Jump to content

Lider Olduğunuzu Gösteren 4 Önemli Özellik


Guest Model
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Liderlik

 

 

comoserunlider-1.jpg

Bir çalışanın iş yaşamında liderlik yapma özelliğine sahip olduğunu gösteren bazı işaretler vardır.

 

Bunlar, olup biteni daha geniş açıdan görme kapasitesi ve yatkınlığı, dışarıda gerçekleşen olayların işi nasıl etkileyeceğini fark eden bir CEO ya da pazarlamanın firma için ne ifade ettiğini bilen bir pazarlama başkan yardımcısı için önemli niteliklerdir. Liderler, olağanüstü geniş bir bakış açısı ve kapasiteyle doğmazlar; sürekli daha fazla bilgi sahibi olmak için araştıran kişiler, olup biteni daha geniş açıdan görme kapasitesi edinirler. Bazı genç liderler detayları yönetmek, olayları liderlerinden daha geniş açıdan görebilmek, kendilerini ve kısa sürede elde ettikleri başarıları yararlı hale getirmek konusunda eşsiz bir yetenek sergilerler.

 

1-Büyük resmi görür

 

Bu tarz bir düşünce sistemini ortaya çıkaracak durumları değerlendirin. Bir keresinde yüksek potansiyele sahip bir yöneticiden iki bölümün daha sorumluluğunu almasını istediler. Yönetici, sorumluluk almaktan memnuniyet duyacağını ancak bu iki bölümden başka bir iş arkadaşının sorumlu olması gerektiğini düşündüğünü, çünkü zaten iş arkadaşının sorumluluğunda olan bir konuyu tamamlayıcı öğeler olduklarını söyledi. Firmanın çıkarlarını kendi egosunun önüne koymak konusundaki istekliliği yalnızca harika bir kişilik özelliğine sahip olduğunu değil, aynı zamanda stratejik düşünme ve firma hedeflerine bir bütün olarak bakabilme becerisine sahip olduğunu gösterdi.

 

İçgüdü ve isteklilik liderleri tanımlamak için herkes tarafından kullanılan kriterlerdir ve çok genç kişilerde bile kolaylıkla gözlemlenebilirler. Hangi işveren genç bir satış sorumlusunun işinde daha fazla ilerlemek için çabalamasını ve kendisinden üst düzeydekileri gölgede bırakmasını fark etmez ki? İşini tam anlamıyla yapması ve aynı zamanda satış yetkilisinin neler yaptığını, hatta bölgesel satış yöneticisinin neler yaptığını bilmesi sezgiden daha önemli bir şeye işaret eder: Büyük resmi görme isteği ve becerisine.

 

2-Belirsizliklerin içinde netlik bulur

 

Liderler aynı zamanda elde ettikleri bilgileri değerlendirip bir hareket planı oluşturabilmelidirler. Birçok kaynaktan bilgi topladıktan ve alternatifleri belirledikten sonra önemli olan öğeleri diğerlerinden ayırıp bir karar vermeli ve bu kararı hayata geçirmelidirler. En basit seviyelerde bile olsa, bilgiler genelde karışıktır ve takip edilmesi gereken yol belirsizdir, ancak yüksek bir potansiyele sahip olan liderler bu tarz bilgileri net bir biçimde çözümleyebilir ve verdikleri karar doğrultusunda, diğerlerini engelleyen bu belirsizliğe rağmen kendilerinden emin bir biçimde ilerlerler. Birbirinden bağımsız bilgileri, yaptıkları gözlemleri alır ve önlerinde onları bekleyen şeyin ne olabileceği hakkında, henüz gerçekleşmeden önce net bir fikir edinirler. Çünkü liderler yaklaşmakta olan değişimin sisli hatlarını diğerlerinden önce görür ve pozisyonlarını bu duruma göre belirlerler.

 

Yüksek potansiyele sahip liderlerin çoğu, edindikleri birçok bilgiyi analiz edip sentezlemek ve yalnızca bilgiler doğrultusunda değil, aynı zamanda sezgileri doğrultusunda karar vermek konusunda nadir rastlanan bir beceriye sahiptirler. Sisleri dağıtmak için kullandıkları, kendilerine özgü yöntemleri vardır. Sık sık “80-20” kuralını kullanırlar. Başarıyı etkileyen faktörlerden yüzde 20’si, başarının yüzde 80’ini oluşturur. Elerler, çözümlerler ve hem içeriğine hem de kaynağına göre bilgi seçerler. Muhtemel sonucun ikinci, üçüncü ve dördüncü aşamalarını düşünürler, hedefler ve engeller konusunda son derece açıktırlar, alternatif seçenekler belirlerler ve bir kararlarının yanlış olması durumuna karşı her zaman bir yedek planları vardır.

 

Yöneticiler gündelik iş yaşamlarında verdikleri kararlarda insiyatif kullanırken kısa vadeli ve uzun vadeli çözümler, hisse sahipleri, müşteriler ve çalışanlar, fırsatlar ve istekler ile dünyanın gerçekleri ve kısıtlamalar arasındaki dengeyi korurlar. Bazı kişiler işi yönetmek için yeterince kararlı ya da kendilerinden emin değildirler. Bu kişiler fırsatların ellerinden kaçmasına izin verirlerken güçlü bir kişiliğe sahip olan yöneticiler öne çıkar ve diğer kişiler için de rotayı belirlerler. Kararsız kişiler ne kadar derin düşünürlerse düşünsünler lider değildirler.

 

3-İlerlemek için isteklidir

 

Bir kişinin kesinlikle liderlik potansiyeline sahip olduğunu gösteren ve günümüzdeki sürekli değişim ortamında özellikle çok önemli olan bir diğer işaret ise liderin sürekli öğrenme ve ilerleme için beslediği büyük araştırma tutkusudur. Yüksek potansiyele sahip kişiler sınırlarını zorlamalarını sağlayacak sorumluluklar almak isterler çünkü mücadele etmeyi ve iş, insanlar ve iş dünyası hakkında bilgilerini arttırmayı severler. Dürüstlerdir; bir sorunun cevabını bilmediklerini kabul edecek özgüvene sahiptirler, tabii bu cevabı daha sonra bulacaklarını da bilirler. Şirketlerdeki değişim hızının yavaşlamasından ve statükodan dolayı memnuniyetsiz olurlar. Yeni bir bakış açısı edinmek amacıyla sürekli yeni fikirler ve farklı yollar araştırırlar. Öğrenmek için besledikleri bu istek onları işverenlerinden daha modern, ileri teknoloji ve trendler hakkında onlardan daha fazla bilgili hale getirir.

 

4-Doğru şeyi yapar

 

Yetersiz olanları ayırt etmek için bütünlüğe ve sezgilere dikkat edin. Liderler her zaman korkusuzca ve sonuçlarını düşünmeden doğruyu söylemelidir. Ahlaksal ya da yasal bir ikilemle karşılaştıklarında, her zaman etik olan davranış biçimini seçmelidirler. Liderler aynı zamanda girişken ve çalışkan olmalıdırlar. Potansiyel sahibi kişiye girdiği çeşitli testlerde gittikçe daha da zorlaşan sorumluluklar verilir. Eğer güçlü sezgilere sahip değilse ve girişken biri değilse, kendisine verilen sorumluluklara hakim olmak için gerekli olan sürekliliği sağlamakta zorlanacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...