Jump to content

Bebekte Down Sendromu Olup Olmadığı Artık Belli Olacak


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Seneye Türkiye’de

 

Bebekte, down sendromu olup olmadığını belli eden amniyosentez testi Türkiye'ye geliyor.

 

Anne karnındaki bebekte, down sendromu olup olmadığını amniyosentez yöntemi yerine, sadece basit bir kan tahlilinden DNA analizi yaparak tespit eden ilk ticari test, bu yılın sonunda Amerika’da kullanılmaya başlanacak.

 

Gelecek yıldan itibaren Türkiye’ye de getirilmesi hedeflenen test, ABD’de 50’den fazla patentin sahibi ve insan genom projesinin başlatılmasına ve yürütülmesine öncülük eden Boston Üniversitesi İleri Biyoteknoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Charles Cantor ve ekibinin 10 yıllık araştırması sonucu geliştirildi. Bilim dünyasında heyecan yaratan test, gebeliğin 8. haftasından itibaren anneden alınan basit bir kan örneği ile iki hafta içinde sonuç veriyor.

 

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün düzenlediği “Enformatik Bilim Festivali’nde yeni yöntemini Türk araştırmacılara tanınan Prof. Dr. Cantor, söz konusu yöntemi 10 yıllık bir araştırma sonunda 100’ün üzerinde bilim insanı tarafından geliştirildiğini ve 500’e yakın hamile üzerinde test edilerek amniyosentez yöntemi ile kıyaslandığını anlattı. Cantor, yöntemlerinin daha çok sayıdaki hamile üzerinde de test edildiğini, ancak bu rakamların yayımlanmadığından açıklayamayacağını belirtti.

 

Söz konusu tanı yönteminin neredeyse mükemmele yakın bir güvenilirlik sunduğunu ifade eden Cantor, bunun yaklaşık yüzde 99 oranına karşılık geldiğini söyledi.

 

Tanı nasıl yapılıyor?

Kanda hücre ve sıvı var. Hücreleri taınıyor ve plazmayı ayrılıyor. Plazmadaki DNA, RNA ve proteinler ve diğer bazı maddeler var. Proteini ve RNA parçalanıp uzaklaştırılıyor. Böylece sadece DNA’ya bakılıyor. Bu durumda DNA zaten parçalanmış durumda. Her parçadaki molekül sekanslarına bakılıyor. İşte burada özel bir teknik uygulanıyor. Bu halde DNA’da meydana gelen bir hataya bakılıyor.

 

Gazete Vatan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...