Jump to content

Ateş Yanıklığı


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tanımı ve Zarar Şekli: Ateş yanıklığı hastalığı karantinaya tabi olup yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarının en tahripkar hastalığıdır.

 

Hastalığın isminden de anlaşıldığı gibi en tipik belirti, enfekteli bitki aksamının ateşten yanmış bir görünüm almasıdır. Belirtiler tipik olarak armut, elma ve ayvada görülür. Etmenin en karakteristik işareti nemli havalarda hastalıklı kısımlarda krem rengi sütümsü bir akıntı oluşturmasıdır ki bu akıntı bulunduğunda kahverengi bir renk alır.

 

İlk belirtiler genellikle çiçek ve çiçek demetlerinde görülür. Başlangıçta enfekteli kısımlar suda haşlanmış gibi bir görünüm alır, daha sonra tüm çiçek demeti kahverengileşir, zamanla siyahlaşarak ateşte yanmış bir görünüm alır. Hastalık ilerledikçe tüm sürgün, ana dallar ve gövdeye kadar yayılabilir. Taze sürgünler enfekte olduğunda siyahlaşır ve uç kısımları geriye doğru 180 derece kıvrılır. Enfekteli kısımlardaki dokular içeriye doğru çöker, başlangıçta kırmızımsı-kahverengi bir hal alır. Hastalıklı kısımlarda kabuk bir bıçakla kaldırıldığında kabuk dokusunun kahverengileştiği ve sağlam doku içine uzadığı görülür.

 

Mücadelesi:

 

Kültürel Önlemler:

 

Hastalıklı bitkilerden üretim materyali (fidan, çelik, aşı gözü, aşı kalemi vb.) alınmamalıdır. Budama yerlerine çamaşır suyu sürülmeli, aşı macunu ile kapatılmalıdır. Bulaşık dallar 30-40 cm altından kesilip yakılmalıdır. Bahçelerde görülen zararlılarla mücadele edilmelidir.

 

İlaçlı Mücadele:

 

Ağaçların durgun olduğu dönemde budamadan sonra %2 lik bordo bulamacı çiçeklenme başlangıcından itibaren 7-8 gün aralıklarla 3 ilaçlama yapılmalıdır.

 

İlacın Adı

Dozu(100 lt. suya)

 

Bordo Bulamacı (%2 lik) Göztaşı+Sönmemiş Kireç

2 kg.+1 kg.

 

Herkül

400 gr.

 

Aliette

400 gr.

 

Plant-Care

400 gr.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...