Jump to content

Rönesansın Peşinde İtalya


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uzun zamandır görmediğiniz bir dostla saatlerce çene çalmak gibidir İtalya.Zamanın nasıl geçtiğini size hissettirmez.

 

Dönüş vakti geldiğinde bir parçanızı arkanızda bıraksanız da tepeden tırnağa yenilenmiş olarak ayrılırsınız bu ülkeden. İtalya’nın tamamı olmasa da, mutlaka bir bölgesi sizin için özel yerler arasında yerini alır. Tıpkı Toskana’nın benim için vazgeçilmez oluşu gibi...

 

İtalya Yarımadası, kuzeyde Avrupa’dan Alpler ile ayrılıyor. En büyükleri Sicilya ve Sardinya olmak üzere Akdeniz’de irili ufaklı pek çok ada da İtalya’ya bağlı. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya toprakları içinde. Benzer olarak İtalya’nın da İsviçre içinde kalmış Campione d’Italia adında, yaklaşık 1,5 kilometrekare büyüklüğünde ve 2 bin 500 nüfuslu bir beldesi bulunuyor.

 

20 adet bölgeye ayrılmış olan ülkede, bölgelerden beş tanesi özerk statüye sahip. İtalya tarihi ve kültürel zenginliğiyle olduğu kadar coğrafi çeşitliliğiyle de farklı turizm anlayışlarını tercih eden milyonlarca turisti her yıl ülkeye çekiyor. Dilerseniz kuzeyde kayak yapabiliyor, dilerseniz Sardinya’daki gibi denize kıyısı olan bölgelerde güneş ve denizin tadını çıkarabiliyorsunuz.

 

95_2626italy_01-1.jpg95_2626italy_06-1.jpg

 

İkisi de bana uygun değil diyorsanız modanın kalbinin attığı Milano’da konaklamak ya da Venedik gibi nev-i şahsına münhasır bir şehri deneyimlemek gibi alternatifleriniz de var. Ancak benim gibi ille de tarih ve sanat diyenlerdenseniz o zaman Toskana Bölgesi tartışmasız tek seçim. Üstelik bu kez tarih ve sanata tadı damağınızdan asla silinmeyecek lezzetler de eşlik ediyor.

 

İtalya’da tarih, bilet koçanının sınırladığı bir kavram ya da eylem değil. İtalya’da tarih sağınız, solunuz, önünüz, arkanız. Tarih şimdinin içine sinmiş bir varlık... Nehri geçerken arşınladığınız bir köprü ya da sırtınızı dayadığınız bir duvar... Yarımadada insanlığın izleri tarih öncesi çağlara kadar inse de önemli ilk medeniyet M.Ö. 800’lerde Etrüksler tarafından kurulmuş.

 

Roma’nın kuzeyindeki Ostia Bölgesi ve Toskana’da Volterra şehri Etrüks izlerinin en iyi görülebileceği yerlerin başında geliyor. Etrükslerin varlığı ise M.Ö. 4. yüzyılda Romalılar tarafından ortadan kaldırılmış. İtalya’nın en önemli tarihi mirası kuşkusuz Antik Roma kültürü. M.Ö. 8. yüzyılda küçük bir köyden zaman içinde Akdeniz’i çevreleyen dev bir imparatorluğa dönüşen bu uygarlık, yaklaşık 12 asır boyunca merkezine Roma’yı alarak Anadolu toprakları da dâhil olmak üzere diğer dünya medeniyetlerine hükmetmiş.

 

95_2626italy_03-1.jpg

 

95_2626italy_04-1.jpg

 

Giderek zayıflayan, bağımsız krallıklara bölünen Batı Roma İmparatorluğu’nun 476’da yıkılması Orta Çağ’ın başlangıcı kabul ediliyor. Yarımada bu tarihten sonra tarih sahnesinde genel birliği yüzyıllar boyu sağlayamamış. Ancak İtalyanlar yönetim ve fiziki koşullardaki bu olumsuzlukları aşıp yine dünya kültürüne yön vermeyi başarmışlar.

 

İtalya’dan tüm Avrupa’ya yayılan Rönesans ve Reform hareketleri döneminde ülke sanat, felsefe, bilim ve siyaset alanında pek çok önemli kişi yetiştirmiş. Etkileri günümüze kadar gelen bu reform hareketlerinde Dante, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Galileo, Petrarca gibi isimleri saymak mümkün. İtalya ulusal birliğini 1861’de sağlamış. Bu nedenle içinde bulunduğumuz 2011 yılı ulusal birliğin 150. yıldönümü olması dolayısıyla İtalyanlar için oldukça önemli. Birliğin kurulduğu Savoia Krallığı’nın merkezi Torino kenti, İtalya seyahatinde rotaya bu yönüyle mutlaka dâhil edilmeli.

 

İtalya’da hemen her şehir, sanatı altın bir tepside önünüze sunuyor. Floransa’da Rönesans mimarisinin en güzel örneklerine tanıklık ederken müze ve kiliselerde pek çok önemli ressam ve heykeltıraşın eserleri ile karşılaşıyorsunuz. Roma şehri antik döneme ait pek çok yapıyı barındırdığı gibi, Vatikan başlı başına bir gezi rotası oluşturuyor. Ayrıca İtalya, piyano ve kemanın icat edildiği; Paganini, Rossini, Verdi, Puccini, Vivaldi gibi sanatçıları yetiştirmiş bir ülke. Operaya hayat vermiş bu ülkede Milano’daki La Scala’da, Napoli’deki San Carlo’da opera eşsiz bir deneyim anlamına geliyor. Ayrıca Milano’ya gidilmişse Leonardo’da Vinci’nin Son Akşam Yemeği freskosu mutlaka görülmeli. Ancak bunun için iki gün öncesinden randevu almış olmak gerekiyor.

 

95_2626italy_13-1.jpg95_2626italy_14-1.jpg

 

Kırlarıyla ünlü Toskana bölgesindeki en güzel Orta Çağ kentlerinden biri olan Siena’nın dev bir çukuru andıran meydanı tarihi binalarla çevrili. Yaz aylarında festival ve atlı gösterilere ev sahipliği yapan meydanın çevresi de sürprizlerle dolu. Tıpkı Siena gibi başkent Roma da modadan antikaya kadar pek çok alışveriş seçeneği sunuyor. İtalyan şehirleri konsept mağazalarıyla da övünüyor. Mesela Roma’da sadece dolmakalem satan dükkânlar bulunuyor.

 

İtalyanların pizza ve makarna ile birlikte kültür mirası gibi algıladıkları bir diğer lezzet ise Roma dondurması. Ağırlıklı olarak meyve çeşitlerinden yapılan bu dondurma için dünyanın çeşitli yerlerinden Roma’ya gelenler olduğu biliyor.

 

Sicilya’daki Cefalu İtalya’ya özgü güneyli ruhunun en iyi hissedilebileceği yerlerden biri. Palermolu yönetmen Giuseppe Tornatore’nin ünlü cinema paradiso (Cennet Sineması) filminin çekildiği yer de burası. Cefalu gibi romantik kentleriyle övünen İtalya’da, balayı çiftlerinin gözbebeği ise Roma. Başkentteki antik Colosseum, Roma İmparatorluğu’nun görkemini yansıtıyor. Önemli bir bölümü sapasağlam olan tiyatroya girmek için ücret ödemek gerekli.

 

Venedik Karnavalı’nın tarihi 11. yüzyıla dek uzanıyor. Önceleri iki ay boyunca kutlanan ancak 18. yüzyılda ekonomik nedenlerle gözden düşen karnaval, 1979’da yeniden canlandırıldığında öyle büyük ilgi görmüş ki aşırı ilgiden şehre giriş yasaklanmış.

 

Roma, farklı gelir ve beğeniye sahip ziyaretçilerine mutluluk dağıtabilen bir şehir. Kenti toplu taşıma araçlarıyla olduğu gibi lüks araçlarla da gezmek mümkün.

 

95_2626italy_19-1.jpg

 

95_2626italy_22-1.jpg

 

Görkemli meydanlara ev sahipliği yapan Napoli’de tarihi kilise cepheleri İncil’den sahnelerle süslü. Eski Roma’ya özgü sütunların çevrelediği meydanlarsa dev birer sahneyi çağrıştırıyor. Kentin meydanları aynı zamanda sosyal hayatın önemli bir parçası. Öyle ki, pencereden uzanıp komşu avluya, hatta komşu meydana seslenen insanları şehri burası.

 

Napoli’de karşınıza çıkan en belirgin mimari unsur, kavis. Görkemli müze ve kiliselere sahip olan şehir; kubbeler, dolambaçlı sokaklar ve yarım daire biçimindeki alınlıklarla dolu. Napoli, denize inen yokuşlu sokakları ve sahil boyunca uzanan gezinti yollarıyla suyla iç içe yaşayan bir kent. Kimilerine göre İtalya’nın en romantik şehri. Şehrin günbatımları ise dillere destan.

 

Sicilya, İtalya’nın en karakteristik yerlerinden biri. Kıyı şeridi boyunca hemen her yerde etkileyici güzellikler sunan ada birbirinden güzel kumsallara sahip. Sicilya’daki güneşli gün sayısı ülkenin kuzeyine göre daha fazla. Yüksekliği üç bin metreyi aşan Etna başta olmak üzere adada aktif durumda yanardağlar bulunuyor. Sicilya açıklarında küçük adacıklar ise günübirlik tekne turları için ideal. Adanın en gözde şehirleri ise Palermo, Catania ve Messina olarak anılıyor.

 

Vatikan, Katolik Hristiyanlığın yönetim merkezi olan Roma’nın içinde farklı bir ülke. Nüfus ve yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Vatikan, dünyanın her yerinden ziyaretçi alıyor. Ülkenin ruhani lideri Papa’nın makamı da burada. Vatikan Müzesi, San Pedro Katedrali ve Aziz Peter Bazilikası’nı görmek için gün boyu uzun kuyruklar bekleniyor. İtalya inanç zenginliklerinin yanı sıra sahillerinin güzelliğiyle de tanınıyor.

 

95_2626italy_28-1.jpg

 

95_2626italy_24-1.jpg

 

Floransa’da sandviç içine yerleştirilmiş işkembe sıra dışı bir deneyim. Pizza, bir sandviç türü olan panini, espresso, makarna ve peynir çeşitleri de birer İtalya klasiği.

 

İtalya, konaklama seçeneklerinin zenginliğiyle güzel. Como Gölü romantiklere; Floransa’nın Chianti bölgesi doğaseverlere, Castelli di Roma, başkentin banliyölerini görmek isteyenlere göre.

 

Milano ve Roma’da metro istasyonları yakınlarında belediyeye ait kiralık bisikletlerle şehri gezebilirsiniz. İtalya’da ekonomik alışverişin adresi outletler.

 

TARİHTEKİ MANHATTAN: SİCİLYA

Hayatın basit yanları Sicilya’nın büyüsüyle kolayca sıra dışı hale bürünebiliyor. Havası lavanta ve kekik kokan adada, Roma kları arasında yürümek, bir katedralin önünde oturup günün akışını seyretmek, ayaklarınızı denize sokup Odisseus’un fırtınalı yolculuklarının hayalini kurmak ve dingin akşamüstlerinin tadını çıkarmak tarifi imkânsız bir keyif…

 

Eylülün ilk pazarı Venedik’te gondol yarışı ve maske festivali; yine eylül başında Siena’da dünyanın her yerinden insanların seyretmek için akın ettiği tarihi Siena Palio’su (bir çeşit at yarışı) kaçırılmayacak etkinliklerden.

 

Roma’dan iki alışveriş önerisi: Rastevere semtinde kurulan Porta Portese bitpazarı, sadece pazar günleri 14İtalya’yı daha iyi tanımak için film önerileri: Cennet Sineması (Giuseppe Tornatore), Romeo Juliet (Franco Zaffirelli), Baba (Francis Ford Coppola), Toscana Güneşi Altında (Audrey Wells), 8,5, Amarcord (Federico Fellini)Floransa’da dünyanın en önemli eserlerini barındıran Ufizzi Müzesi’nde Rönesans eserlerini incelemek İtalya seyahatinin olmazsa olmazı.

 

Napoli’den her saat başı kalkan teknelerle ulaşılabilen Capri; Ischia ve Procida adalarına yapılabilen günü birlik kaçamaklar ve hem kamp alanıyla hem de tarihi açıdan mutlaka ziyaret edilmesi gereken Pompei kenti gezi rotasına dâhil edilebilir.

 

 

skylife dergisinden

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...