Jump to content

Avrupalının Ataları 'Ukraynalı' Olabilir


Guest apocalypse

Önerilen Mesajlar

Fosillerdeki izleri inceleyen arkeologlar, Avrupa'daki insanların kökeninin Rusya olabileceği kanısına vardı.

Ukrayna’daki kazılarda 32 bin yıllık insan kemikleri bulundu. Uzmanlara göre kemikler, Avrupa’daki modern insanların kökenine ait en eski kanıt.

Radikal'in BBC'den aktardığına göre Kırım bölgesindeki Buran-Kaya kazı alanından çıkan kemikler, dişler, aletler, fildişi süslemeleri ve hayvan klarını inceleyen araştırmacılar fosillerde, ölümden sonraki ritüellerin parçası olarak etin kemikten ayrıldığını gösteren kesik izleri tespit etti.

110624kokenrusyawidec-1.jpg

Arkeolog Aleksander Yaneviç, Kırım dağlarındaki Buran Kaya’da 1991’de dört mağara bulmuştu. O tarihten bu yana mağaralardaki kazılarda 200 kemik parçası bulundu. Ayrıca fildişinden yapılmış süslemelere de rastlandı. Bu süs eşyası, bilim insanlarına eski insanlarla ‘Gravette’ olarak bilinen bir kültürel gelenek arasında bağ kurma şansını verdi. Adını Fransa’da Taş devri araştırmalarının başlatıldığı La Gravette bölgesinden alan bu kültür, Avrupa’ya yayıldı.

Prof. Clive Finlayson, “Gravette modern insanı tanımlayan bir kültür. Bu insanların bıçakları, hafif aletleri, açık hava kampları vardı. Mamut kemiklerinden çadırlar dikmişlerdi” diyor. Finlayson’a göre, parçalar, Avrupa’daki insanların kökeninin Balkanlar ya da Ortadoğu değil Rusya ovaları olduğu görüşünü güçlendiriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...