlü gibi gözükse de, hareket yeteneği fazla olmadığından, kendi içinde yıpranır, çürür ve birden kırılır. Metallerde buna madde yorulması denir.

 

 

 

sayfa45_1-1.jpg

 

 

 

Yin-Yang sürekli kendi içinde gel-gitler yaşar. Ama birbiriyle bağını hiçbir zaman koparmaz.. İki’nin birleşimi bir üçüncü durumu ortaya çıkartır...Bu da sezgisel bilgideki aydınlanmanın esrik duygusudur...Hayatın soluğudur...

Her insan, hem Yin hem Yang özellikler taşır. Bunlardan birisinin ağır basması onun yapısını oluşturur. Fakat insan zaten fazla olana ayrıca bir ağırlık verirse, her şeyde olduğu gibi denge bozulur .Yalnız Yin’e ya da yalnız Yang’a ağırlık vermek, bizi bazı renklere kör eder.'Gör' olma şansını kaçırır, hayatla ve insanlarla empati kuramayız... Yani kendimize başkalarının gözünden bakamayız. Telepati yeteneklerimiz azalır, çünkü sezgilerimiz körelir... Artık yeni bir olay ya da mucizevi bir rastlantı karşısında şaşırmaz oluruz.

Bu tekdüzelik, bu çeşitsizlik kişinin sempatisini de kaybetmesine neden olur, duygusallığı artar, duyarlılığı azalır. Aşırı duygusallık, insanın kendisine ve başkalarına zarar verir. Duyarlılığı azaldığı içinde yanağını yalayan rüzgarı hissetmez olur.

İşte yoga,

empati-telepati-sempati üçgenini, zihin-beden-ruh üçgeniyle eşleştirerek sezgisel ve kişisel devrimin yollarını açar.

 

Bu arada Yin ve Yang birbirleri içinden akarak yollarına devam eder...

Aynı toprağın içinde akan ırmak, denizin içinde yüzen balık gibi....

 

 

sayfa46_1-1.jpg

Doğadaki temel elementler olan; toprak, sıvı, ateş, metal, hava ve tahta gibi elementler

arasındaki dengenin bozulmasının yol açtığı ekolojik tahribatı adım adım izliyoruz. Kendisini doğanın efendisi olarak gören insanoğlu, kendi bedenin de bu elementlere ihtiyacı olduğunu unutmuş gözükmektedir. Hayat enerjisinin iki kutbu olan Yin-Yang da, bütün bu elementleri kendi içinde dönüştürerek değişimi sağlamaktadır. İşte yoga içimizdeki evrensel enerjinin galaktik sarmal dönüşünün önündeki engelleri temizler. Bu da bedendeki enerji merkezlerine yönelik asanalarla ve nefes çalışmalarıyla olur. Çünkü sağlıklı bir gezegen, ancak, zihnen-bedenen-ruhen sağlıklı insanlarla mümkündür.

 

Önce insanın bağışıklık sistemi bozuldu, sonra insanlığın… Şimdi de doğanın bağışıklık sistemini bozuyoruz. Bir sıcak, bir soğuk. Aynı anda dört mevsim yaşar olduk. Doğa nezle oldu-olacak. Bir hapşırırsa doğa, haklı-haksız demeden bizi nereye savurur bilinmez… ?

 

 

Bir an ekonomik-siyasi-şahsi hesap kitapları bırakalım ve 'Olmakta Olan Şey' e...

 

 

sayfa47_1-1.jpg

 

 

 

sayfa48_1-1.jpg

 

 

 

Beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne alıp satılacak, işlenecek ve yağmalanacak bir şey gözüyle bakıyor. Onun bu ihtirasıdır ki toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir...

 

( Kızılderili şefi Seattle-1854 )

 

 

 

sayfa48_2-1.jpg

 

 

sayfa49_1-1.jpg

 

Küresel ısınmanın sonu....

 

Küresel tufandır....

 

sayfa50_1-1.jpg

 

 

sayfa51_1-1.jpg

 

Sağlıklı bir gezegen... Zihnen.. bedenen.. ruhen.. sağlıklı insanlarla….

 

 

 

sayfa52_1b-1.jpg

 

 

Gezerken gezegen

Çocuk çığlıklarla kainatın içinde

Bir şarkı duyar...

Uykusu kaçmadan uyanan insan.

Teşekkürler hayata ! Gracias a la vida !

Sessizce kucaklar onu

Olmakta Olan…

Ol…mak…ta…

OL

AN !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...